10003929.jpg

Jak to się robi za granicą

Okazuje się, że w USA, Anglii czy Holandii podobne do polskich historie seksualne związane z małoletnimi mają inny przebieg i finał.
/ 13.05.2008 12:25
10003929.jpg
Niedawno opublikowaliśmy tekst pt. "Oswoić seks nastolatków", w którym autorka, Katarzyna Jaroszyńska, pisała o problemie z popędem seksualnym młodzieży.  Okazuje się, że w USA, Anglii czy Holandii podobne do polskich historie seksualne związane z małoletnimi mają inny przebieg i finał. Jaki?


Tak to robią za granicą
W brytyjskim ustawodawstwie nie ma przepisów obligujących opiekunów kolonii do uświadamiania podopiecznych w sprawach seksu. Istnieją jednak zasady postępowania praktykowane niemal na wszystkich obozach młodzieżowych. Jeśli dziewczyna poinformuje opiekuna, że uprawiała seks, opiekun zabiera ją do najbliższego lekarza, który wystawia receptę na odpowiedni środek antykoncepcyjny. Większość z nich jest darmowa.

Również holenderscy opiekunowie kolonijni nie są prawnie zobowiązani do prowadzenia rozmów dotyczących antykoncepcji. W Holandii środki antykoncepcyjne są dostępne bez recepty w aptekach, szpitalach, a nawet sklepach z kosmetykami i w większości przypadków są bezpłatne. Opiekunowie jedynie wskazują nastolatkowi miejsce, gdzie można je dostać.

W USA wszystko zależy od tego, kto organizuje kolonię. Wiele z nich organizowanych jest przez instytucje kościelne i stowarzyszenia religijne. Na takich wyjazdach nie ma mowy o seksualnych pogadankach. Na bardziej "liberalnych" koloniach turnusy często rozpoczynają się od rozmów o seksie. Aby opiekunowie grup mogli pracować na takich wyjazdach, muszą przejść specjalne przeszkolenie, na którym dowiadują się, że jeśli podczas kolonii ich podopieczna zajdzie w ciążę, grozi im proces sądowy.

Najważniejszym pytaniem jest więc - jak się zabezpieczyć przed niechcianą ciążą?
Najpopularniejszą w Polsce metodą antykoncepcji – jak donosi raport Durexa – są prezerwatywy. Towarzyszą ponad połowie krajowych stosunków. Gama metod kontroli płodności jest jednak dużo szersza. Listę metod antykoncepcji wzbogacają środki mechaniczne: kapturki, krążki i lokalnie działające żele czy globulki plemnikobójcze.

Nawet wyśmiewane metody naturalne, zwłaszcza metoda objawowo-termiczna, mogą być skuteczne. Wymagają jednak żelaznej dyscypliny, dobrego zdrowia i higienicznego trybu życia. Jeśli chodzi o antykoncepcję dla mężczyzn, to oprócz "gumki" próbuje się różnych rozwiązań: hamowania produkcji i dojrzewania plemników lub ograniczenia ich zdolności do penetracji komórki jajowej. Ale wszystko pozostaje w fazie badań. Jedyna skuteczna (ale nieodwracalna) metoda to sterylizacja przez podwiązanie lub przecięcie nasieniowodów. W Polsce jest ona nielegalna.
Wiadomo, że jądra źle znoszą przegrzanie, więc próbuje się zabiegów podgrzewania męskich "klejnotów" za pomocą ultradźwięków lub bardziej chałupniczo – przez codzienne moczenie ich w gorącej wodzie (minimum 47 stopni) przez 45 minut. I tak przez trzy tygodnie. Osiągnięta w tak heroiczny sposób bezpłodność utrzymuje się podobno przez kilka miesięcy. Ale nie bierzemy żadnej odpowiedzialności za skuteczność tej metody!

źródło: Przekrój
orangef