Przedwczesny wytrysk okiem eksperta

Choć większość z nas deklaruje zadowolenie z życia seksualnego, niemal każdego na pewnym etapie życia dosięgają problemy związane z tą sferą. Które z nich należą do najbardziej popularnych, czy potrafimy o nich otwarcie rozmawiać i w końcu jak skutecznie je zwalczyć – podpowiada mgr Magdalena Krzak – psycholog i seksuolog kliniczny.
/ 22.11.2013 07:00

Choć większość z nas deklaruje zadowolenie z życia seksualnego, niemal każdego na pewnym etapie życia dosięgają problemy związane z tą sferą. Które z nich należą do najbardziej popularnych, czy potrafimy o nich otwarcie rozmawiać i w końcu jak skutecznie je zwalczyć – podpowiada mgr Magdalena Krzak – psycholog i seksuolog kliniczny.

Przedwczesny wytrysk okiem eksperta

 

Jakie problemy na tle seksualnym najczęściej dotykają Polaków?

Psycholog i seksuolog kliniczny, mgr Magdalena Krzak – Wielu mężczyzn bierze na swoje barki pełną odpowiedzialność za to, jak potoczy się akt seksualny wraz satysfakcją i orgazmem partnerki włącznie. Tymczasem jak mówią słowa piosenki: „do tanga trzeba dwojga”. Jeżeli partnerka w żaden sposób nie komunikuje swoich potrzeb lub ma trudności związane z otwarciem się na sferę seksu, wówczas nawet najlepszy kochanek może nie sprostać wyzwaniu. Mężczyźni dodatkowo obciążeni są społecznym stereotypem, zgodnie z którym „facet może zawsze i wszędzie”. Takie wymagania często przyczyniają się do nadmiernego stresu, niepewności, napięcia i traktowania seksu w sposób zadaniowy. Jest to najlepsza droga do pojawienia się problemu zbyt wczesnego wytrysku. Stanowi on najczęściej występującą dysfunkcję wśród mężczyzn obok zaburzeń wzwodu lub utraty libido.

Z drugiej strony nad kobietami ciąży widmo stereotypów kulturowych i przekonań rodzinnych. Płeć damska powinna według obiegowych opinii powściągliwa, skromna i mało doświadczona seksualnie. Nie może pokazywać po sobie, że zależy jej na współżyciu, jest podniecona czy ma ochotę na seks. Przyjęło się bowiem, że tak nie wypada. Również posiadanie w przeszłości wielu partnerów seksualnych świadczy o rozwiązłości kobiety lub jest podstawą do zarzutu, że jest ona „łatwa”. Między innymi z tego powodu kobiety często dostrzegają problem w swoich niskich potrzebach seksualnych, trudnościach z rozbudzeniem czy brakiem orgazmu.

Czy wielu pacjentów zgłasza się z problemem przedwczesnego wytrysku? W jakiej grupie wiekowej najczęściej pojawia się ten problem i jakie są jego objawy?

Mgr Magdalena Krzak: Mężczyźni, którzy zgłaszają się z tym problemem po pomoc do seksuologa, stanowią liczną grupę. Są to osoby w rożnym wieku, jednak zdecydowanie przeważają jednostki młode, dopiero rozpoczynające współżycie oraz osoby w wieku 30-40 lat. Podstawowym objawem jest poczucie braku kontroli nad wytryskiem. Mężczyzna nie jest w stanie wydłużyć stosunku mimo usilnych starań i wielu prób. Powoduje to stopniowe narastanie frustracji zarówno u niego, jak i u partnerki, co w konsekwencji uniemożliwia prowadzenie satysfakcjonującego życia seksualnego.

Z czego może wynikać problem przedwczesnego wytrysku?

Mgr Magdalena Krzak: Problem ten może mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Po pierwsze, może on wynikać z czynników biologicznych, takich jak wrodzone predyspozycje do niektórych chorób, fizycznego urazu czy ubocznego działania leków. Po drugie, wpływa na niego szereg czynników psychogennych – m.in. brak umiejętności skupienia się na własnych doznaniach i kontroli swojej fizjologii, stresu, zaburzeń w relacji partnerskiej czy specyficznych cech osobowości. Dolegliwość ta może również współwystępować z innymi dysfunkcjami seksualnymi, takimi jak np. zaburzenia erekcji lub niskie libido czy wiązać się ze specyficznymi uwarunkowaniami masturbacyjnymi.

Czy przedwczesny wytrysk jest bardzo uciążliwy? Kto bardziej cierpi z tego powodu – mężczyzna czy kobieta? Kto zwykle proponuje wizytę u seksuologa?

Mgr Magdalena Krzak: Teoretycznie można stwierdzić, że mężczyzna cierpi mniej, gdyż to on, a nie partnerka, osiąga orgazm i rozładowanie seksualne. Kobieta natomiast czuje się sfrustrowana i niezaspokojona. Zazwyczaj jednak w takiej sytuacji mężczyźnie również towarzyszy frustracja i wcale nie czuje się on spełniony seksualnie. Podczas zbliżenia całą swoją uwagę koncentruje na tym, by nie szczytować. Jego przyjemność seksualna jest spłycona, a orgazm staje się niesatysfakcjonujący. Trudno więc powiedzieć, kto cierpi bardziej. Jest to dysfunkcja, która dotyka zarówno mężczyznę, jak i kobietę.

Jak przebiega wizyta u specjalisty? Czy oprócz jego pomocy może okazać się konieczna pomoc lekarza? Jeśli tak – do kogo się skierować?

Pierwsza wizyta u seksuologa opiera się na zebraniu tak zwanego wywiadu, czyli informacji, które są istotne dla lepszego zrozumienia trudności i postawienia trafnej diagnozy. Jeżeli przyczyny dysfunkcji mają charakter biologiczny, wskazane jest leczenie u lekarza seksuologa. Jeśli natomiast podejrzewamy czynniki psychologiczne, pomoc zapewni psycholog seksuolog.

Na czym polega leczenie przedwczesnego wytrysku? Czy taka terapia trwa długo i czy zawsze kończy się sukcesem? Wielu pacjentów osiąga szybkie efekty poprawy dzięki lekom na receptę – np. w oparciu o substancję czynną dapoksetyna, która opóźnia procesy biologiczne odpowiedzialne za wytrysk, a wystarczy, że zażyje się ją 1-3 godziny przed stosunkiem. Czy farmakoterapia jest często stosowanym rozwiązaniem?

Mgr Magdalena Krzak: Tak, jak przyczyn tej dysfunkcji jest wiele, tak wiele jest metod leczenia. Inne metody leczenia stosuje się, gdy dysfunkcja jest wynikiem zaburzeń o podłożu biologicznym, inne gdy wynika z trudności w obszarze psychiki, a jeszcze inne gdy przyczyną jest konflikt w związku. Często stosowaną metodą jest trening masturbacyjny, który uczy kontrolowania czasu trwania stymulacji i panowania nad wytryskiem. Popularną metodą leczenia jest również farmakoterapia. Czas trwania terapii jest bardzo różny i zależy od czynników indywidualnych. Zdarza się, że mężczyźnie wystarczy jedna konsultacja z seksuologiem, by odczuł znaczną poprawę. Bywa jednak i tak, że potrzeba znacznie więcej czasu i spotkań, aby sytuacja uległa zmianie. Gdybyśmy mieli jednak wyciągnąć średnią, zazwyczaj jest to terapia krótkoterminowa.

Czy potrafimy otwarcie rozmawiać na temat seksu? Czy potrafimy rozwiązywać wspólnie problemy – np. przedwczesnego wytrysku – czy też mogą stać się one przyczyną rozpadu związku?

Mgr Magdalena Krzak: Niestety niewiele par potrafi otwarcie rozmawiać na temat seksu. Zdarza się, że obszar ten w ogóle nie zostaje poruszany, a mężczyzna zwraca się do seksuologa w tajemnicy przed partnerką i musi uporać się z tym samemu. Tymczasem brak rozmowy nie oznacza, że problemu nie ma i że partnerzy o tym nie myślą. Zazwyczaj myślą i to bardzo intensywnie. Niestety niedopowiedzenia i milczenie stają się doskonałym polem do poszukiwania przyczyn, które niekoniecznie są prawdziwe bądź też narastania negatywnych emocji i konfliktów. Sfera intymna jest szczególną płaszczyzną, która łączy partnerów wielowymiarowo – zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Dlatego też nie powinna ona stanowić tematu tabu.

O czym jeszcze powinny pamiętać pary, które nie są usatysfakcjonowane z życia seksualnego? Czy zawsze można im 100% pomóc?

Mgr Magdalena Krzak: Każdy związek powinien pamiętać o tym, że jakość życia seksualnego można poprawić. Jeśli para nie jest zadowolona z tej sfery, nie warto czekać na cudowne rozwiązania, a zwłaszcza zmiany po ślubie. Wówczas warto przełamać wstyd i porozmawiać ze specjalistą. Czy zawsze się to udaje na 100%? To zależy od wielu czynników, np. od tego, na ile para jest gotowa i zmotywowana do pracy nad zmianą.
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/01.02.2016 14:45
Używałem prezerwatyw opóźniających dojście, jednak nie przypadły mi do gustu. Od 3 tygodni przyjmuje tabletki i regularnie ćwiczę mięsnie Kegla, które są opisane pod adresem: wiecejmeskosci.pl/jak-przedluzyc-stosunek-pokonaj-przedwczesny-wytrysk
/12.06.2014 18:04
Tu znajdziecie w zakładce poradę na przedwczesny wytrysk http://intymnosc.pl/aff/lovegyal/?utm_source=PP&utm_medium=lovegyal&utm_campaign=txtgenerator
/14.01.2014 11:24
Warto podpowiedzieć naszemu mężczyźnie że są środki które moze przyjmować zeby nie miał az takich problemów. Ja z doświadczenia polecam ManForte. Na pewno Wasz mężczyzna bedzie mógł to kontrolować.