Gadżety erotyczne mogą mieć bardzo różne przeznaczenie/ fot. Fotolia

Masochizm - jak mnie kochasz, to mnie uderz!

„Ten kto nie cierpi, nie pozna miłości” pisał polski poeta – Kazimierz Ratoń. Przekładając te słowa na miłość fizyczną, okraszoną bolesnymi doznaniami, można uzyskać uproszczoną definicję jednego z seksualnych zachowań – masochizmu. Sprawdź, czym dokładnie się charakteryzuje.
/ 25.07.2011 10:39
Gadżety erotyczne mogą mieć bardzo różne przeznaczenie/ fot. Fotolia

Czym jest masochizm?

Cecha charakterystyczna to odczuwanie przyjemności, podniecenia i satysfakcji seksualnej w wyniku otrzymanego bólu, cierpienia lub poniżenia – psychicznego albo fizycznego. Osoba dotknięta zaburzeniem często odczuwa dyskomfort w społecznym funkcjonowaniu z powodu swoich fantazji, wyobrażeń i potrzeb. Najczęściej szuka więc partnera, który godzi się na taką formę bliskości i stosuje w sypialni przedmioty do krępowania: kajdanki, liny, łańcuchy, klatki, a także system kar, bicie, przypalanie, cięcie, inne okaleczenia, gwałt.

Nazwa została zaczerpnięta od nazwiska Leopolda Sachera-Masocha, XIX-wiecznego powieściopisarza, którego główni bohaterowie byli poniżani przez swoich seksualnych partnerów. Medycznie, termin upowszechnił austriacki psychiatra – Richard von Krafft-Ebing, w 1886 roku.

Zobacz też: Śnił mi się orgazm, czyli sny erotyczne

Skłonności masochistyczne – skąd się biorą?

Nie ma jednej, jasno określonej przyczyny powstawania opisywanych skłonności. Jedna z teorii głosi, iż są wynikiem tłumionych fantazji seksualnych, które nie miały możliwości być wcielone w życie. Narasta zatem napięcie, które musi zostać uwolnione, często w dużej, skumulowanej dawce. Inna teoria, jako przyczynę stawia podłoże psychiczne i chęć ucieczki w zachowanie, które pozwala stać się innym człowiekiem. Czasem skłonności masochistyczne ujawniają się już w dzieciństwie, a w okresie wczesnej dorosłości zaczynają być realizowane.

Jak rozpoznać masochizm?

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym są utrzymujące się co najmniej 6 miesięcy fantazje seksualne i próby wcielania w życie sposobów na czerpanie przyjemności z otrzymywanego cierpienia. Ale nie oznacza to jeszcze konieczności poddania się leczeniu. Problem zaczyna się wtedy, gdy okaleczenia i uszkodzenia ciała stają się widoczne, a pobudzenie seksualne i potrzeba jego masochistycznego zaspokajania utrudnia prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.

Zobacz też: S jak sen, s jak seks

Leczenie

Diagnoza masochizmu jest niezwykle trudna nie tylko ze względu na niejasne mechanizmy powstawania takich zachowań, ale również rozmytą granicę między zwykłym łóżkowym fantazjowaniem i eksperymentowaniem, a realnym zagrożeniem zdrowia, życia i właściwego funkcjonowania w swoim otoczeniu. Konsultację i decyzję o podjęciu leczenia w formie psychoterapii lub farmakologii (bądź połączenia jednej i drugiej metody) powinien podjąć specjalista – indywidualnie.