Przedwczesny wytrysk – jak się leczy tę dolegliwość?

Jaka jest definicja przedwczesnego wytrysku? Od czego zależy leczenie tego zaburzenia? Na czym polega działanie dapoksetyny i jaką rolę w leczeniu przedwczesnego wytrysku odgrywa ta substancja aktywna?
/ 09.09.2013 12:17

Przedwczesny wytrysk (PW) to problem co trzeciego mężczyzny w Polsce, niestety tylko 9% z nich zwraca się do lekarza z prośbą o pomoc. Dolegliwość tę można skutecznie leczyć, jednak wdrożenie odpowiedniej terapii powinien poprzedzać głęboki wywiad kliniczny, który pozwoli na dobranie odpowiedniej metody. Ważne jest również zaangażowanie partnerki pacjenta.

– Przedwczesny wytrysk jest najczęstszą dysfunkcją seksualną i jednym z najczęściej występujących schorzeń urologicznych wśród mężczyzn. Dlatego tak ważne jest, aby urolodzy podczas rutynowych badań czy wizyt kontrolnych pytali swoich pacjentów, czy w ich życiu seksualnym wszystko jest w porządku. Nasi pacjenci już nie wstydzą się mówić o zaburzeniach erekcji, dlatego powinniśmy dążyć do tego, aby przedwczesny wytrysk również nie był dla nich tematem tabu, szczególnie teraz, gdy zyskaliśmy nową broń do walki z „za szybkimi” pacjentami – uważa prof. dr hab. n. med. Piotr Radziszewski, urolog, kierownik Katedry I Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czym jest przedwczesny wytrysk?

Według Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego (AUA) przedwczesny wytrysk to wytrysk następujący szybciej niż zamierzano, przed lub krótko po penetracji, wywołujący frustrację u jednego lub obu partnerów. Pomimo wysokiego stopnia rozpowszechnienia, czynniki prowadzące do PW nie zostały potwierdzone: istnieją zróżnicowane teorie psychologiczne i biologiczne. Przedwczesny wytrysk często towarzyszy dolegliwościom, takim jak zaburzenia wzwodu czy przerost gruczołu krokowego (prostaty).

– Pojawienie się przedwczesnego wytrysku jest bardziej wynikiem współistnienia różnych czynników predysponujących do niego, niż bezpośrednim rezultatem działania pojedynczych czynników dominujących. Dlatego biorąc pod uwagę, że przedwczesny wytrysk jest tematem wstydliwym należy z rozwagą i pewnym wyczuciem poruszać ten temat z pacjentem. Pomocne mogą okazać się praktyczne narzędzia badawcze, takie jak kwestionariusze i skale samooceny lub po prostu szczera rozmowa – uważa dr Andrzej Depko, seksuolog, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.

Jak przedwczesny wytrysk wpływa na relacje partnerów?

Przedwczesny wytrysk obniża jakość życia zarówno pacjenta, jak i jego partnerki. Pacjenci z przedwczesnym wytryskiem podają, że częściej muszą walczyć o pozycję w związku, częściej w ich związku dochodzi również do nieporozumień i kłótni.

Ponad połowa partnerek mężczyzn dotkniętych wytryskiem przedwczesnym ma problemy z orgazmem. Ta dolegliwość w znaczący sposób osłabia więź, częstotliwość stosunków, poczucie satysfakcji w związku i relację z partnerką.

– Podejście partnerek do mężczyzn mających problemy z przedwczesnym wytryskiem zmienia się wraz z upływem czasu. Początkowo kobiety nie poruszają tego problemu, nie chcą deprecjonować partnera, a więc wpływać na jakość związku. Z czasem partnerki próbują rozmawiać o problemie, ale mężczyźni zazwyczaj nie chcą na ten temat dyskutować, co pogłębia uczucie frustracji i wzajemnej niechęci. Przy braku prawidłowego leczenia, sytuacja taka może doprowadzić do istotnych problemów interpersonalnych, a nawet do rozpadu związku. Wydaje się, że zaangażowanie obojga partnerów i traktowanie przedwczesnego wytrysku jako problemu pary oraz włączanie partnerki w proces leczenia jest podstawą efektywnego rozpoznania i skutecznej terapii – podkreślił dr Andrzej Depko.

Warto wiedzieć: Jak opóźnić wytrysk?

Jak się leczy pacjentów z przedwczesnym wytryskiem?

Środki miejscowo znieczulające, psychoterapia czy leczenie chirurgiczne to przykłady metod leczenia przedwczesnego wytrysku, nie zawsze skuteczne. Jednak podstawową formą terapii PW jest farmakoterapia. Nowością w farmakoterapii jest Priligy (dapoksetyna), który jest jedynym lekiem zarejestrowanym do leczenia przedwczesnego wytrysku.

– Opieka nad pacjentem z przedwczesnym wytryskiem powinna być zindywidualizowania. Idealny lek na PW powinien być stosowany na żądanie, mieć szybki początek działania, nie zaburzać spontaniczności aktu seksualnego oraz być skuteczny i bezpieczny. Kryteria te jako jedyny spełnia Priligy (dapoksetyna), który charakteryzuje się wysokim profilem skuteczności i bezpieczeństwa w leczeniu przedwczesnego wytrysku – powiedział prof. dr hab. n. med. Marcin Wojnar, psychiatra, członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Wytrysk jest kontrolowany przez mózg. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, odgrywającym kluczową rolę w regulacji odruchu wytrysku, w szczególności ma działanie opóźniające wytrysk. Wyniki badań naukowych sugerują, że niski poziom serotoniny może być związany z PW. Dapoksetyna powoduje zahamowanie aktywności wszystkich transporterów serotoniny. Ponadto wpływa pobudzająco na przekaźnictwo dopaminergiczne oraz noradrenergiczne, przez jednoczesne hamowanie transportera dopaminy i noradrenaliny.

Lek ten spośród innych leków z grupy SSRI, wyróżnia się przede wszystkim odmiennymi właściwościami farmakokinetycznymi. Czas potrzebny od momentu przyjęcia leku do uzyskania jego najwyższego stężenia we krwi, w przypadku dapoksetyny, jest ponad czterokrotnie krótszy niż w przypadku innych leków. Dapoksetyna cechuje się jednocześnie krótkim czasem półtrwania, ma więc profil substancji działającej szybko i krótkotrwale, a zatem potencjalnie przeznaczonej do stosowania doraźnego, natomiast nie do przewlekłej, długotrwałej terapii jak pozostałe SSRI.

Przeprowadzone badania wykazały, że już pojedyncza dawka dapoksetyny powoduje zahamowanie aktywności wszystkich transporterów serotoniny. Wykazano, że ta sekwencja zdarzeń trwa zaledwie kilka minut, pojedyncza dawka nie powoduje zwiększenia aktywności 5-HT i pobudzenia receptorów postsynaptycznych, nie powinna wobec tego również powodować istotnych klinicznie efektów niepożądanych. Natomiast pod względem farmakokinetycznym, jak i farmakodynamicznym, dapoksetyna ma optymalne właściwości do leczenia przedwczesnego wytrysku.

– Każdego mężczyznę borykającego się z przedwczesnym wytryskiem ucieszy fakt, iż medycyna przyniosła odpowiednie rozwiązanie na ten problem. Niewątpliwie łatwość stosowania – na żądanie oraz brak skutków ubocznych to zalety używania leku Priligy – zaznaczył prof. Piotr Radziszewski.

Polecamy: Co to jest kobiecy wytrysk?

Źródło: materiał z 43. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego/ udostępnione przez Expert PR/ mk