para, łóżko

Seks podczas okresu

Niektórzy uważają to za niehigieniczne, ale są też pary, które nie chcą przerywać życia seksualnego na czas menstruacji
/ 25.11.2013 15:15
para, łóżko
Czytałam o tym nieco, ale wciąż nie mam pewności. Zadam więc pytanie wprost: czy można uprawiać seks w czasie okresu i czy wtedy jest większa szansa żeby zajść w ciażę? Czy wtedy jajeczkowanie jest większe? Bardzo bym chciała żeby wytłumaczono mi co właściwie się dzieje podczas okresu w ciele kobiety i czy seks w tym czasie jest bardzo ryzykowny. - Sylwia ze Smardzewic

Odpowiada Psycholog i seksuolog Anna Zawadzka, z Internetowej Poradni Psychologicznej www.psychorada.pl:

Cykl miesiączkowy zwany menstruacyjnym składa się z 4 etapów: krwawienie miesiączkowe faza folikularna, owulacja i faza lutealna. Bardzo uproszczony schemat przedstawia się następująco. W fazie folikularnej odbudowywuje się nabłonek błony śluzowej macicy złuszczony w trakcie menstruacji, a pod wpływem między innymi estrogenów (czyli hormonów płciowych) dochodzi do pobudzenia jajników, w których dojrzewają pęcherzyki z komórkami jajowymi. W trakcie owulacji uwalniana jest komórka jajowa. Wyłapywana jest ona przez jajowód, w którym czeka na zapłodnienie. Jeśli w tym okresie nie dojdzie do zapłodnienia jajeczko obumiera. Od owulacji do menstruacji mija przeciętnie 14 dni. W trakcie miesiączki następuje złuszczenie błony śluzowej macicy przygotowanej wcześniej do przyjęcia zapłodnionej komórki. Tkanki śluzówki wraz z krwią wydostają się wówczas z pochwy.

Z uwagi na styl życia oraz indywidualne cechy każdej kobiety, przyjmowane hormony lub leki, wydarzenia stresujące itp. czasem trudno jest oszacować z dokładnością dni płodne i niepłodne. Z tego względu, nawet w trakcie miesiączki może dojść do zapłodnienia komórki jajowej, szczególnie u młodych kobiet.

Nie ma przeciwwskazań medycznych do współżycia podczas menstruacji. Wszystko zależy od partnerów, ich preferencji oraz estetycznych odczuć. Należy jednak w tym okresie stosować prezerwatywy gdyż łatwiej dochodzi do zakażeń różnymi chorobami.

Uprawiacie seks podczas okresu jak w każdy inny dzień, czy jego to brzydzi? A może ty sama nie czujesz się wtedy atrakcyjnie.
Podyskutuj na forum.

Anna Zawadzka - seksuolog, psycholog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Tytuł magistra psychologii stosowanej na Uniwersytecie Lódzkim otrzymała w specjalizacji z zakresu psychologii rodziny i małżeństw. Aktualnie pracuje w serwisie Psychorada.pl i gdzie prowadzi konsultacje i kursy on-line.