para uprawiająca seks fot. Adobe Stock

Zakleszczenie podczas seksu – jak do tego dochodzi i co wtedy robić?

Gdy kobieta stresuje się podczas stosunku, może dostać ataku paniki. Wtedy w wyniku skurczów waginy potrafi dojść do zakleszczenia penisa. Jak się wtedy zachować?
/ 09.01.2019 16:24
para uprawiająca seks fot. Adobe Stock

Temat jest wstydliwy. Wyobraź sobie, że ty i twój partner, w sypialni, podczas seksu, zostaliście uwięzieni. A konkretnie penis twojego partnera utknął w tobie. Sytuacja jest mocno niekomfortowa i stresująca. Może się zdarzyć, że nie poradzicie sobie sami i konieczne będzie wezwanie pogotowia. Czym jest zakleszczenie podczas seksu i jak sobie z tym poradzić?

Czym jest zakleszczenie?

Zakleszczenie, czyli uwięźnięcie prącia w pochwie zdarza się naprawdę i związane jest z blokadami psychicznymi kobiety. Według seksuologów ten problem był o wiele bardziej nasilony jeszcze przed kilkoma dekadami, kiedy o erotyce damskiej mówiło się mniej i nikt nie zachęcał pań do odkrywania własnego ciała i masturbowania się przed lustrem. Dzisiaj poczucie bezpieczeństwa, jakie daje nam antykoncepcja, a przede wszystkim wiedza o seksie, redukuje ryzyko nerwicowych reakcji ze strony pochwy.

Co powoduje skurcze waginy?

Penis captivus, czyli napad pochwicowy to bowiem nic innego jak atak paniki podczas stosunku, który powoduje drastyczne skurcze waginy, zakleszczające penisa tak silnie, że nie jest on w stanie wydostać się na zewnątrz. Czego się boimy? Zwykle nakrycia przez osoby trzecie, bólu defloracji, zbyt dużego członka lub zajścia w ciążę. Kobieta nie ma wpływu na skurcz – jest w stanie go wywołać ani też samodzielnie się rozluźnić.

Jak usunąć zakleszczenie?

Uwięzionego członka ratuje się medycznie przez podanie leków rozkurczowych, które rzadko mamy jednak w domu. Wtedy należy jedną ręką dosięgnąć jakoś komórki i zawołać pogotowie próbując z dzielną miną znieść humorystyczną sytuację ratowników. Z domowych sposobów poleca się też w przypadku łatwo „zakleszczających się” pań trzymanie w pobliżu łóżka igły, którą to należy dziabnąć znienacka partnerkę w pupę. Na skutek ukłucia dochodzi do krótkotrwałego rozluźnienia mięśniówki i penisa da się w tym czasie uwolnić. Innym sposobem jest podanie kobiecie… drinka na rozluźnienie.

W dłuższej perspektywie należy oczywiście rozważyć rozwiązanie źródła problemu w głowie kobiety, bo sytuacja może powtarzać, a seks powinien kończyć się orgazmem, a nie uwięzieniem. Psychoterapia, wsparcie partnerskie oraz bezpieczna, dogodna forma antykoncepcji to najlepsze środki zaradcze.

Czytaj też:Współżycie przy ciasnej pochwie – czy naprawdę problemem jest rozmiar?Poznaj 3 najlepsze pozycje seksualne, przy których zapomnisz o nadwadze