On nie chce się kochać

On nie chce się kochać

Witam, mam 21 lata i od 3 lat jestem z 25 letnim partnerem. W naszym związku pojawiają się problemy spowodowane bardzo ubogim życiem seksualnym. Mój partner pomimo swego młodego wieku nie ma ochoty na seks. Kochamy się zaledwie raz, dwa razy w miesiącu. Początkowo myślałam ze może podczas stosunku brakuje mu czegoś wiec zasugerowałam, że jestem otwarta i jeśli chciałby spróbować czegoś nowego – wystarczy, że mi o tym powie. Niestety, wszelkie moje starania nie przynoszą żadnego skutku. Czuję się czasem wściekła, zła, niedoceniana, zaś innym razem brzydka i nieatrakcyjna. Powoduje to wiele spięć miedzy nami. Bardzo proszę o poradę.Lidia
/ 28.01.2010 18:40
On nie chce się kochać

Przyczyny zaniżonego popędu mogą być zróżnicowane i leżeć zarówno po stronie biologicznej, jak też psychologicznej. Należałoby przyjrzeć się obydwu tym możliwościom. Dlatego najpierw niezbędna jest diagnoza przyczyn, a dopiero potem możemy mówić o skutecznym modelu terapii.
Zdarza się, że partnerzy byli niedobrani seksualnie "od zawsze" i zawsze występowała różnica w libido. W takim wypadku zaleca się takie ułożenie życia płciowego, aby parter potrzebujący więcej współżycia był zaspokojony niekoniecznie przez stosunek, ale np. przez pieszczoty ze strony drugiego partnera. Związki takie nie są zbyt często spotykane, gdyż wiele z nich ulega rozpadowi jeszcze na bardzo wczesnym etapie i nie dochodzi do nawiązania trwałej więzi. Może być też tak, że niezdiagnozowana jeszcze choroba somatyczna partnera (a zwłaszcza niedociśnienie tętnicze, cukrzyca lub choroby układu krążenia) we wczesnym stadium daje znać o sobie przez problemy z erekcją, a co za tym idzie – obawą o sprawność seksualną i wynikającą stąd niewielką ochotą na seks. Podobne objawy daje też depresja.
Niekiedy mężczyzna ma zbyt niski poziom testosteronu, co może wynikać zarówno z niedoczynności jąder, jak też z powodu niedoczynności przysadki mózgowej lub podwzgórza. Każdy z tych przypadków wymaga odrębnego rodzaju terapii. W żadnym wypadku nie należy przyjmować testosteronu bez zalecenia lekarza, gdyż może to spowodować jeszcze dalej idące zmniejszenie czynności jąder (w leczeniu najpierw stosuje się leki stymulujące przysadkę mózgową, równolegle monitorując przez badanie krwi poziom wydzielanych przez nią hormonów tropowych stymulujących jądra oraz samego testosteronu).
Częściej bywa, że zróżnicowane potrzeby seksualne są efektem ukrytego konfliktu między partnerami. Na przykład seks służy jako narzędzie dominacji (zarówno w modelu: chcę więcej współżyć, więc dominuję; jak też w modelu: nie chcę współżyć, więc dominuję - bo to ode mnie zależy, jak często dojdzie do kontaktu seksualnego).

Polecamy: Afrodyzjaki

Zbyt mała lub zbyt duża częstotliwość współżycia może też mieć swoje źródło w emocjach - wówczas unikanie współżycia albo zwiększony apetyt na seks pełni rolę kompensacyjną, jest mechanizmem obronnym. Wówczas terapia skupia się na tym, w jaki sposób komunikujecie się Państwo ze sobą, jakie zasady panują u Państwa w związku, jak mówicie sobie o swoich potrzebach - nie tylko seksualnych - i w jaki sposób je zaspokajacie. Wraz z polepszeniem poziomu zadowolenia w związku obie strony stają się bardziej elastyczne i dochodzi do wyrównania potrzeb również w sypialni.

Być może warunki i zasady funkcjonowania Państwa związku będą musiały być renegocjowane - a do podjęcia negocjacji potrzeba zarówno chęci, jak i umiejętności dialogu. Trzeba również zmierzyć się z ewentualną możliwością - co będzie, co zrobię, jeśli okaże się, że nie udaje nam się uzyskać porozumienia?
Przyczyną unikania współżycia może być również obawa Pani partnera o sprawność seksualną. Innym powodem mogą być negatywne doświadczenia emocjonalne lub seksualne z poprzednich bliskich związków albo z dzieciństwa. Powody te często bywają ukryte w zakamarkach podświadomości – nie zawsze zdajemy sobie sprawę z rzeczywistych powodów naszego postępowania.

Przeczytaj: Badania nad seksem


Kolejnym czynnikiem, któremu warto byłoby się przyjrzeć – są motywacje obojga Państwa do stworzenia i utrzymywania związku. Człowiek posługuje się bardzo złożonymi mechanizmami motywacyjnymi. Bywa tak, że pewne okoliczności czy przyczyny albo cechy własne lub partnera motywują nas do związku, zaś inne – jednocześnie od niego odwodzą. Konflikt wewnętrzny może być również elementem wpływającym na obniżenie częstotliwości współżycia.
Ponieważ przyczyny zmniejszonego apetytu na seks mogą być bardzo różnorodne, niemożliwe jest postawienie precyzyjnej diagnozy wyłącznie na podstawie krótkiego opisu. Diagnozę, a co za tym idzie – skuteczną pomoc – można postawić wyłącznie na podstawie kontaktu osobistego, gdyż tylko wówczas istnieje możliwość dotarcia do kompletu potrzebnych informacji. Dlatego też sugeruję osobiste skorzystanie z konsultacji seksuologicznej.