Ciąża a anoreksja

Mam poważny problem i boję się o nim mówić komukolwiek. Gdy byłam nastolatką chorowałam na anoreksję. Na szczęście udało mi się z tego wyjść, wróciłam do normalnego jedzenia i normalnej wagi. Teraz jestem w trzecim miesiącu ciąży i obsesyjnie boję się przytyć...
/ 10.10.2011 08:45

Ciąża a anoreksja

Mam poważny problem i boję się o nim mówić komukolwiek. Gdy byłam nastolatką chorowałam na anoreksję. Na szczęście udało mi się z tego wyjść, wróciłam do normalnego jedzenia i normalnej wagi. Teraz jestem w trzecim miesiącu ciąży i obsesyjnie boję się przytyć. Ograniczam jedzenie, cały czas kontroluję wagę. Chcę bardzo urodzić zdrowe dziecko, ale ta obsesja jest ode mnie silniejsza. Wstydzę się powiedzieć o tym lekarzowi, nawet mój mąż o niczym nie wie. Mam wyrzuty sumienia, że jestem złą kobietą, wyrodną matką, co mam zrobić? Bardzo proszę o pomoc!

Magda

Barbara Żukowska, psycholog: Pani Magdo, przeżywa Pani najbardziej emocjonujący czas w życiu kobiety: oczekiwanie na dziecko. Może być on nieraz bardzo piękny i trudny zarazem, przepełniony często bardzo sprzecznymi emocjami. Dziecko, które Pani nosi jest wielką zmianą i w pewnym sensie niewiadomą w Pani życiu. Oprócz oczywistej radości, ciekawości i troski może jednocześnie budzić wiele obaw i niepokojów, całkiem naturalnych, począwszy od tych o jego zdrowie, a skończywszy na tych egzystencjalnych: jakim będzie człowiekiem? Na to wszystko nakłada się jeszcze cała niezwykła gra hormonów, która ma Panią przygotować do właściwego rozwoju maleństwa i jego narodzin. Hormony to zawsze dodatkowy zastrzyk emocji, które trzeba „jakoś” przeżyć.

Wcale się nie dziwię, że pojawiły się dawne lęki i obawy sprzed lat, bo w macierzyństwie mimo tego, że jesteśmy już za kogoś odpowiedzialne, jesteśmy też bardziej bezbronne, poddane procesom, na które nie mamy wpływu (ciąża!) i potrzebujące same wsparcia i opieki. Proszę dla swego dobra i dziecka nie zwlekać i opowiadać o swoich obawach: mężowi, bliskim, lekarzowi jeśli trzeba. Wypowiedzenie ich może zmienić radykalnie Pani nastawienie do problemu. Rozsądny lekarz na pewno jest w stanie dostarczyć Pani argumentów, że niekoniecznie musi Pani przytyć w czasie ciąży. Jeśli miałaby Pani ciągle te same wątpliwości i obawy, proszę szukać pomocy specjalisty. Jest Pani w szczególnym czasie, proszę zadbać o siebie i maleństwo.

 

Barbara Żukowska, kierownik zespołu Pracowni Integra w Białymstoku - psycholog, pracuje jako psychoterapeuta od 1992 r., prowadzi terapię indywidualną dorosłych. Pracowała jako terapeuta w Świetlicy Terapeutycznej (obecnie Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi), Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej Intra, w NP ZOZ Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży Anima (Białystok). Od 1997 roku prowadzi własny gabinet psychoterapii. Przez osiem lat pracowała jako biegły sądowy w Rodzinnym Ośrodku Diagnostyczno-Konsultacyjnym Sądu Okręgowego (Białystok). Współpracowała z Nauczycielskim Kolegium Rewalidacji i Resocjalizacji (Białystok) w zakresie prowadzenie warsztatów umiejętności interpersonalnych, ćwiczeń i wykładów z psychoterapii. Udziela wsparcia psychoterapeutycznego członkom Białostockiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.