Sexoholizm kobiet - co robić i jak leczyć

Około 2 miliony osób w Polsce są uzależnione od sexu, a co 5 z nich to kobieta! Kim tak naprawdę jest nimfomanka? Jak i czy skutecznie można leczyć kobiety uzależnione od sexu?
/ 11.10.2014 11:01

Około 2 miliony osób w Polsce są uzależnione od sexu, a co 5 z nich to kobieta! Kim tak naprawdę jest nimfomanka? Jak i czy skutecznie można leczyć kobiety uzależnione od sexu?

Sprawdź: Masaż tantryczny

Sexoholizm kobiet - co robić i jak leczyć

fot. Fotolia

Nadmierna masturbacja, poszukiwanie ciągle nowych partnerów i silniejszych doznań, ekshibicjonizm, nadużywanie pornografii – to częste w przypadku kobiet objawy uzależnienia od sexu. Towarzyszą im uczucie emocjonalnej pustki, poczucie winy i niepokój, a nawet depresja i zmiany osobowości.

Porozmawiaj na forum: Sexoholik - co czuje?

Na czym dokładnie polega nimfomania i uzależnienie od sexu? Czy można to skutecznie leczyć?

 

Flirt prowadzący do sexu lub masturbacji

Dominującym elementem uzależnienia od sexu – podobnie jak w przypadku innych uzależnień – jest utrata kontroli nad sobą. Nimfomanki nie potrafią powstrzymać się na przykład od flirtowania, które ma doprowadzić do sexu lub masturbacji. Znacznie ułatwiają to różne formy cybersexu. Jednak dla kobiety uzależnionej sex nie stanowi spełnienia. Jest jedynie sposobem na wypełnienie emocjonalnej pustki. – Kompulsywny seks, zamiast przynosić satysfakcję, jest źródłem nieustannego zawodu i cierpienia – podkreśla terapeutka z Kliniki Terapii Uzależnień Nadzieja.. – Wpędza w poczucie winy, a nawet pogardy względem samej siebie.

 

Mylenie sexu z miłością

Na uzależnienie od sexu podatne są osoby, które mają problem z wyrażaniem własnych emocji. Sexoholiczki nie próbują tworzyć trwałych relacji ze swoimi partnerami. Mechanizm, który nimi rządzi, jest związany z niską samooceną. Takie kobiety szukają u partnera przede wszystkim akceptacji. Często mylą sex z miłością, chcą potwierdzić swoją atrakcyjność, poczuć się bezpiecznie. To dla nich sposób na dowartościowanie – wyjaśnia Sylwia Dereń.

 

Molestowanie i wykorzystywanie sexualne w przeszłości

Niska samoocena, problemy z radzeniem sobie ze stresem czy lęk przed zaangażowaniem emocjonalnym mogą być związane z zaburzeniem ról w rodzinie, a także z molestowaniem lub wykorzystywaniem sexualnym w przeszłości.

Przykre doświadczenia z dzieciństwa mogą sprawiać, że kobieta nie umie łączyć sexu z miłością ani bliskością – mówi Sylwia Dereń. – Mężczyzn postrzega przedmiotowo, jako narzędzie masturbacji, a sex traktuje mechanicznie. Często do cierpienia psychicznego często dochodzi też fizyczne – związane z nadmiernym podrażnieniem narządów płciowych, tworzeniem się nadżerek, cyst czy zakażeń.

 

Czy terapia przyniesie ukojenie?

Terapia rozpoczyna się od zidentyfikowania przyczyn uzależnienia. Natomiast jej celem jest nauczenie osoby uzależnionej, jak konstruktywnie radzić sobie z emocjami. – Podczas leczenia staramy się odbudować samoocenę osoby uzależnionej. Szukamy jej mocnych stron – wyjaśnia terapeutka. – Istotnym elementem każdej terapii jest także praca nad wstydem. Terapeuta słucha, nie zawstydza, pomaga osobie uzależnionej odkryć samą siebie i zrozumieć schemat rządzącej nią choroby.

W leczeniu sexoholizmu zarówno kobiet, jak i mężczyzn, najbardziej skuteczna jest psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Leczenie polega na nauce samokontroli, a także budowania bliskości w relacjach z drugim człowiekiem.

Kobieta, która radzi sobie z emocjami, zmienia spojrzenie na sex. Staje się on dla niej ważnym elementem świadomie budowanych intymnych relacji, przynoszącym spełnienie i satysfakcję obojgu partnerom.

Na podstawie materiałów prasowych Kliniki Terapii Uzależnień Nadzieja.