Czy to zespół Otella?

Właśnie zastanawiam się nad tym, czy zespół Otella mnie dotyczy... Jestem 26-latką w związku od 4 lat. Nasz związek przez większość czasu był na odległość, jednak po 2 latach przeprowadziłam się do tego samego miasta, co partner i wtedy okazało się, że jest kilka koleżanek, o których istnieniu nie miałam pojęcia...
/ 24.11.2011 07:07

Czy to zespół Otella?

Witam. Właśnie zastanawiam się nad tym, czy zespół Otella mnie dotyczy... Jestem 26-latką w związku od 4 lat. Nasz związek przez większość czasu był na odległość, jednak po 2 latach przeprowadziłam się do tego samego miasta, co partner i wtedy okazało się, że jest kilka koleżanek, o których istnieniu nie miałam pojęcia. Wydaje mi się, że nigdy mnie z nimi zdradzał, ale flirtował i ukrywał je przede mną. Wiem też ze mój partner kontaktuje się ze swoją byłą i potajemnie się z nią widuje, ale nigdy do niczego nie doszło, po prostu spotkania. Ale nie zmienia to faktu, że jestem o niego śmiertelnie zazdrosna. Nasz związek zwykle był na odległość, ale na początku mi to nie przeszkadzało, ale teraz przeszkadza. Zawsze kiedy wychodzi, nie mogę spać wyobrażam sobie, że mnie zdradza, że się spotyka potajemnie z którąś z koleżanek. Po alkoholu zawsze robię mu awantury i wyrzuty o wszystkie koleżanki, o to że z nimi rozmawia itp. Z drugiej strony mój partner nigdy nie dawał mi pewności w związku, więc nie wiem, czy moje zachowanie jest wynikiem zespołu Otella czy po prostu brakiem pewności w związku? Czy przypadłość tą wyleczy terapia czy terapii powinnam podać się tylko ja czy razem z partnerem? Pozdrawiam!

Aborygenka

Barbara Żukowska, psycholog: Na początku warto uporządkować fakty. Zespół Otella, który Pani przywołuje jest faktycznie związany z chorobliwą zazdrością i jest on zaburzeniem psychicznym związanym z urojeniami. Są to uporczywe, stale powracające myśli, wyobrażenia, które prowadzą do konstruowania historii, wydarzeń związanych z partnerem. Może to mieć także obraz paronoi czyli w największym skrócie - życia z kompletnie stworzonym przez chorego świecie, gdzie wszystko jest podporządkowane jego przekonaniu czy wizji.

Z tego, co Pani pisze, to nie brakuje Pani dystansu do siebie, czego trudno spodziewać po osobach z tym zaburzeniem. Jak rozumiem przeżywa Pani wiele trudnych uczuć związanych z partnerem. Intensywność tych uczuć może powodować, że szuka się racjonalnego wytłumaczenia dla ich powodów.

To czy ma Pani zespół Otella może stwierdzić lekarz psychiatra po dokładnym wywiadzie, przez internet nikt nie odważy się na taką diagnozę. Fakt, że Pani robi awantury pod wpływem alkoholu, który faktycznie wiąże się z z występowaniem tego zaburzenia, może też oznaczać, że po prostu łatwiej będąc rozluźnioną tracić kontrolę i wyrażać swoje emocje. Pytanie na ile jest to czytelne dla Pani partnera?

Zachęcam, aby pójść za Pani intuicją i zastanowić się nad swoim związkiem: dlaczego funkcjonujecie na odległość, czego od siebie oczekujecie, jak ma on wyglądać teraz, za rok, może później. Warto porozmawiać po prostu o waszej relacji, o Was , mówiąc także o sprawach, które Panią niepokoją, starając się mówić zwłaszcza o swoich potrzebach i uczuciach. Wiem, że często partnerzy tego nie potrafią i trafiają na terapię. To jest także rozwiązanie, które może pomóc w zrozumieniu siebie w związku. Czy razem czy tylko Pani zależy od Waszej decyzji.

 

Barbara Żukowska, kierownik zespołu Pracowni Integra w Białymstoku - psycholog, pracuje jako psychoterapeuta od 1992 r., prowadzi terapię indywidualną dorosłych. Pracowała jako terapeuta w Świetlicy Terapeutycznej (obecnie Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi), Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej Intra, w NP ZOZ Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży Anima (Białystok). Od 1997 roku prowadzi własny gabinet psychoterapii. Przez osiem lat pracowała jako biegły sądowy w Rodzinnym Ośrodku Diagnostyczno-Konsultacyjnym Sądu Okręgowego (Białystok). Współpracowała z Nauczycielskim Kolegium Rewalidacji i Resocjalizacji (Białystok) w zakresie prowadzenie warsztatów umiejętności interpersonalnych, ćwiczeń i wykładów z psychoterapii. Udziela wsparcia psychoterapeutycznego członkom Białostockiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.