mężczyzna myjący zęby fot. Adobe Stock

Mężczyźni, którzy nie myją zębów, cierpią na zaburzenia erekcji

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej ma wpływ na erekcję? Naukowcy z Chin uważają, że tak. Na czym polega ta zależność?
Małgorzata Germak / 01.02.2019 09:59
mężczyzna myjący zęby fot. Adobe Stock

Zespół naukowców z Chin z Uniwersytetu Jinan przeprowadził analizę badań zdrowia dotyczących aż 200 tysięcy mężczyzn. Wniosek: choroby dziąseł mają przełożenie na zaburzenia erekcji. Wyniki opublikowano na łamach „Journal of Sexual Medicine”.

„Z zaburzeniami erekcji idzie się do lekarza, a nie do apteki po suplement”. Wywiad z seksuologiem, dr Andrzejem Depko

Przyczyny problemów z erekcją

Badacze uważają, że mężczyźni, którzy odpowiednio i regularnie nie dbają o higienę zębów i dziąseł, muszą liczyć się z tym, że będą mieli kłopoty w sypialni. Wnioski brzmią tak: ci, którzy nie dbają o higienę jamy ustnej, trzy razy częściej mają zaburzenia erekcji niż ci panowie, którzy szczotkują zęby dwa razy dziennie. Związane to jest z zapaleniem dziąseł, do którego może dojść, jeśli nie dba się o higienę.

Naukowcy uważają, że zaburzenia erekcji i choroby dziąseł są ze sobą powiązane, ponieważ obie dolegliwości są spowodowane tym samym rodzajem zapalenia w naczyniach krwionośnych. Zapalenie to może być wywołane przez CRP (białka ostrej fazy). Poziom CPR był podwyższony właśnie u mężczyzn z chorobami przyzębia i problemami z erekcją.

Naukowcy zalecają szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i używanie nitki dentystycznej, żeby zapobiegać zaburzeniom erekcji.

Podobny związek między zdrowiem jamy ustnej a sprawnością seksualną wykazali naukowcy z Uniwersytetu w Grenadzie w Hiszpanii. Przeprowadzili badanie wśród mężczyzn w Europie i stwierdzili, że ryzyko impotencji jest prawie dwa razy większe u mężczyzn, którzy nie dbają o zęby. 74% panów, którzy mieli problemy w sypialni, miało również chorobę dziąseł.

Zobacz też:7 nawyków szczęśliwych par, czyli sekrety udanego związkuKiedy najczęściej kobiety zdradzają? Znamy wyniki badań!