POLECAMY

Seks po 40 - czy może być jeszcze lepszy?

Masz wreszcie czas na amory. Aby jednak czerpać z seksu maksimum radości, warto lepiej zrozumieć potrzeby swojego ciała.
Seks po 40 - czy może być jeszcze lepszy?

Z wiekiem stajemy się coraz bardziej świadome swojego ciała. Znamy swoje czułe punkty i wiemy, jakie pieszczoty sprawiają nam szczególną przyjemność, dzięki czemu życie seksualne, choć spokojniejsze, staje się bardziej zmysłowe. Niestety zdarza się też tak, że z wiekiem nasze ciało zaczyna płatać nam figle, a seks zamiast przyjemności zaczyna sprawiać problemy. Jak sobie z nimi poradzić?

Pochwa – czy można coś zrobić, żeby była choć trochę ciaśniejsza? 


Można! By pochwa była ciaśniejsza, warto wzmocnić mięśnie Kegla. Trening polega na ich napinaniu (na 8–10 sekund) i rozluźnianiu, trzeba to robić kilka, kilkanaście razy dziennie w seriach po 10–30 ćwiczeń. By zorientować się, o które mięśnie chodzi, napnij się, tak jakbyś chciała przerwać oddawanie moczu. Ćwicz „na sucho” (nie podczas korzystania z toalety). Poprawa powinna nastąpić po 2–3 miesiącach.

Gdyby tak się nie stało, idź do ginekologa. Nadmierny luz może bowiem być następstwem porodu albo wynikać z niedoboru estrogenów. Gdy spada poziom tych hormonów, zmniejsza się grubość wyściełającej pochwę tkanki. Aby ją odbudować, warto stosować (choćby miejscowo) zastępczą terapię hormonalną. Warto też wiedzieć, że nowoczesna medycyna umożliwia przeprowadzenie chirurgicznej plastyki pochwy.

Wilgoć – co robić, gdy pochwa jest zbyt sucha?


To zależy od przyczyny. Jeśli suchość występuje po porodzie, można sięgać po lubrykanty (do kupienia m.in. w aptekach). To preparaty (np. pianki i żele), które gwarantują lepsze nawilżenie miejsc intymnych. Skąpa wydzielina może też świadczyć o zbyt krótkiej lub niewłaściwej grze wstępnej. Poeksperymentujcie więc z pieszczotami. Wydzielanie śluzu wzmaga się, gdy narasta podniecenie. Zbliżasz się do menopauzy? Pomyśl o zastępczej terapii hormonalnej – ona rozwiąże problem z nawilżeniem.

Płodność – do jakiego momentu dojrzała kobieta może zajść w ciążę?


Płodność zanika po przejściu menopauzy, czyli po ostatniej miesiączce. Wcześniej, w tzw. okresie premenopauzalnym, nadal jest możliwe zajście w ciążę. By tego uniknąć, warto zdecydować się np. na wkładkę wewnątrzmaciczną czy zażywanie pigułek antykoncepcyjnych. W tym ostatnim przypadku trzeba ustalić, kiedy należy zmienić zwykłe środki na te stosowane w ramach hormonalnej terapii zastępczej (porozmawiaj o tym ze swoim ginekologiem). Nie chcesz lub nie możesz stosować hormonów? Zdecyduj się na prezerwatywy. Jeśli nie masz stałego partnera, korzystaj z kondomów nawet po menopauzie. To dobry sposób, by zmniejszyć ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Leki na potencję - czy naprawdę działają?


Tak, zwłaszcza te dostępne na receptę. Zanim lekarz je przepisze, warto jednak ustalić przyczynę męskiej niemocy. Być może problem spowodowany jest przez jakąś chorobę (np. cukrzycę, miażdżycę). Jeśli tak – to ją w pierwszej kolejności trzeba leczyć. Zaburzenia erekcji mogą też wynikać ze stresu czy przepracowania. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zwolnieniu tempa i wizycie u psychoterapeuty.

Na emeryturze – czy seniorom potrzebny jest w ogóle seks?


Zdecydowanie tak! To sama przyjemność (bez ryzyka zajścia w ciążę). Nie tylko cementuje związek, ale też poprawia samopoczucie i zdrowie. Jest niczym kuracja odmładzająca. A fakt, że figura i skóra już nie takie jak dawniej – nie ma znaczenia. Tak przynajmniej twierdzi większość ankietowanych Polaków.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
/3 lata temu
pier.....olenie kota za pomocą młota mam 43 lata,moja zona też ma tyle i od 10 lat sex raz na miesiąc ... i co? g...wno ,,,, w dupę sobie wsadźcie wszystkie porady .....nie działają
/4 lata temu
hej wam mam 40 lat i sex w tym wieku jest zaje.....Uprawiam go z moim partnerem 2 razy dziennie 7 dni w tygodniu.Oboje nigdy nie mamy dość,jesteśmy razem od 8 lat i to nie przechodzi a w recz przeciwnie zaczęliśmy urozmaicać....kochaliśmy się wszedzie nawet w sklepie w przebieralni a ostatnio anal....super sprawa dotych czas sie broniłam aż w końcu powiedziałam czemu nie...jest super ale jest warunek oboje musicie chcieć i dojrzeć do decyzji.Pozdrawiam..
/5 lat temu
szukam kobiety ja z mazur mirek46l wolny 500827963
POKAŻ KOMENTARZE (12)