Dyspareunia objawia się bólem podczas stosunku seksualnego

Szkodliwość masturbacji

W społeczeństwie panuje powszechny pogląd, że masturbacja może powodować wiele różnych chorób, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Szerzenie takich teorii wynikało głównie z przesłanek „medycyny ludowej” i negatywnego stosunku niektórych religii do masturbacji. Jakie są rzeczywiste skutki masturbacji?
/ 13.07.2010 15:08
Dyspareunia objawia się bólem podczas stosunku seksualnego

Przez wiele lat uważano, że masturbacja może wywołać praktycznie każdą chorobę. Niezwykle popularny był swego czasu mit, który sugerował ścisły związek masturbacji z utratą wzroku. Był on niezwykle sugestywny i skutecznie powstrzymywał wiele osób przed jej praktykowaniem. Do innych najpopularniejszych i nie potwierdzonych medycznie powikłań masturbacji należą przerost prostaty, niepłodność, impotencja. Uważano nawet, że masturbacja może być też przyczyną lub objawem chorób psychicznych.

Na dzień dzisiejszy żadne liczące się badania naukowe nie udowodniły jakiegokolwiek, chociażby pośredniego związku przyczynowo-skutkowego masturbacji z chorobami fizycznymi, jak i psychicznymi. Masturbacja nie ma też zwykle wpływu na sprawność seksualną, nie jest także przyczyną niepłodności małżeńskiej. Wszystkie szerzone przez lata „mity” związane z masturbacją nie mają istotnego potwierdzenia.

Polecamy: Uzależnienie od masturbacji

Oczywiście należy liczyć się z możliwością powstania urazu mechanicznego podczas masturbacji, np.: poprzez otarcie lub zadrapania narządów płciowych w czasie masturbacji. Istnieje także możliwość zrobienia sobie większej krzywdy podczas używania przedmiotów niekoniecznie stworzonych do celów erotycznych, jak warzywa, dezodoranty, itp. Może wtedy dojść do powstania dużej rany w obrębie pochwy lub odbytu, wymagającej interwencji chirurgicznej.

Biorąc pod uwagę, że nie każda osoba zachowuje odpowiednie warunki higieniczne podczas masturbacji, istnieje ryzyko wystąpienia miejscowego zakażenia narządów płciowych. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, kiedy doszło do urazu mechanicznego.

Znane są także medycynie przypadki, kiedy doszło do ułamania się przedmiotu wewnątrz kobiecych narządów płciowych i z czasem procesu gnicia i infekcji.

Z drugiej strony okazuje się, że ryzyko zakażenia narządów płciowych podczas samej masturbacji jest mniejsze. Dzieje się tak, ponieważ w wyniku praktyk onanistycznych u kobiet dochodzi do zwiększania ilości wydzieliny pochwy, która ma odczyn kwaśny i działa antybakteryjnie. Natomiast w przypadku mężczyzn może chronić układ moczopłciowy przed zakażeniami rożnego rodzaju poprzez częste oczyszczanie cewki moczowej za pomocą płynu produkowanego przez gruczoł krokowy. To, że podczas masturbacji nie można się też zarazić chorobą weneryczną jest w jakimś sensie jej pozytywną stroną.

Polecamy: Torbiele jajników a antykoncepcja hormonalna