Alfabet męskich sekretów

Alfabet męskich sekretów

Potrafi być słodki i kochany, jednak czasem zachowuje się tak osobliwie, że trudno go zrozumieć. Nie trać nadziei. By rozszyfrować faceta, wystarczy mieć dobrą instrukcję obsługi!
/ 09.06.2019 09:00
Alfabet męskich sekretów

Choć panowie różnią się między sobą wyglądem, zachowaniem, upodobaniami, to pod pewnymi względami są niemal identyczni! Jakie cechy łączą męską płeć i skąd te podobieństwa? Odpowiedź znajdziesz w naszym męskim alfabecie.

a jak ambicja

Najczulszym punktem każdego faceta jest szeroko rozumiana zaradność. Nie przypinaj więc ukochanemu łatki niedojdy, bo nigdy się z tym nie pogodzi. Zamiast tego doceniaj nawet najdrobniejsze sukcesy i nigdy, przenigdy nie chwal się, że lepiej prowadzisz auto czy – o, zgrozo! – więcej zarabiasz!

b jak bałagan
Większość mężczyzn uważa, że robienie problemu ze skarpetek rzuconych na podłogę jest absurdem. Nie mogą pojąć, dlaczego aż tak bardzo denerwują nas brudne popielniczki, plamy, okruchy. Jeśli więc wymagasz od partnera, aby zawsze odkładał na półkę pastę do zębów, pamiętaj – już samo zakręcenie tubki to dla niego wyczyn! Wrzuć zatem na luz.

c jak czułość
Oczekiwanie od partnera ciągłych miłosnych zapewnień to pomyłka. Mężczyźni, w odróżnieniu od nas, nie są zbytnio skłonni do romantyzmu. Jeśli więc na pytanie: „Czy mnie kochasz?”, on odpowie zdawkowym: „Uhm…” – nie trać ducha. Wbrew pozorom  usłyszałaś właśnie wyjątkowo czułe wyznanie…

d jak dziecko
To fakt potwierdzony naukowo – ponad 60 procent mężczyzn przed 30. rokiem życia nie wie, czy chce być tatą. Nam tyka biologiczny zegar, a oni wciąż mówią: „Później”. Dlaczego? Przede wszystkim boją się odpowiedzialności,  że na przykład nie zdołają utrzymać powiększonej rodziny. Pokazuj więc ukochanemu znajome pary, które czerpią radość z rodzicielstwa. Jest szansa, że on poczuje się ciut pewniej.

e jak erekcja
Panowie nie są w stanie udawać podniecenia. Kiedy w sypialni nie staną na wysokości zadania, zaczynają się bać, że taki pech się powtórzy. A im większy strach, tym większe prawdopodobieństwo porażki. Co można wtedy zrobić? Okaż partnerowi wyrozumiałość. Większość mężczyzn przynajmniej raz w życiu doświadczyła problemów z erekcją. Przyczyną zwykle jest stres, przemęczenie czy nadmiar używek.

f jak fantazje
Nasze seksualne fantazje często przypominają gorące sceny z romantycznych melodramatów. Gdy mężczyźni snują erotyczne wizje, zwykle są one żywcem wzięte z nocnego kina dla dorosłych. I choć ukochany w takich chwilach niekoniecznie marzy o tobie, wcale się tym nie przejmuj. On i tak kocha tylko ciebie!

g jak gotowanie
Kiedy ty gotujesz, nie robisz z tego wydarzenia na skalę światową. Gdy on staje przy garnkach, rozpoczyna się przedstawienie. Nawet chcąc ugotować jajko na twardo, wkłada fartuch (atrybut profesjonalisty!) i wyrzuca wszystkich z kuchni, domagając się więcej przestrzeni. Doceń jego wyczyny i... bez protestu pozmywaj. Na szczęście on nie staje do garów za często.

h jak hipochondria
Twój mężczyzna kładzie się do łóżka przy byle katarze? To wcale nie znaczy, że symuluje chorobę. Zostało udowodnione, że panowie mają mniejszą od nas wytrzymałość na ból. Bywa, że nawet lekka migrena jest dla nich czymś wręcz nie do zniesienia! Lepiej więc pogódź się z faktami i nie oczekuj, że on mimo przeziębienia zrobi pranie.


i jak ignorancja
Nic na to nie poradzimy – panowie są absolutnymi ignorantami w kwestii mody. Ci, którzy potrafią właściwie do≠brać krawat do koszuli czy buty do spodni, to wyjątki. Jest tak dlatego, że facetom uganianie się za modą kojarzy się z… kokieterią, czyli z czymś bardzo
niemęskim. Jeżeli więc chcesz, by ukochany dodawał ci blasku swoim wyglądem, nie ryzykuj – lepiej sama kupuj mu ubrania.

j jak jedzenie
Większości mężczyzn nie zależy na tym, by jedzenie było wykwintne. Liczy się jego obfitość. I całe szczęście! Apetyt jest bowiem ściśle powiązany z… seksem. Kto nie grymasi nad talerzem, jest też głodny miłości. Nie złość się więc na partnera, gdy łapczywie rzuca się na schabowego z frytkami…

k jak koledzy
Nie tylko my lubimy pogaduszki z koleżankami. Panowie też uwielbiają spotykać się w swoim gronie. Mogą wtedy swobodnie wymieniać złośliwości na temat kobiet czy opowiadać dowcipy, które u nas budzą uśmiech politowania. Dlatego pozwól czasem partnerowi wyskoczyć na męską imprezę. Takiego zrozumienia i akceptacji, jakie znajdzie wśród swoich kumpli, ty nie dasz mu nigdy!

l jak lenistwo
Fotel, pilot od telewizora, schłodzone piwo… Właśnie tak mężczyźni najchętniej spędzają wolny czas. Jeśli więc liczysz, że partner rozprawi się po pracy z górą prasowania, musisz go do tego zachęcić. Z pewnością sama najlepiej wiesz, jak to zrobić.

ł jak łzy
Kiedy my jesteśmy smutne czy zdenerwowane, łzy przynoszą nam ukojenie. Mężczyźni rzadko płaczą. Dlaczego? Jako małym chłopcom tłumaczy im się, że mażą się tylko dziewczynki. Twój partner nie chce więc okazywać słabości, woli być twardzielem. Warto czasem mu przypomnieć, że każdemu wolno płakać…

m jak małżeństwo
Ukochany świata za tobą nie widzi, to pewne. Dlaczego więc zwleka ze ślubem? Jak większość mężczyzn boi się, że straci swoją niezależność. Nie chce się rozliczać z wydatków, z czasu spędzonego poza domem... Aby złagodzić jego lęki, tłumacz mu cierpliwie, że nie zamierzasz więzić go po ślubie w złotej klatce. A nuż to kupi?

n jak napomnienia
Zasypywanie mężczyzny pretensjami zawsze prowadzi do ostrego starcia. Panowie nienawidzą być napominani. Odbierają to jako atak i reagują agresywno-obronnie. Jeśli więc chcesz powiedzieć partnerowi, że coś cię w nim bardzo drażni, między słowa napomnienia wpleć miłe zdanie. On dużo łatwiej przełknie wtedy każdą krytykę.

o jak opinia
On może mieć opinię bałaganiarza, snoba czy nawet sknery, ale – uwaga! – nikt nie może go postrzegać jako pantoflarza. Na tym punkcie wszyscy faceci są przewrażliwieni. Dlatego warto, byś z krytyką partnera wstrzymała się do czasu, gdy będziecie tylko we dwoje.

p jak pilot
To cię może śmieszyć, ale pilot do telewizora to dla mężczyzny symbol władzy w związku. Dlatego nawet gdy oboje chcecie oglądać to samo, ukochany mocno dzierży pilota w dłoni, byś przypadkiem nie zechciała nim pomanipulować. Machnij na to ręką. A co tam, niech sobie myśli, że to on trzyma ster!


r jak rozmowa
Kiedy ty w chwilach miłosnych uniesień szepczesz ukochanemu, jaki jest wspaniały, on nie odwdzięcza się tym samym. Dlaczego? Po prostu jak większość mężczyzn bez reszty skupia się na akcie miłosnym. Nie chce rozmawiać w trakcie zbliżenia, bo to wytrąca go z rytmu i rozprasza. Ale bądź pewna, uważa, że jesteś cudowna!

s jak seks
Mężczyźni nie zawsze kojarzą seks z miłością. Często chcą po prostu rozładować swoje napięcie seksualne. My zazwyczaj widzimy w kochanku potencjalnego ojca naszych dzieci, co siłą rzeczy angażuje nas emocjonalnie. Gdy postarasz się o tym pamiętać, unikniesz niepotrzebnych uczuciowych rozczarowań.

t jak troska
Większość mężczyzn na uwagi w rodzaju: „Wychodzisz bez szalika?!”, reaguje wprost alergicznie. Panowie nie cierpią, gdy traktujemy ich jak małe dzieci. Pozwól więc partnerowi, by sam wziął za siebie odpowiedzialność. Twój nadmiar troski drażni go, gdyż świadczy według niego o braku zaufania.

u jak uwodziciel
Twój mężczyzna flirtuje z sąsiadkami, uwodzi ekspedientki w sklepie? Bez obaw, nie jest erotomanem. Faceci po prostu na każdym kroku muszą potwierdzać swoją atrakcyjność. W ten sposób leczą kompleksy, których niestety, im nie brakuje…

w jak wolność
Dla mężczyzn ma ona wręcz fundamentalne znaczenie. Uważaj zatem, kiedy chcesz partnerowi czegoś zabronić (choćby kolejnego batonika). Na sto procent sprzeciwi się, żeby pokazać, że nie jest twoim niewolnikiem. Nawet gdyby miał go potem rozboleć brzuch!


z jak zarobki
Kiedy twoja pensja rośnie, a jego stoi w miejscu, spodziewaj się oznak niezadowolenia. Mężczyźni uważają, że powinni nas przewyższać pod każdym względem, zwłaszcza finansowym. Gdy wykazujemy się większą zaradnością, inteligencją, wiedzą – są niepocieszeni. Dlatego na wszelki wypadek swoją radość z podwyżki okazuj… dyskretnie.

Warto wiedzieć!


  • Męski mózg jest trochę inaczej zbudowany niż kobiecy. Dlatego dla ciebie zajmowanie się kilkoma sprawami naraz to pestka, a dla niego – problem. Nie proś go więc, by równocześnie doglądał dziecka, kroił warzywa na sałatkę i odbierał telefony. Lepiej niech zrobi jedną rzecz, ale dobrze.
  • Pamiętaj, mężczyźni są konkretni i logiczni. Dlatego swoje prośby przedstawiaj partnerowi rzeczowo i zwięźle. Unikaj uogólnień, oskarżeń, no i oczywiście zniewag. Mówiąc życzliwie i wprost, co leży ci na sercu, łatwiej dopniesz swego.
  • Kobieta zaradna, pewna siebie to dla mężczyzny zagrożenie. On chce się czuć niezastąpiony, wręcz niezbędny. Pozwól więc czasem ukochanemu myśleć, że lubisz się wspierać na jego silnym, męskim ramieniu. Trzeba wytrzepać dywan? Wkręcić korki? Nie rób tego sama. Wezwij partnera na pomoc.

Anna Leo-Wiśniewska