Nie mogę osiągnąć orgazmu w czasie seksu z partnerem. Co robić?

Jestem w stanie osiągnąć orgazm tylko poprzez masturbację, a nigdy w czasie seksu z partnerem. Jak nauczyć się orgazmu? Czy jest to możliwe?
/ 20.08.2014 09:18

orgazm

fot. Fotolia

Dzień dobry,

jestem w związku z moim chłopakiem od dwóch lat, seks uprawiamy od 1,5 roku. Tomek jest moim pierwszym partnerem seksualnym. Mimo dużej satysfakcji ze zbliżeń jeszcze nigdy nie miałam jednak orgazmu… Udaje mi się go osiągnąć jedynie poprzez masturbację.

Słyszałam niedawno, że orgazmu można się nauczyć. Czy to prawda? Jak to zrobić?

Zrozpaczona.

Sprawdź: On po seksie zasypia, a ja chcę się przytulać! Co robić?

Na pytanie odpowiada psychoseksuolog Radosław Jerzy Utnik, ekspert marki Durex:

Możliwość przeżywania orgazmu poprzez masturbację to dobry znak na przyszłość. Oznacza bowiem, że potrafi Pani przeżywać podniecenie i rozluźnienie. Kolejnym krokiem będzie nauczenie się przeżywania tego razem z partnerem, a osiąga się to na drodze treningu.

Jednym z etapów rozwoju jest doświadczanie bliskich kontaktów seksualnych w postaci pettingu – a więc kontaktów niewiążących się z penetracją pochwy, lecz mimo to pozwalających na przeżywanie orgazmu w obecności partnera (partnerki). Celem tego etapu jest rozpoznanie i wyuczenie się modelu reaktywności seksualnej: własnego i partnera (partnerki).

Wielu młodych mężczyzn nie ma świadomości, że kobieta wymaga gry wstępnej (do której można użyć np. jednego z żeli do masażu), stymulacji całego ciała, ani że jej najbardziej wrażliwym na bodźce dotykowe organem jest łechtaczka, a nie pochwa.

Wiedza o sobie i partnerze pozwala na dobór takich sposobów zbliżenia, które okażą się atrakcyjne dla obojga. Pomijanie lub zbyt szybkie przechodzenie etapu pettingu i zbyt wczesne przechodzenie do współżycia dopochwowego prowadzi do tego, że partnerzy nie mają wystarczającej wiedzy o sobie, w wyniku czego ich współżycie nie jest w pełni satysfakcjonujące.

W takiej sytuacji zaleca się na pewien czas powrót do etapu pettingu, ewentualnie przejście przez trening partnerski z wykorzystaniem zestawu ćwiczeń np. według Kratochvila. W celu lepszej stymulacji łechtaczki można też skorzystać z gadżetów erotycznych – np. nakładki wibracyjnej.

Masz pytanie do eksperta? Potrzebujesz porady? A może chcesz przedyskutować swój problem z innymi osobami? Zajrzyj na największe forum zdrowotne Commed!