Brak ochoty na seks fot. Fotolia

Oziębłość żony - przyczyny objawy i leczenie oziębłości seksualnej

Jej przyczyn może być wiele i może być poważnym problemem, nie ma jednak co panikować jeśli po prostu spadło ci libido
/ 26.11.2013 15:45
Brak ochoty na seks fot. Fotolia
Co to jest oziębłość seksualna i na czym to polega, mam wrażenie, że ja to mam, bo mało co mnie podnieca i nie przepadam za seksem. Jak to leczyć?

- Magda z Ustki

Odpowiedź psychologa:


Oziębłość seksualna wyraża się brakiem lub utratą potrzeb seksualnych. Jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń seksualnych. Głównym objawem jest zmniejszenie zainteresowania seksualnego zarówno w sferze fantazji jak i realnie podejmowanych zachowań z partnerem lub masturbacji. Przyczyny są bardzo różnorodne. Zazwyczaj dzielimy je na kilka grup: biologiczne, psychiczne, kulturowe oraz dotyczące relacji partnerskich. W trakcie diagnozy niezbędne jest przeprowadzenie badań hormonalnych (ich poziom w organizmie może znacząco warunkować nasz apetyt na seks). Istotne jest także czy osoba zgłaszająca objawy hipolibidmii choruje na schorzenia przewlekłe, zażywa leki lub lub substancje psychoaktywne. Istnieje także rodzaj oziębłości konstytucjonalnej uwarunkowanej genetycznie. Niemały wpływ ma wychowanie oraz społeczeństwo stanowiące kontekst tegoż wychowania, szczególnie rygoryzm religijny, przekonania stereotypowe oraz przekazy rodzinne dotyczące seksu i związków partnerskich.

Jednak najczęściej przyczyn doszukuje się w sferze psychiki i relacji partnerskich. Obniżeniu popędu seksualnego sprzyjają różnego rodzaju lęki i fobie (często wytworzone negatywnymi doświadczeniami czy urazami w sferze seksualnej jeszcze z czasów dzieciństwa), zaburzony obraz własnego ciała (kompleksy, nieakceptacja), zaburzenia osobowości. Może zdarzyć się także iż hipolibidemia pojawia się na skutek problemów w związku partnerskim. Szczególnie, gdy partner przestaje być dla nas atrakcyjny fizycznie czy psychicznie, narastają konflikty, lub pojawia się uczucie do innego człowieka.

W przypadku oziębłości seksualnej niezwykłe istotna jest prawidłowa diagnoza i określenie faktycznej przyczyny zaburzenia. Leczenie bowiem polega przede wszystkim na eliminacji tejże przyczyny. W zależności od etiologii stosowana jest psychoterapia, farmakoterapia lub terapia par.


Czy masz wrażenie, że jesteś oziębła, a może spotkałaś się z oziębłością partnera? Podyskutuj na forum.

Czytaj także:

Anna Zawadzka - seksuolog, psycholog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Tytuł magistra psychologii stosowanej na Uniwersytecie Łódzkim otrzymała w specjalizacji z zakresu psychologii rodziny i małżeństw. Aktualnie pracuje w serwisie Psychorada.pl i gdzie prowadzi konsultacje i kursy on-line.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/23.05.2017 12:37
O związek trzeba walczyć. Mi w przełamaniu bariery pomogła wizyta u seksuologa. Chodziłam do pani Bieleckiej z Psychologgii. Za bardzo zależało mi na moim mężczyźnie, żeby pozwolić mu się oddalić. Udało nam się wszystko odbudować.
/28.03.2016 22:04
dyzsutowanie nic niepompoze i wylewani żali, ja też mam przewalone, PYTANIE jak przeciwdziaać DO JAKIEJ PORADNI SIĘ ZGŁOŚIĆ ZEBY NIE ZDRADZIĆ UKOCHANEJ OSOBY.
/29.10.2015 15:39
Bądź dalej oziębła jedna z drugą. Później rozpacz,bo mąż zdradza...
POKAŻ KOMENTARZE (7)