Bliskość – etap rozwoju związku

Czy studenci są dobrą grupą w badaniach przesiewowych?
Bliskość to taki etap rozwoju związku, który możemy podzielić na dwa poziomy: pierwszy charakteryzuje się tym, że koncentrujemy swoją uwagę na partnerze, a drugi (na którym budujemy prawdziwą intymność związku) to obustronne wspieranie.
/ 13.12.2010 11:45
Czy studenci są dobrą grupą w badaniach przesiewowych?

Bliskość jako parametr

Większość z nas mierzy zdrowie swojego związku za pomocą parametru „bliskości”, która to bliskość oznacza, na ile partner zaspakaja nasze potrzeby. Czyli: kiedy zaspakaja on nasze potrzeby, czujemy się z nim blisko związani; kiedy nie dba o nie, możemy mieć wrażenie, że jesteśmy opuszczeni i znieważeni.

Jak się okaże, tęsknota za bliskością z drugą osobą jest szansą na rozwinięcie umiejętności, dzięki którym można stworzyć bezbronny związek, niepodlegający niszczycielskim siłom.

Zobacz też: Kto rządzi w Twoim związku?

Bliskość jako etap

Bliskość, jak niebawem to zrozumiemy, nie jest ostatecznym celem związku — to etap w jego rozwoju. Mamy dwa poziomy bliskości, przez które musi przejść każda para na drodze do intymności.

Na pierwszym poziomie, który nazywamy „niezdrową zależnością”, koncentrujemy się na swoim partnerze, a zapominamy o sobie. Drugi poziom cechuje się większą dojrzałością, obustronnym wspieraniem się w dążeniu do „zdrowej bliskości”; stanowi on podstawę, na której buduje się prawdziwą intymność.

Gdy poznamy sposoby na zdrową i niezdrową bliskość, możemy dokonać wyboru, który zbliży nas do pełnego, bezbronnego związku.

Zobacz też: Jak rozmawiać ze sobą w związku?

Fragment pochodzi z książki „Serce na dłoni. Kochaj zawsze jak za pierwszym razem” autorstwa Jett Psaris i Marleny S. Lyons (Wydawnictwo Helion, 2009). Publikacja za zgodą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA