poranny wzwód fot. Adobe Stock

Poranny wzwód – zdrowy, potrzebny… niebezpieczny?

Czy każdy z panów ją ma? Ile może trwać? Da się nad nią zapanować? Oto ciekawostki na temat porannego wzwodu.
Małgorzata Germak / 23.04.2018 13:16
poranny wzwód fot. Adobe Stock

Poranna erekcja jest w zasadzie nie tylko poranną. Mężczyzna jest świadomy tylko tego, co się dzieje po obudzeniu. A w nocy dzieje się podobnie. Mówi się, że zdrowy mężczyzna jednej nocy doświadcza od dwóch do nawet pięciu spontanicznych wzwodów. Fachowo nazywa się to nocnymi erekcjami członka, czyli NPT – nocturnal penile tumescence (ang.). Mogą one trwać nawet kilka godzin i ta ostatnia może przypaść na moment obudzenia się. Jest wiele teorii naukowych tłumaczących to zjawisko, ale nocne erekcje to nadal nie do końca wyjaśniony temat przez naukowców. 

Jak znaleźć męski punkt G? Dowiedz się, jak doprowadzić faceta do ekstazy, wykonując masaż prostaty!

Co to jest erekcja?

Inaczej wzwód – to sztywnienie penisa – ze stanu spoczynku przechodzi w stan erekcji, stając się o wiele większym i twardszym. Czasem do erekcji wystarczą czynniki psychiczne – jedna myśl czy odpowiednie słowo albo zapach. Wzwód wywołuje też widok i dotyk, czyli czynniki fizyczne. Erekcja może pojawić się też bez powodu.

Nocne wzwody dobre dla zdrowia?

Erekcje pojawiające się każdej nocy sprawiają, że do komórek dociera krew i tlen, a to krótko mówiąc utrzymuje penisa w lepszej formie i zdrowiu. Jak w ogóle do tego dochodzi? Najpierw wysyłany jest impuls z ośrodka erekcji w rdzeniu kręgowym do narządów płciowych. W tym czasie zwiększa się napływ krwi do ciał jamistych, a to oznacza, że w penisie wzrasta ciśnienie krwi. Krew nie może odpłynąć przez żyły, które zablokowane są powiększonymi tętnicami. Następuje erekcja, w czasie której kurczą się mięśnie krocza (umożliwia to wytrysk, a także ewentualny orgazm).
Ciekawostką jest fakt, że nocne erekcje zaczynają się już w życiu płodowym.

Diagnozowanie zaburzeń erekcji

Nocne wzwody członka są pomocne w zdiagnozowaniu problemów zdrowotnych u mężczyzn. Dokonuje się oceny nocnych wzwodów, aby ustalić, czy zaburzenia erekcji są pochodzenia organicznego, czyli wywołują je choroby takie jak nadciśnienie czy cukrzyca, czy pochodzenia psychicznego, gdzie udział ma stres. U mężczyzn z zaburzeniami erekcji na tle psychicznym występują prawidłowe nocne erekcje prącia, a w zaburzeniach o podłożu organicznym nocne wzwody występują rzadko lub wcale. Rzadsze i krótsze nocne wzwody często zdarzają się u mężczyzn po 40. roku życia w związku ze spadkiem poziomu testosteronu.

Nocny wzwód u kobiet

Chociaż poranną erekcję i nocne wzwody u panów łatwiej zbadać, kobiety też doświadczają czegoś podobnego. To nocna erekcja łechtaczki (noctrunal clitoral tumescence).
Już w latach sześćdziesiątych badacze zaczęli przyglądać się pobudzeniu narządów płciowych podczas snu i odkryli, że mężczyźni doświadczają erekcji podczas fazy szybkiego ruchu gałek ocznych. W następnych latach zaczęli badać kobiety, aby zobaczyć, czy coś podobnego się dzieje się u nich. Badanie pobudzenia żeńskich narządów płciowych jest trudniejsze niż męskich. Ostatecznie naukowcy skupili się na badaniu zmian w przepływie krwi do genitaliów kobiet podczas snu. Odkryli, że kobiety doświadczają zwiększonego przepływu krwi do genitaliów podczas snu REM, tak jak mężczyźni doświadczają wzrostu przepływu krwi do penisa, co przyczynia się do ich erekcji.

Czytaj też:Seks w pozycji 69? Nie, dziękuję!

Kiedy mamy największą ochotę na seks? To da się dokładnie wyliczyć!