Niedopasowanie w seksie

Moim problem jest wysokie libido mojego partnera. Chciałby kochać się codziennie, bo ma takie potrzeby. Ja natomiast mogę uprawiać seks raz, dwa razy w tygodniu i to mi zupełnie wystarczy.
/ 19.02.2013 06:40
 

Niedopasowanie w seksie

 

Niedopasowanie w seksie

Moim problem jest wysokie libido mojego partnera. Chciałby kochać się codziennie, bo ma takie potrzeby. Ja natomiast mogę uprawiać seks raz, dwa razy w tygodniu i to mi zupełnie wystarczy. On twierdzi, że ze mną jest coś nie tak. A ja się obwiniam i zastanawiam się, ze może faktycznie ma rację. Kocham go, chociaż on twierdzi co innego, że jak się kogoś kocha, to chce się z nim kochać cały czas. Nie wiem co mam zrobić. Chcę, żeby był szczęśliwy, żeby nasz związek był szczęśliwy. Może powinnam kupić jakieś leki na wzmocnienie pożądania?

Ewelina

Justyna Piątkowska, psycholog, seksuolog, terapeuta

Dzień dobry!

Pani Ewelino, temperament seksualny jest cechą indywidualną każdego człowieka, podobnie jak np. wymiary osobowości. Tak jak ludzie różnią się między sobą nasileniem gadulstwa czy sumienności, tak każdy człowiek ma również charakterystyczny dla siebie styl życia erotycznego i określony apetyt na seks. Co ważne, zarówno osoba, która chce kochać się codziennie, jak i ta, która ma ochotę na seks tylko raz w miesiącu, z punktu widzenia seksuologii, mieszczą się w normie i są zdrowe seksualnie. Kluczem jest więc odnalezienie właściwego partnera, z którym potrzeby seksualne będą możliwie podobne - lub znalezienie takich sposobów, aby różnica potrzeb nie była źródłem cierpienia dla żadnej ze stron.

Obawia się Pani, czy Pani potrzeby seksualne nie są zbyt niskie. Większość Polaków, którzy pozostają w stałych związkach, uprawia seks właśnie z częstotliwością 1-2 razy w tygodniu. Co ciekawe, do zbliżeń dochodzi zazwyczaj w weekendy, ze względu na nasze przemęczenie i stres. Świadczy to o tym, że na apetyt na seks mają wpływ, nie tylko wrodzony temperament, ale też czynniki emocjonalne, psychiczne oraz okoliczności zewnętrzne, które wpływają na nasz nastrój.
Warto, aby zaobserwowała Pani, kiedy Pani libido i radość z seksu są największe. Być może największą ochotę na seks ma Pani właśnie w dni wolne od pracy? Woli Pani kochać się rano, w ciągu dnia, a może tylko wieczorem, po romantycznej kolacji, kiedy jest zrelaksowana? Wiele kobiet, zmaga się z czynnikami, które wyraźnie zmniejszają ochotę na seks. Czy ma Pani kompleksy dotyczące swoje ciała, np. krępuje się nagości przed partnerem? A może proponuje on Pani takie formy aktywności seksualnej, do których nie jest Pani przekonana i ochota na seks byłaby większa wtedy, gdyby to Pani decydowała o scenariuszu zbliżeń? Co istotnego dzieje się obecnie w innych sferach Pani życia, co może wpływać na Pani nastrój i libido? Może być to stres w pracy, kłopoty finansowe, problemy rodzinne - a może kłótnia z partnerem?

Na libido mają oczywiście wpływ również czynniki somatyczne - parametry medyczne, ogólny stan zdrowia. Wśród kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną u 30% przyjmowana tabletka spowodowała znaczący spadek libido. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem i zmienić tabletkę na taką, która nie będzie wywoływać skutków ubocznych. Dodatkowo (również wtedy, jeśli nie stosuje Pani antykoncepcji hormonalnej) może Pani wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Na poziom naszych potrzeb erotycznych, a także na funkcje seksualne (np. nawilżenie pochwy, zdolność przeżywania orgazmu) mogą mieć wpływ m.in. anemia, cukrzyca, zaburzenia hormonalne (należy skontrolować FSH, LH, testosteron, estrogeny, prolaktynę), ale także stany depresyjne lub lękowe.

Wyzwanie dopasowania seksualnego dotyczy każdego budującego się związku! Podobnie jak z każdym nowym partnerem uczymy się najodpowiedniejszych technik dyskutowania i rozwiązania konfliktów, poznajemy wzajemnie swoje gusta kulinarne czy filmowe, tak i w seksie należy wspólnie przejść drogę do wypracowania idealnego rytmu erotycznego. Być może odważy się Pani wyznać partnerowi swoją największą fantazję erotyczną i realizując ją, będzie miała Pani ochotę na o jedno zbliżenie w tygodniu więcej. Partner zaś może odkryć, że jego potrzeby mogą zostać zaspokojone nie tylko podczas stosunku, ale także seksu oralnego, masażu erotycznego lub wspólnej masturbacji.

Problemy z orgazmem pochwowym

Z poważaniem,
Justyna Piątkowska

Justyna Piątkowska - psycholog, seksuolog, terapeutka. Założycielka Centrum Pomocy
Psychologiczno-Seksuologicznej „Dobre rozmowy
w Gdańsku. Prowadzi poradnictwo oraz terapię w zakresie zaburzeń życia seksualnego kobiet i mężczyzn. Pomaga przy problemach między innymi takich jak: spadek libido, zaburzenia podniecenia i erekcji, brak orgazmu. Prowadzi terapię par i małżeństw. Jest wsparciem dla osób z zaburzeniami identyfikacji płciowej, o nietypowych preferencjach seksualnych oraz nie akceptujących swojej orientacji seksualnej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)