Jak nawiązać kontakt?

Jak nawiązać kontakt?

Kontakt polega na znalezieniu wspólnej płaszczyzny porozumienia, czyli wygodnej strefy, w której dwie osoby (lub nieco większa grupa) będą w stanie osiągnąć mentalną jedność. Kiedy taki kontakt zaistnieje, każda z tych osób będzie wnosić coś do interakcji i każda coś z niej wyniesie.
/ 23.11.2010 11:42
Jak nawiązać kontakt?

Kontakt - komunikat

Kontakt to swego rodzaju smar, dzięki któremu towarzyskie interakcje mogą przebiegać jak po maśle.

Jeśli uda Ci się nawiązać kontakt z drugą osobą, nagrodą będzie jej pozytywna akceptacja. Reakcja ta będzie niosła komunikat (naturalnie wyrażony mniejszą ilością słów) w rodzaju: „Wiem, że dopiero się poznaliśmy, ale polubiłam cię, więc poświęcę ci trochę uwagi”. Czasami kontakt tworzy się sam z siebie, poniekąd przypadkowo, ale czasami będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeśli Ci się powiedzie, będziesz mógł rozpocząć komunikację. Jeśli Ci się nie uda, o uwagę danej osoby będziesz musiał zawalczyć.

Zobacz też: Kiedy gesty są przydatne?

Cztery czynniki

W miarę poznawania nowych ludzi i witania się z nimi Twoja umiejętność nawiązywania kontaktu będzie zależeć od czterech czynników: Twojego nastawienia; Twojej umiejętności „zsynchronizowania” pewnych aspektów swojego zachowania, takich jak mowa ciała czy barwa głosu; Twoich umiejętności konwersacyjnych oraz Twojej umiejętności określania, na którym ze zmysłów (wizualnym, audytoryjnym czy kinestetycznym) polega Twój rozmówca w największym stopniu.

Kiedy już opanujesz te cztery dziedziny w biegłym stopniu, będziesz w stanie szybko nawiązywać znajomości i kontakty z kimkolwiek i kiedykolwiek.

Zobacz też: Jak rozpocząć rozmowę w grupie ludzi?

Łatwość nawiązywania kontaktów

Nie przerywaj lektury, a odkryjesz, że można przyspieszyć proces zyskania komfortowego samopoczucia w obecności obcej osoby, a to wszystko dzięki pominięciu zwyczajowych rytuałów zapoznawczych i przejściu bezpośrednio do rutynowych zachowań, które osobom darzącym się sympatią przychodzą naturalnie.

W niezwykle krótkim czasie będziecie ze sobą w takich stosunkach, jakbyście znali się od wielu lat. Wielu z moich studentów twierdzi, że kiedy już nawiązywanie kontaktu weszło im w krew, zdarzało im się, że ludzie pytali ich: „Jesteś pewien, że skądś się nie znamy?”. Sam znam to uczucie: ciągle mi się to zdarza. I nie chodzi tylko o to, że to ludzie zadają mi powyższe pytanie. Sam jestem przekonany, że połowa ludzi, których poznaję, to moi starzy znajomi — właśnie tak to jest, kiedy z łatwością przychodzi Ci pojawianie się na czyjejś mapie znajomych. To wspaniałe uczucie.

Fragment pochodzi z książki „Daj się polubić w 90 sekund (a nawet mniej!)” Nicholasa Boothmana (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.