Czym jest syndrom Piotrusia Pana?

Ile razy myślałaś o swoim partnerze, jak o wiecznym dziecku – marzycielu, który unika zobowiązań, nie chce wydorośleć, na którego często nie możesz liczyć? Jeżeli twoja odpowiedź brzmi „często” – uważaj! Być może masz do czynienia z mężczyzną mającym kompleks Piotrusia Pana. Czy da się z niego wyleczyć mężczyznę? Czy jest szansa na to, że kiedykolwiek dojrzeje?
/ 17.06.2013 14:22

Syndrom Piotrusia Pana – co to takiego?

Każdy z nas pamięta bajkę „Piotruś Pan” – opowieść o mężczyźnie, który, choć jest dorosły ciałem, ma ciągle umysł dziecka. Prawdopodobnie znasz niejednego pana, którego mogłabyś scharakteryzować dokładnie w ten sam sposób – to właśnie mężczyźni mający kompleks Piotrusia Pana.

Kompleks Piotrusia Pana – objawy

Podstawowymi objawami pozwalającymi zakwalifikować mężczyznę jako ofiarę tego syndromu są:

  • problem z wyrażaniem emocji – mężczyźni z kompleksem Piotrusia Pana często nie potrafią okazać swoich uczuć we właściwy sposób – albo tłumią je w sobie, albo mają tendencję do wyolbrzymiania, np. zamiast okazywania radości – histeryzują, a w przypadku odczuwania smutku – rozczulają się nad sobą;
  • egocentryzm, egoizm, narcyzm;
  • nieumiejętność podejmowania decyzji (lub odwlekanie jej podjęcia);
  • lęk przed samotnością, który skutkuje zawieraniem przypadkowych znajomości i usilną próbą zaimponowania otoczeniu;
  • brak poczucia odpowiedzialności;
  • „magiczne myślenie”Piotruś Pan nigdy nie przyzna się do błędu, zawsze wytłumaczy się z zaistniałej sytuacji w wygodny dla siebie sposób – taki, żeby ciężar odpowiedzialności spadł na kogoś innego. Taki mężczyzna szuka usprawiedliwień swojego zachowania, mówi: „nie miałem tego na myśli”, „nie o to mi chodziło”, „jakbyś mnie posłuchała nic złego by się nie stało”, „to nie moja wina”;
  • problem z mówieniem „przepraszam”;
  • chęć imponowania obcym, a spychanie na margines rodziny;
  • szukanie w partnerce następczyni matki.

Pamiętaj, że objawy te świadczą o syndromie Piotrusia Pana, dopiero wtedy, gdy zakłócają codzienne życie i kontakty z najbliższymi, kiedy mężczyzna nie tylko zachowuje się jak dziecko, ale jest wręcz dziecinny.

Warto wiedzieć: Kobieta i mężczyzna – jak bardzo się różnimy?

Jak wyleczyć mężczyznę z kompleksu Piotrusia Pana?

Z takim mężczyzną należy postępować jak z dzieckiem. Przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość i być stanowcza. Jeśli widzisz, że twój mężczyzna próbuje rozgrzeszyć się z błędu, który popełnił – spróbuj wytłumaczyć mu, na czym polegał ten błąd. Powiedz również o błędach, które sama popełniasz – pomoże mu to zrozumieć, że każdy ma prawo do pomyłek i ułatwi mu przyznanie się do tego, że coś mu nie wyszło. Zapytaj, co czuje, kiedy wie, że zrobił coś nie tak, jak powinien i wyjaśnij mu, co nie podobało ci się w jego zachowaniu. Jeśli stanowczo będzie się upierał, co do swojej niewinności – przerwij dyskusję i wyjdź z pokoju. Daj mu czas do namysłu.

Jeśli twój „Piotruś Pan” ma problemy z wyrażaniem swoich uczuć, nie miej pretensji, a mów o tym, co ty czujesz: „zależy mi”, „czuję, że…”, „niepokoję się o…” – w końcu i on nauczy się mówić o emocjach, które w sobie skrywa.

Kiedy widzisz, że twój partner stara się za wszelką cenę imponować innym, jednocześnie ignorując ciebie i twoje potrzeby (np. na spotkaniach ze znajomymi), nie próbuj wywoływać u niego zazdrości, flirtując z innymi mężczyznami. Nie wypominaj mu jego zachowania następnego dnia. Możesz za to porozmawiać o tym, jak się czułaś, kiedy lekceważył twoją obecność przy waszych znajomych, a następnym razem zrezygnować ze wspólnego wyjścia lub pójść bez niego.

Piotruś Pan w swojej życiowej partnerce zawsze szuka następczyni matki, dlatego pamiętaj, że nie możesz przyzwyczajać go do tego, że wykonujesz za niego wszystkie domowe czynności – gotujesz, sprzątasz, prasujesz… Wyrób w nim nawyk obowiązkowości stosując prostą sztuczkę – nie miej pretensji, że czegoś nie zrobił, a powiedz: „podam obiad zaraz po tym, jak wrócisz ze sklepu”. W ten sposób poinformujesz go o porze obiadu i jednocześnie zasugerujesz, że obiadu nie będzie, dopóki nie pójdzie do sklepu.

Co zrobić kiedy partner wciąż zachowuje się jak dziecko?

Czasami jednak cierpliwość każdej kobiety się kończy. Jeśli twoje starania nie dają efektów, masz dwa rozwiązania – możesz rozejrzeć się za dobrym terapeutą, który pomoże ocalić wasz związek (jednak tu problemem stanie się przekonanie partnera do uczestnictwa w terapii, bo przecież Piotruś Pan nie widzi w sobie problemów) lub zadać sobie pytanie: co sprawia, że jeszcze jesteś z tym mężczyzną? Może lepiej dla was obojga będzie, gdy się rozstaniecie? Czasami taka "terapia wstrząsowa” leczy lepiej niż życzliwe podejście do problemu – zwłaszcza, gdy twój partner uważa, że jego zachowanie nie wymaga zmiany.

Polecamy: Co odbiera mężczyźnie ochotę na seks?