Co robić, gdy matka jest zbyt zaborcza?

Moja siostra jest zbyt zaborcza wobec syna, który niedawno się ożenił. Wciąż każe mu do siebie przyjeżdżać, wtrąca się w życie młodych. Uważam, że tak toksyczne relacje matki z synem i synową mogą zniszczyć ich małżeństwo. Co robić?
/ 15.09.2014 09:13

zaborcza matka

fot. Fotolia

Moja siostra pół roku temu ożeniła syna. Wiedziałam, że będzie jej trudno, bo bardzo kocha jedynaka, ale zaczęła przesadzać. Zbytnio absorbuje go swoimi problemami, swoim życiem. Zamiast dać młodym małżonkom spokój, ciągle wymyśla jakieś sprawy, z którymi sama sobie nie może sobie poradzić i wciąż każe synowi do siebie przychodzić.

Szwagier zajmuje się gospodarstwem rodziców, więc nie ma go całymi tygodniami, czasami pojawia się w domu na weekendy. Z jednej strony rozumiem ją, z drugiej jednak uważam, że powinna popracować nad swoim małżeństwem, bo bez tego małżeństwo jej syna będzie zagrożone.

Moim zdaniem żadna młoda kobieta nie pozwoli sobie na takie toksyczne relacje z teściową, która wciąż „wykrada” jej męża. Co robić?

Urszula.

Na pytanie odpowiada Sławomir Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa:

Równowaga w rodzinie (odnalezienie się w nowej sytuacji) to sprawa kluczowa, jeśli małżeństwa mają poprawnie funkcjonować – bez robienia krzywdy żadnej ze stron. Nowe życie rozpoczynają zarówno młodzi małżonkowie, jak i ich rodzice. Każdy musi nauczyć się nowej roli.

O ile świeżo upieczeni małżonkowie cieszą się swoją obecnością, możliwością mieszkania razem, perspektywą wspólnej przyszłości i nie ustają w jej planowaniu, o tyle rodzice bardzo często mają poczucie pustki, jaka nastała po wyprowadzeniu się jedynaka z domu.

Często bywa tak, że zażyła relacja matki z synem powstaje na skutek rekompensaty braku relacji z małżonkiem. Po latach małżeństwa uczucie nie jest już takie jak kiedyś, a jeśli dojdzie to tego rozdzielenie się małżonków w związku np. z pracą zawodową wykonywaną w innym mieście, nie wpływa to dobrze na ich relacje.

Dla takiej kobiety moment, w którym syn się uniezależnia, jest synonimem lęku, to sytuacja, która stanowi dla niej ogromne wyzwanie.  Jego małżeństwo i wyprowadzenie się z rodzinnego domu utożsamia z utratą jedynej osoby, w której ulokowała swoje uczucia. Kolejnym krokiem jest zazwyczaj zaborczość względem syna, a także toksyczna relacja z synową. Nie wynika ona jednak  z wyrachowania, a z samotności i rozpaczy.

Ważne, by w takiej sytuacji młoda małżonka mogła liczyć na wparcie męża, by wiedziała, że teraz jest na pierwszym miejscu. To zagwarantuje prawidłowe funkcjonowanie związku. Jeśli młody mąż będzie żył w rozdarciu między żoną a matką, nie ma szansy pełnić prawidłowo roli głowy rodziny.

Jego rozdarcie ma natomiast swoje źródło w postępowaniu matki. Jeśli nie jest ona na tyle dojrzałą kobietą, by „przeciąć pępowinę” w odpowiednim momencie, ucierpią na tym wszyscy. Syn wciąż będzie musiał wybierać, czy spełnić oczekiwania żony, czy matki, synowa będzie mieć ogromny żal zarówno do męża, jak i do teściowej, a matce ciężko będzie się pogodzić z tym, że straciła syna.  

Zobacz też: Czego nauczyliśmy się od rodziców i jak to zmienić?

By stosunki między rodzinami od początku funkcjonowały w prawidłowy sposób, niezmiernie ważną rzeczą są prawidłowe relacje między małżonkami – rodzicami jedynaka. Syndrom pustego gniazda, który pojawia się po tym, jak dziecko opuści dom, nie jest związany tylko z nieobecnością dzieci.

Rodzice mają okazję do spojrzenia na swoje życie w nowym świetle i nierzadko refleksje nie są zbyt pocieszające. To jest czas, by dokładniej spojrzeć na relacje małżonków. Gdy przez większą część tygodnia żyją w różnych miejscach, siłą rzeczy oddalają się od siebie. To niepokojący okres dla obojga – moment, w którym strata jest odczuwalna przez dłuższy czas, panujące przygnębienie oraz poczucie bezużyteczności mogą doprowadzić do depresji.

Warto nad sobą popracować i pomyśleć nad rozpoczęciem nowego etapu w życiu. Zorganizować sobie czas oraz pracę w taki sposób, by większą część tygodnia spędzać razem. To przyczyni się to powrotu intymności między małżonkami. Należy czerpać jak najwięcej korzyści z zaistniałej sytuacji. Przecież gdy małżonkowie zostają sami, mają dla siebie znacznie więcej czasu. Wiele osób dopiero wtedy ma czas na wspólne podróżowanie, spotkania ze znajomymi, odnawianie hobby.

I oczywiście rodzice powinni odwiedzać syna i synową. Ten kontakt nadal powinien być dla nich niezmiernie ważny. Dla nich i dla dziecka, które nadal potrzebują wsparcia, pomocy, zainteresowania i miłości swoich rodziców. Gdy będzie odczuwać, że może na nich liczyć, z pewnością będzie z tej pomocy korzystać.

Zobacz też: Jak uwolnić się od nachalnej sąsiadki?