Pigmalionizm – gdy kocha się… przedmiot

Czy wyobrażasz sobie zakochać się w przedmiocie i czerpać na jego widok przyjemność seksualną? Zaburzenie, które charakteryzuje się takimi objawami, to pigmalionizm. Osoba nań cierpiąca może czuć nienaturalną więź np. z rzeźbą lub zdjęciem. Skąd wzięła się nazwa „pigmalionizm”?
/ 19.03.2013 13:30

Czym jest pigmalionizm?

Pigmalionizm nazywany też bywa „kompleksem Pigmaliona”. Jest to odmiana fetyszyzmu polegająca na osiąganiu podniecenia seksualnego podczas kontaktu z przedmiotami martwymi, np. rzeźbami.

Osoby cierpiące na tę odmianę zaburzeń preferencji seksualnych często nie tylko podniecają się zdjęciami w gazetach, dziełami sztuki itp., ale też są w stanie zakochać się w nich.

Pigmalionizm może też być rozumiany jako wpływanie na drugą osobę tak, żeby wykreować ją na idealny obiekt seksualny, który spełnia fantazje swojego „twórcy”.

Skąd pochodzi nazwa „pigmalionizm”?

Nazwa ta wywodzi się z mitologii greckiej, a dokładniej z mitu o królu Cypru – Pigmalionie, który zniechęcony otaczającymi go kobietami wyrzeźbił posąg niewiasty. Rzeźba była tak piękna i realna, że jedynym sposobem na odróżnienie jej od ciała człowieka był dotyk.

Pigmalion zakochał się w swoim dziele i składał modły do Afrodyty, by ta ożywiła posąg. Bogini zlitowała się nad zakochanym królem i tchnęła życie w rzeźbę, a król poślubił ożywioną kobietę.

Zobacz też: Oglądactwo i wąchactwo – zaburzenia preferencji seksualnych

Jak leczy się pigmalionizm?

W tym zaburzeniu, podobnie jak w przypadku innych, największy nacisk należy kłaść na profilaktykę, czyli zapobieganie pojawieniu się „kompleksu Pigmaliona”. Polega to przede wszystkim na uczeniu dzieci ról społecznych, szacunku do innych ludzi, a także chronieniu ich przed wykorzystywaniem seksualnym.

W przypadku wystąpienia pigmalionizmu skuteczna może być również psychoterapia.

Co to jest fetyszyzm?

Fetyszyzm to zaburzenie preferencji seksualnych polegające na osiągnięciu podniecenia i/lub satysfakcji seksualnej głownie lub wyłącznie w trakcie kontaktu z fetyszem, czyli obiektem pobudzającym.

Zobacz też: Czym jest hermafrodytyzm?