Seksualność po porodzie

Jestem 7 lat po ślubie. W ubiegłym roku urodziło nam się dziecko (córeczka ma 9 miesięcy). Kiedyś seks był dla nas bardzo ważny. Byłem spełniony jako facet i kochanek. Kochaliśmy się niemal codziennie. Wszystko zmieniło się po urodzeniu dziecka. Żona przestał mieć ochotę na zbliżenia....
/ 04.02.2013 12:11
 

Seksualność po porodzie

Seksualność po porodzie

Jestem 7 lat po ślubie. W ubiegłym roku urodziło nam się dziecko (córeczka ma 9 miesięcy). Kiedyś seks był dla nas bardzo ważny. Byłem spełniony jako facet i kochanek. Kochaliśmy się niemal codziennie. Wszystko zmieniło się po urodzeniu dziecka. Żona przestał mieć ochotę na zbliżenia. Oczywiście byłem wyrozumiały, tłumaczyłem to kompleksami, barkiem akceptacji ciała po porodzie, zmęczeniem itp. Ale już prawie rok minął, a między nami nic się nie zmieniło. Żona tłumaczy, że nie ma ochoty, że jest zmęczona. Staram się jej pomagać w obowiązkach, pomagam w domu, przy małej, ale to niczym nie skutkuje. Czasem wydaje mi się, że dziecko jest najważniejsze. A ja zrobiłem swoje, więc mogę iść w kąt...

Łukasz

Justyna Piątkowska, psycholog, seksuolog, terapeuta

Dzień dobry!

Panie Łukaszu, pojawienie się na świecie pierwszego dziecka jest rewolucją w życiu pary. Niemal zawsze na poważną próbę wystawiona zostaje również sfera seksualna.

Spadek zainteresowania seksem u żony może być bezpośrednim skutkiem porodu i pojawienia się w domu niemowlęcia. Jak sama tłumaczy - „zmęczeniem”. W pierwszych miesiącach życia dziecka matki dotkliwie odczuwają zmianę trybu dnia, nowe obowiązki, niedobór snu i niepokój o malca. Ochocie na seks nie sprzyjają także zmiany hormonalne związane z ciążą i połogiem. Wysoki poziom prolaktyny sprzyja laktacji (produkcji pokarmu dla dziecka), ale jednocześnie blokuje owulację (przywrócenie cyklu płodności) i utrudnia odczuwanie pożądania oraz przeżywanie podniecenia - jest więc swoistym mordercą kobiecego libido. Większość kobiet deklaruje, że zmniejszone zainteresowanie seksem utrzymywało się u nich od pół roku do dwóch lat od pojawienia się dziecka. Czas ten zazwyczaj jest krótszy, kiedy ojciec dziecka - tak jak Ty - wspiera partnerkę i pomaga jej w domowych obowiązkach. Do regularnego życia seksualnego szybciej wracają także te pary, które - tak jak Wy - miały udany seks przed zajściem w ciążę.

Aby pomóc kobiecie w okresie stabilizacji po porodzie i połogu, należy podkreślać, że jest nie tylko matką, ale wciąż także partnerką, przyjaciółką i atrakcyjną kochanką. Warto postarać się, aby żona miewała chwile tylko dla siebie, na własne przyjemności, ale także zarezerwować czas tylko dla Was, jako pary. Choć może okazać się to niełatwym wyzwaniem przy niespełna rocznym maluchu - wybierzcie się na randkę, kolację, przygotujcie wspólną kąpiel lub masaż. Podczas tych przyjemnych wspólnych chwil możesz stopniowo rozbudzać potrzeby seksualne żony, zaczynając od pocałunków i pieszczot, nie dążąc jeszcze do pełnych stosunków.

Istnieje jednak również grupa kobiet, która seks (świadomie lub na poziomie nieświadomym) traktuje głównie jako środek do spełnienia potrzeby macierzyństwa. Po zajściu w ciążę i pojawieniu się na świecie dziecka kobiety te przelewają na nie wszystkie swoje uczucia i pozwalają sobie na zaniedbanie więzi z partnerem. Często są to kobiety pochodzące z rodzin konserwatywnych lub takich, w których postacią dominującą w domu była silna matka, a rola i pozycja ojca były deprecjonowane.
Nie można wykluczyć również możliwości, że przedłużający się okres permanentnego zmęczenia, braku libido i kryzysu Waszej relacji jako małżeństwa, mogą być objawem np. stanów depresyjnych. Wiele kobiet na skutek życiowej rewolucji i zmian poporodowych odczuwa smutek i rozczarowanie. Niekiedy również złość, którą wyrażają (często nieświadomie) właśnie poprzez odepchnięcie partnera.
Jeśli z kolejnymi miesiącami nastrój żony nie będzie ulegał poprawie, a Wasze rozmowy nie będą rozwiewały Twojego niepokoju, doradzam, abyś zaproponował żonie konsultację psychologiczną i podjęcie psychoterapii lub terapię małżeńską.

Problemy z orgazmem pochwowym

Z poważaniem,
Justyna Piątkowska

Justyna Piątkowska - psycholog, seksuolog, terapeutka. Założycielka Centrum Pomocy
Psychologiczno-Seksuologicznej „Dobre rozmowy
w Gdańsku. Prowadzi poradnictwo oraz terapię w zakresie zaburzeń życia seksualnego kobiet i mężczyzn. Pomaga przy problemach między innymi takich jak: spadek libido, zaburzenia podniecenia i erekcji, brak orgazmu. Prowadzi terapię par i małżeństw. Jest wsparciem dla osób z zaburzeniami identyfikacji płciowej, o nietypowych preferencjach seksualnych oraz nie akceptujących swojej orientacji seksualnej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)