Co się kryje za deja vu?

Mniej kalorii = mniej tłuszczu? Niestety to zdanie jest nieprawdziwe... / fot. Shutterstock
Kto z nas nie miał wrażenia, że sytuacja przeżywana obecnie miała już kiedyś miejsce? Znany jest przypadek mężczyzny, który zgłosił się do lekarza, gdyż déjà vu utrudniało mu normalne funkcjonowanie… Dla przykładu odmawiał on czytania gazet czy oglądania telewizji z powodu, że “wszystko to już widział”.
/ 14.02.2011 12:10
Mniej kalorii = mniej tłuszczu? Niestety to zdanie jest nieprawdziwe... / fot. Shutterstock

Déjà vu znano już w starożytności, jednak wtedy łączono to zjawisko z magią i siłami nadprzyrodzonymi. Magia, czy wyobraźnia? Czym jest déjà vu?

Doświadczenie to cieszy się dużym zainteresowaniem, stało się nawet tematem a zarazem tytułem filmu Tonny’ego Scotta’a. Jednocześnie przynajmniej raz w życiu 2/3 populacji doświadczyło go chociaż raz. Jak wiadomo, historia lubi się powtarzać, więc istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, wielokrotnego wystąpienia na przestrzeni życia.

Najczęściej ma miejsce podczas przebywania wewnątrz dużych aglomeracji miejskich, czynności rozrywkowych czy spotkań towarzyskich, częściej wieczorami niż w ciągu dnia i zdecydowanie częściej w czasie weekendu, niż w tygodniu. Może wystąpić także powiązanie między snem, a rzeczywistością. Osoby przyznające się do déjà vu, często relacjonują, że ziściły się ich sny, jest to specyficzny rodzaj tego doznania.

Zobacz też : Czy perfekcjonizm trzeba leczyć?

Jak wytłumaczyć déjà vu?

Najbardziej prawdopodobne jest wyjaśnienie, że zjawisko to jest związane ze zmianami fizjologicznymi w mózgu, może być spowodowane minimalną dysfunkcją, któregoś płatów. Déjà vu może pojawić się w chwili, gdy dane doświadczenie w chociaż trochę przypomina przeżytą już sytuację, jest więc rozpoznane jako podobne.

Gdy stan ten powtarza się permanentnie może stanowić bardzo duże utrudnienie życia.
A czy Wy macie życie bogate w déjà vu?

Zobacz też : Jak budować głębokie relacje?

Redakcja poleca

REKLAMA