Lubrykanty, środki nie tylko dla kobiet z suchością pochwy. fot. Adobe Stock

Lubrykanty, środki nie tylko dla kobiet z suchością pochwy.

Lubrykanty zwane też żelami intymnymi zostały stworzone z myślą o kobietach zmagających się z suchością pochwy, jednak przez wiele par stosowane są jako urozmaicenie życia seksualnego. Przeczytaj i wybierz najlepsze dla siebie.
/ 29.03.2018 16:49
Lubrykanty, środki nie tylko dla kobiet z suchością pochwy. fot. Adobe Stock

Żele intymne mają przede wszystkim odpowiednio nawilżyć pochwę po to, by zredukować tarcie w czasie stosunku, ponieważ każdy mikrouraz może prowadzić do zakażeń bakteryjnych. Z tego samego powodu stosuje się je do zbliżeń analnych. Na rynku nie brakuje lubrykantów dla najbardziej wymagających, na sklepowych półkach znajdziecie, więc produkty dla alergików (bezzapachowe), do masażu, rozgrzewające, chłodzące, pobudzające, a nawet regeneracyjne.
Dlatego przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekujemy od tego specyfiku? Czy ma chronić nas przed urazami czy dostarczać niezapomnianych wrażeń? A może urozmaicić grę wstępną i posłużyć do masażu ciała partnera?

Liczy się skład

Nim zaczniemy eksperymentować, przeczytajmy dokładnie skład każdego produktu, ponieważ lubrykanty, podobnie jak każdy inny produkt mogą uczulać, a także obniżać skuteczność prezerwatyw i niszczyć zabawki erotyczne.
Najbezpieczniejsze pod tym względem i wskazane dla kobiet skłonnych do alergii są lubrykanty wodne. Głównym ich składnikiem jest woda przez co żele tego typu nie mają zapachu, łatwo się nakładają i zmywają, nie niszczą prezerwatyw ani gadżetów erotycznych i w zasadzie (o ile nie dodano do nich gliceryny) nie podrażniają. Minusem jest to, że szybko wysychają, więc kobiety cierpiące na poważne zaburzenia suchości pochwy nie odczują po ich użyciu znaczącej poprawy. Żele tego typu nie nadają się też do użycia w wodzie.
Odmianą lubrykantów wodnych stworzoną dla pań szczególnie wrażliwych są żele hipoalergiczne, które nie mają w składzie niczego, co mogłoby podrażniać, nawet gliceryny.
Lubrykanty silikonowe są droższe od pozostały, ale także lepiej nawilżają miejsca intymne. Wystarczy nawet niewielka ilość wystarczy, żeby poczuć różnicę. Żele tego typu nie zmywają się w wodzie, więc można je stosować podczas zabaw w wannie czy jacuzzi, a ponieważ długo nie wysychają nadają się również do stosunków analnych. Trzeba jednak pamiętać, że niszczą silikonowe gadżety erotyczne, ale nie wpływają na skuteczność prezerwatyw. Przez to jednak, że trudno je zmyć mogą pozostawać w pochwie lub odbycie i je podrażniać, stąd nie są wskazane dla osób skłonnych do infekcji.
Na rynku dostępne są także lubrykanty mieszane na bazie wody i silikonu. Te rozprowadzają się łatwiej, ale mogą niszczyć prezerwatywy.
Lubrykanty smakowe, to żele wzbogacone o smakowe, sztuczne aromaty. Nadają się do seksu analnego i masażu erotycznego. Spożywane w niewielkich ilościach z pewnością nie zaszkodzą, ale alergicy powinni ich unikać.
Lubrykanty rozgrzewające i chłodzące, zwane także stymulującymi, powodują różne doznania przez co nasze strefy intymne stają się bardziej wrażliwe na dotyk. Wzbogacone są często o takie składniki jak mięta pieprzowa czy mentol.
Lubrykanty regenerujące wzbogacone np. o aloes  czy rumianek przez co nie tylko poprawiają jakość współżycia, ale także działają przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie. Szczególnie wskazane są dla kobiet po porodach, w czasie menopauzy i zabiegach ginekologicznych.
Lubrykanty sprzyjające zapłodnieniu nie zawierają szkodliwych substancji dla plemników, za to wzbogacone są w wapń i magnez przez co przedłużają ich żywotność.

Z babcinej apteczki

Mimo bogatej oferty sklepów i aptek niektóre kobiety preferują domowe sposoby wybierając oliwę, oliwkę do ciała, wazelinę albo olej kokosowy, ale zdania na temat ich działania są co najmniej podzielone. Przez wszystkim te produkty mogą podrażniać, wywoływać reakcje alergiczne, a nawet obniżać skuteczność prezerwatywy. Najlepszym pod tym względem wydaje się olej kokosowy, który nie ma smaku, zapachu, za to odpowiednio nawilża i nie podrażnia o ile jest w pełni naturalny. Z drugiej strony po co ryzykować, skoro możemy wybierać spośród tylu specjalistycznych lubrykantów.
W tej sferze każda z nas znajdzie coś dla siebie, trzeba tylko zacząć próbować.