POLECAMY

Jestem uzależniony od seksu. Co dalej?

Seksoholizm nie został jeszcze oficjalnie uznany za chorobę, jak alkoholizm czy narkomania, ale na szczęście nie znaczy to, że osoby uzależnione od seksu nie mogą liczyć na pomoc. W Polsce mamy już wiele ośrodków, które oferują terapię grupową przygotowaną specjalnie z myślą o seksoholikach.
Jestem uzależniony od seksu. Co dalej? fot. Fotolia

Czy to kłopotliwe?

Niedawno nie uznawano uzależnienia od seksu za faktyczny problem, raczej za powód do dumy albo wstydu – w zależności od środowiska. Jeszcze dziś można spotkać się ze stwierdzeniem, że seksoholizm to nic innego, jak po prostu większa niż normalna chęć na seks. A jeśli tak – to jaki w tym problem? Niestety, ale dla osoby uzależnionej od seksu jest to kłopot, nawet poważny.

Objawy uzależnienia. Czy jestem chory?

Osoba uzależniona od seksu początkowo może nie zauważać swojego problemu. To normalne. Tak samo jest w przypadku każdego uzależnienia. Seks, tak jak alkohol czy narkotyki, wyzwala początkowo przede wszystkim endorfinę, hormon szczęścia. Dopiero z czasem mogą pojawić się wyrzuty sumienia. Z jednej strony będzie przymus zaspokojenia potrzeby erotycznej, a z drugiej poczucie winy.

Jeśli zastanawiasz się, czy właśnie ty możesz zaliczać się do tych osób, sprawdź, jakie są najczęstsze objawy tego uzależnienia:

  • nie kontrolujesz ilości partnerów, z którymi współżyjesz;
  • w chwilach dużego napięcia odczuwasz zwiększoną ochotę na seks;
  • wiele godzin w ciągu dnia przeznaczasz na oglądanie stron, czasopism, filmów erotycznych, masturbowanie się, fantazje seksualne itp.;
  • myślenie o seksie powoduje, że nie wywiązujesz się z podstawowych obowiązków;
  • podejmujesz próby ograniczenia swoich zachowań seksualnych, ale kończą się one niepowodzeniem.

Zobacz też: Kobieca strona seksu

Jak leczyć?

Jeżeli czujesz, że możesz mieć problem z uzależnieniem od seksu, poszukaj pomocy u psychologa. Seksoholizm jest chorobą, więc w każdej chwili możesz podjąć próbę jej leczenia. Coraz więcej ośrodków psychologicznych oferuje terapię dla seksoholików.

"Seksoholizm jest uzależnieniem od pewnego zachowania, w tym przypadku seksu. Ale w tej sytuacji, podobnie jak siecioholizmu czy zakupoholizmu, terapia polega na ograniczeniu niepożądanego zachowania, przejęciu nad nim kontroli, a nie na całkowitym jego wyeliminowaniu"mówi Krzysztof Tylski, terapeuta z Ośrodka Polana.

Terapia dla osób uzależnionych od seksu odbywa się na podobnych zasadach, co dla alkoholików czy narkomanów. Z tym, że jest ona dostosowana do tego określonego zaburzenia.

Pacjent ma do wyboru terapię indywidualną albo grupową. Co jest jednak najważniejsze? Celem alkoholika, który przychodzi na terapię, jest odstawienie alkoholu. Seksoholika zaś – zapanowanie nad swoim życiem seksualnym. Jest to zasadnicza różnica.

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/4 lata temu
zawsze możesz umawiać się z kobietami chętnymi, które dają anonse na http://top-ogloszenia.net/Ogloszenia-Towarzyskie-15. Tam jest mnóstwo chętnych i nie będziesz musiał się ograniczać
/5 lat temu
Pomodlić się możesz - pomoże - to Chwała Panu, nie pomoże to - niezbadane są wyroki niebios. Dużo nie tracisz - a i niewierny ma szansę się nawrócić:) Ja proponowałbym udać się do seksuologa. Warto jeszcze przygotować się do tego: http://facetpo40.pl/uzaleznienia-1/ciemna-strona-seksu-seksoholizm/
/6 lat temu
Wizyta u psychologa nic nie pomoże, szkoda czasu. Najlepsze lekarstwo to........spowiedź, jeśli jesteś wierzący, a jeżeli nie to ogarnia Cię nicość
POKAŻ KOMENTARZE (1)