Wpływ depresji na potencję seniora

Wpływ depresji na potencję seniora

Ryzyko problemów z potencją rośnie dwukrotnie w przypadku chorych na depresję. Czy jej wyleczenie pozwala, w wieku emerytalnym, na nowo czerpać radość z życia seksualnego?
/ 01.09.2010 11:15
Wpływ depresji na potencję seniora

Czym jest depresja?

Depresja to najpowszechniejsza choroba psychiczna wśród ludzi starszych. Jej głównymi objawami są obniżenie nastroju i samooceny, problem z mobilizacją do działania, a także zaburzenie rytmów dobowych (sen-czuwanie). Jednym z objawów choroby może być także utrata zainteresowania życiem seksualnym.

Związek pomiędzy impotencją i depresją

Istnieją dwa szczyty zachorowania na depresję – ok. 30 roku życia, a potem po 60-ce. Depresja jest jedną z najczęstszych przyczyn impotencji u młodych mężczyzn. Jednak taka przyczyna wystąpienia zaburzeń erekcji może się pojawić także w starszym wieku, jest po prostu rzadziej rozpoznawana – wykrywalność zarówno depresji jak i impotencji u seniorów jest zbyt mała, co wynika z tego, że objawy obydwu tych chorób przypisuje się po prostu starzeniu się organizmu. Zachorowanie na depresję aż dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia impotencji. Oczywiście nietrudno sobie wyobrazić powiązanie między tymi dwiema chorobami. Człowiek w depresji nie ma ochoty na nic, nawet na wstanie z łóżka czy zjedzenie śniadania, a co dopiero na seks. Nie można jednak zapominać, że mechanizm może być odwrotny – długotrwałe problemy z potencją mogą być jednym z czynników wyzwalających depresję.

Dla wielu mężczyzn zaburzenia erekcji oznaczają utratę męskości, co zdecydowanie zmniejsza ich samoocenę, a jeżeli pojawiają się przy okazji w życiu jakieś inne problemy, może to doprowadzić do depresji.

Zobacz także: Seks i depresja - jak przerwać błędne koło?

Co powoduje depresję u kobiet?

Depresja jest też istotnym czynnikiem wpływającym na seksualność kobiet w starszym wieku. Jak wiadomo kobiety częściej niż mężczyźni chorują na depresję. Ponieważ statystycznie kobiety żyją dłużej, częściej borykają się z problemem samotności. Z wiekiem u kobiet obniża się także samoocena, czują się nieatrakcyjne, ich starzejące ciało zdecydowanie im się nie podoba. Nagromadzenie tych wszystkich negatywnych odczuć może przerodzić się w depresję.

Terapia i jej efekty

Jeżeli przyczyną impotencji jest depresja, należy leczyć przede wszystkim chorobę podstawową. Depresja jest chorobą psychiczną i wymaga wizyty u psychiatry. Oczywiście leczenie może potem kontynuować lekarz rodzinny, ale najpierw konieczna jest ocena stanu psychicznego przez specjalistę. Depresja to poważna choroba, której nie należy bagatelizować – objawy nie ustąpią samoistnie. Konieczna jest specjalistyczna terapia - w formie psychoterapii lub leczenia farmakologicznego. Jeśli jest odpowiednio prowadzona, stan psychiczny wraca do normy, a przy tym także życie seksualne.

Zobacz także: Czy depresja jest uleczalna?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)