umiarkowane spożycie alkoholu może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia /fot.Fotolia

Czy znasz mechanizmy uzależnienia?

Jak to się dzieje, że ktoś staje się nałogowcem? Dlaczego nie da się po prostu przestać? Zobacz, co musisz wiedzieć o uzależnieniu, by móc sobie i innym pomóc.
/ 28.09.2016 15:56
umiarkowane spożycie alkoholu może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia /fot.Fotolia

Odpowiedzi na te trudne pytania poszukują specjaliści różnych dziedzin, każdy patrząc od swojej strony. Przypuszczalnie na uzależnienie ma wpływ wiele czynników, choć niektórzy uważają, że jeden z nich, zwłaszcza w dużej dawce, wystarczy.

Polecamy: Jak pomóc osobie uzależnionej?

Do uzależnienia dochodzi na różnych płaszczyznach. Mówi się, że jest to choroba duszy, inni twierdzą, że zależy od budowy organizmu i fizjologicznej podatności na pewne substancje (np. podobno ok. 15% społeczeństwa inaczej reaguje na alkohol niż większość), jeszcze inni uważają, że to wszystko wpływ złego towarzystwa. Wydaje mi się, że każda z tych opinii jest właściwie słuszna, chociaż pojawienie się kilku tych okoliczności w jednym miejscu zwiększa prawdopodobieństwo kłopotów.

Współczesna terapia uzależnień w Polsce i na świecie zwraca uwagę na wszystkie te aspekty i stara się je łączyć, a zrozumienie każdego z tych aspektów jest coraz dogłębniejsze.

Co wiemy o uzależnieniu?

Wiemy dziś na przykład, że sama abstynencja, zwłaszcza jeśli jest narzucona (np. poprzez wszycie esperalu alkoholikowi) jest niewystarczająca i działa na krótko.

Wiemy też, że nie wystarczy odciąć uzależnionego od koleżków, nie wystarczy się wyprowadzić do innego miasta, bo nawet w bardzo odległym mieście odnajdzie „swoich”.

Coraz lepiej wiemy, że do społecznych mechanizmów sprzyjających uzależnieniu należy styl zachowania się zmęczonej rodziny, której świat kręci się wokół uzależnienia jednego z jej członków.

Wiemy też, jak ważne okazuje się opisanie psychologicznych mechanizmów uzależnienia, wiedza o nich, demaskowanie ich i przeciwdziałanie ich narastaniu.

Polecamy: Masz zły nastrój? Popraw go!

Najczęściej jednak mówiąc o mechanizmach uzależnienia specjaliści mają na myśli sformułowane w pracach Jerzego Mellibrudy i Zofii Sobolewskiej schematy działania psychiki, które warunkują uzależnienie i przyczyniają się w bardzo dużym stopniu do niemożności zerwania z nałogiem.

Określa się je jako mechanizm nałogowej kontroli uczuć, mechanizm zaprzeczania i iluzji, mechanizm rozpraszania i rozdwajania „ja”.