para topless fot. Fotolia

Sutki: zaskakujące fakty, które musisz o nich znać

Skąd się bierze trzeci sutek? Naukowcy szacują, że to pozostałość ewolucyjna.
/ 19.01.2018 11:19
para topless fot. Fotolia

Sutki uchodzą chyba za jedną z najbardziej kontrowersyjnych części ciała. Dlaczego? Pewnie zauważyłyście, że o ile męskie sutki nikogo nie gorszą, to niemal identycznie wyglądające, kobiece brodawki, są już traktowane zupełnie inaczej i cenzurowane w przestrzeni publicznej. Damskie sutki są kojarzone z obiektem seksualnym, chociaż biologicznie wcale nie zostały stworzone do dostarczania przyjemności, a karmienia potomstwa.

Na dziale Seks i związki nie będziemy jednak rozwodzić się nad tą mniej erotyczną funkcją sutków ;-) Poznajcie za to 5 ciekawych faktów na temat tej części ciała!

1. Trzeci sutek jest... normalny

Tak, tak! Dodatkowy sutek wcale nie jest anomalią na miarę np. trzeciego oka ;-) Występuje dość często, ale zazwyczaj jest mylnie brany za dziwaczne znamię. W samych Stanach Zjednoczonych szacuje się, że aż 27 milionów osób posiada trzeci sutek. Popularna wokalistka, Lily Allen, zasłynęła w swoim czasie zaprezentowaniem dodatkowego sutka podczas wywiadu. To zjawisko nie jest obciążone żadnymi konsekwencjami dla zdrowia. Może stanowić tylko defekt czysto kosmetyczny, wtedy można go usunąć z powodów estetycznych.

Skąd się bierze trzeci sutek? Naukowcy szacują, że to pozostałość ewolucyjna. Wiele ssaków posiada przecież kilka sutków, natomiast u człowieka one zanikły (w większości przypadków).

Kobiecy wytrysk podczas stosunku: jak go osiągnąć?

2. Niektóre sutki są zawsze wklęsłe

Sutki 12% kobiet nigdy nie sterczą. Co więcej - są całkowicie wklęsłe, jakby odwrócone w drugą stronę. To kolejny dziwaczny defekt kosmetyczny, nie mający wpływ na stan zdrowia. Może jednak być problematyczny, gdyby kobieta planowała karmić piersią. Da się to jednak zniwelować za pomocą bardzo prostego zabiegu nacięcia - wtedy brodawki wydobywają się na zewnątrz.

3. Sutki potrafią wywołać orgazm

U niektórych kobiet może pojawić się tylko przed miesiączką, a inne nie doświadczą go przez całe życie. Mowa oczywiście o orgazmie sutkowym, występującym znacznie rzadziej niż ten pochwowy lub łechtaczkowy. Część pań podczas subtelnych pieszczot sutków odkrywa jednak zupełnie nieznane obszary rozkoszy, przeżywając prawdziwą ekstazę. Warto próbować, nawet jeśli nie uda się osiągnąć orgazmu!

Na czym polega tzw. footjob?

4. Czasem sutki nigdy nie twardnieją

Sterczące sutki to jedna z widocznych oznak podniecenia seksualnego, a także nagłego obniżenia temperatury albo strachu. To jednak kolejny stereotyp związany z tą częścią ciała. Niektóre sutki... nigdy nie twardnieją. Tak po prostu!

5. Sutki nie cierpią kolczyków

Fani i fanki piercingu decydują się niekiedy na przekłucie sutka. Wprawdzie nie będziemy dyskutować tutaj nad walorami estetycznymi tego typu ozdoby, ale warto wspomnieć o tych zdrowotnych. Sutki to jedna z najwrażliwszych części ciała, są bardzo podatne nawet na maleńkie otarcia. Z tego względu proces regeneracji po piercingu zazwyczaj trwa ok. 12 miesięcy...

7 sposobów na to, jak zwiększyć libido