Nie taki oral dobry…

Brytyjska prasa medyczna alarmowała nas w tym roku o katastrofalnym wzroście zachorowań na raka głowy i szyi. Winnym jest niestety oralny seks…
/ 06.08.2012 05:14

Brytyjska prasa medyczna alarmowała nas w tym roku o katastrofalnym wzroście zachorowań na raka głowy i szyi. Winnym jest niestety oralny seks…

„British Medical Journal” opublikował dane, mówiące o 51% wzroście zachorowań na nowotwory ulokowane w obrębie głowy i szyi, które spowodowane zostały przez wirusa brodawczaka ludzkiego, przenoszonego drogą kontaktu usta - genitalia. W Wielkiej Brytanii na 100 tysięcy ludzi, jedenaście jest zarażonych. Zakażenie wirusem HPV najbardziej rozpowszechnione jest wśród osób dorosłych w wieku 18-28 lat.

Na HPV jest już szczepionka, którą co bardziej doedukowani ginekolodzy polecają dziś każdej młodej kobiecie, zwłaszcza przed zajściem w ciążę. Niestety lek kosztuje ok. 1200 złotych i jest poza budżetowym zasięgiem większości z nas - jak na profilaktykę to koszmarnie drogi interes. W krajach nieco bardzie rozwiniętych niż nasz refundowaniem programu szczepień zajęły się już rządy, w Polsce niestety możemy liczyć tylko na siebie albo nic podejrzanego do buzi nie brać.
Tymczasem statystki odnośnie zachorowań na raka szyjki macicy np. są zatrważające - co roku diagnozuje się go u pół miliona kobiet na świecie, zaś wirus brodawczaka jest odpowiedzialny za 60-80% tych przypadków (w zeszłej dekadzie było to tylko 40%!). W Polsce ok 3,5 tys. kobiet zapada co roku na raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera. No i niestety, korelacja między zachorowaniami a rozwiązłością seksualną jest bardzo silna.

Czy to powód, aby zacisnąć zęby i więcej nikomu już dobrze ustami nie robić? Na pewno nie. Każdy jednak partner seksualny jest obarczony ryzykiem, bowiem mężczyzna mógł się zarazić brodawczakiem przed kilkoma laty i nawet o tym nie wiedzieć. Oczywiście stały partner to zawsze stukrotnie większe bezpieczeństwo, ale nigdy stuprocentowe. Przed brodawczakiem chroni w dużym stopniu prezerwatywa, ale i ona nie daje całkowitej gwarancji.

„Badania nad HPV wykazały, że większość aktywnych seksualnie kobiet zetknie się z wirusem w ciągu swego życia, a ponad 50% dziewcząt zakazi się wirusem w ciągu 48 miesięcy od rozpoczęcia życia seksualnego55. Zakażenie wirusem brodawczaka nie jest tożsame z powstaniem zmiany nowotworowej szyjki macicy czy wystąpieniem innych zmian chorobowych powodowanych przez wirusa; nie można jednak przewidzieć, które kobiety zwalczą zakażenie, zanim spowoduje ono zmiany przednowotworowe. Natomiast stosowanie szczepień wśród dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze życia seksualnego, daje niemal 100-proc. gwarancję, że ryzyko powstania zmian wywołanych przez typy HPV obecne w szczepionce będzie niemal całkowicie wyeliminowane.”

Źródło: www.profilaktykarakaszyjkimacicy.pl

Jedyna rada więc dla kobiet to ostrożność, ograniczone zaufanie i regularne wykonywanie cytologii. Jeśli stać nas na szczepionkę, to jest to jedyne 100% bezpieczne wyjście, które chroni kobietę całkowicie przez kolejnych 5 lat, a niektórzy badacze sugerują, że działanie ochronne jest dużo dłuższe.

Na koniec, aby nie zniechęcić Czytelników do wszelkich rozkoszy przypomnę tylko, że seks oralny ma też swoje plusy! Po pierwsze, jest to seks, a więc relaksuje, zbliża i poprawia samopoczucie, po drugie sperma jest zdrowa i zawiera cenne mikroelementy, po trzecie zaś, udowodniono również, że dawanie seksu oralnego z połykaniem znacznie zmniejsza ryzyko wysokiego ciśnienia krwi u ciężarnych. Poza tym, ponoć częste kontakty ze spermą partnera znacznie ograniczają prawdopodobieństwo wystąpienia immunologicznych problemów podczas ciąży.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
/14.10.2014 20:13
baby to wymysliły zeby juz na wszystko miec wymowke hehe
/04.10.2012 10:48
dobry artykuł dla zboczeńców!I niech zaprzeczają ci co nimi są!Obrzydliwe żreć takie gluty i obsikańca do ust brać.Dobrze im tak niech chorują!
/01.06.2013 00:59
jesteś idiotą.
POKAŻ KOMENTARZE (14)