Najpierw seks, potem związek?

Zaczyna się od niezobowiązującego spotkania – dobra kolacja, upojny wieczór… A następnego dnia – telefon milczy jak zaklęty? Niekoniecznie! Według badania 27% jego ankietowanych „jednonocną przygodę” zamieniło w stały, szczęśliwy związek. w stały, szczęśliwy związek.
/ 30.05.2013 06:08

Zaczyna się od niezobowiązującego spotkania – dobra kolacja, upojny wieczór… A następnego dnia – telefon milczy jak zaklęty? Niekoniecznie! Według badania 27% jego ankietowanych „jednonocną przygodę” zamieniło w stały, szczęśliwy związek.

Najpierw seks, potem związek?

Fot. Depositphotos

Rozważni czy romantyczni?

Polacy są postrzegani jako naród bardzo pragmatyczny i twardo stąpający po ziemi. Zapytani przez portal C-Date.pl, o rozpoczęcie dłuższej relacji od seksu, przyznają, że jest to rzadkie, ale
możliwe. 15% Polaków przyznaje, że ciężko nie zaangażować się w znajomość z osobą, z którą zaiskrzyło w sypialni i jest dobrym kochankiem bądź kochanką. A niemal co dziesiąty Polak przyznaje, że jego przygodna erotyczna znajomość zamieniła się w stały związek. Skąd bierze się ta zależność? Wszystko za sprawą hormonów, które potrafią spłatać figla i pokrzyżować nasze plany. Seks aktywizuje w mózgu ośrodki związane z odczuwaniem euforii, a orgazm te związane z emocjami. Chcemy to przeżywać jeszcze nie jeden raz! A to rodzi przywiązanie do „jednorazowej” sytuacji i osoby, której więcej mieliśmy nie spotkać, a już na pewno nie wiązać z nią poważnych życiowych planów – mówi Anna Golan, seksuolog, ekspert ds. badań portalu C-Date.pl. I choć w rezultatach ankiety nie ma wyraźnych różnic między wynikami kobiet i mężczyzn, praktyka gabinetu seksuologicznego pokazuje, że to Panie angażują się częściej.
Wszystko za sprawą oksytocyny, zwanej hormonem miłości – mówi Anna Golan. Jest ona
uwalniana do krwi przez przysadkę mózgową w odpowiedzi na sygnały płynące z pochwy,
macicy lub piersi. Męski testosteron może modyfikować działanie hormonu i raczej powodować senność niż marzenia o spotkaniu przed ołtarzem. Kobietom natomiast po miłosnych uniesieniach może być trudno się rozstać – dodaje Anna Golan.

I żyli długo i szczęśliwie

Jak się jednak okazuje – serce nie sługa i nie zawsze da się zachować dystans. Jedna z użytkowniczek portalu, Marzena, zalogowała się na nim tuż po rozwodzie. Po nieudanym małżeństwie nie szukałam stałego związku, ale miałam swoje potrzeby i nie chciałam samotnie spędzać wieczorów – opowiada. Ze swoim partnerem najpierw długo wymieniała wiadomości, potem kontaktowali się telefonicznie. W końcu doszło do spotkania. Było miło, więc postanowiliśmy się spotkać po raz kolejny. Z czasem okazało się, że „coś” zaiskrzyło, mieliśmy coraz więcej wspólnych tematów… Po kilku miesiącach znajomości zdecydowaliśmy się zamieszkać razem – mówi Marzena. Teraz Marzena i jej partner są zaręczeni, a także… spodziewają się dziecka! Taki obrót spraw nie dziwi Anny Golan. Tych, którzy zaczęli związek w sypialni, musiało łączyć przekonanie, że dobra zabawa nie musi i nie powinna oznaczać przedmiotowego traktowania partnerów - mówi seksuolog. Poczucie, że zasługują na naszą szczerość, szacunek i zwykłą sympatię. To umożliwiło im dalsze poznawanie się i nie zamknęło drogi do budowania intymnej relacji - dodaje.

A Ty – po ilu randkach się zakochasz?

Słowa Anny Golan i Marzeny potwierdzają badania. Jesteśmy narodem zdecydowanie czułym na porywy serca i namiętności. Niemal połowa Polaków przyznaje, że żeby zaangażować się uczuciowo potrzebuje od dwóch do pięciu spotkań. A aż ¼ respondentów wierzy w miłość od „pierwszego wejrzenia” i potrafi zakochać się już na pierwszej randce! Zdecydowanie bardziej kochliwe są Panie. Niemal 1/3 Polek przyznaje, że zdarza im się zaangażować po pierwszym spotkaniu. Co ciekawe, skłonność do szybkiego zakochiwania się mija wraz z wiekiem. Najbardziej kochliwi są Polacy i Polki między 20. a 30.okiem życia. Jak widać, niezobowiązujące randkowanie niekoniecznie musi być przygodą na jeden wieczór – może stać się piękną przygodą na wiele lat, a może i na całe życie.