Jak sprawdzić czy mam owulację?

Przez kilka lat po wystąpieniu pierwszej miesiączki oraz na kilka lat przed zakończeniem miesiączkowania cykle miesiączkowe są bezjajeczkowe. Wynika to z faktu, że okres fizjologicznej płodności jest zwykle krótszy niż okres miesiączkowania.
/ 05.01.2011 07:06

Przez kilka lat po wystąpieniu pierwszej miesiączki oraz na kilka lat przed zakończeniem miesiączkowania cykle miesiączkowe są bezjajeczkowe. Wynika to z faktu, że okres fizjologicznej płodności jest zwykle krótszy niż okres miesiączkowania. Owulacja występuje pod wpływem bodźców hormonalnych. Przy regularnych 28-dniowych cyklach jajeczkowanie występuje około 14. dnia cyklu.

Owulacja- jajeczkowanie, proces wytwarzania gamet żeńskich zdolnych do zapłodnienia; najbardziej płodny okres kobiety.

Owulacja - jajeczkowanie, okresowe wydalanie dojrzałej komórki jajowej z jajnika.

Owulacja- pęknięcie pęcherzyka Graafa, które u dojrzałej płciowo kobiety następuje około 14.dnia cyklu miesiączkowego. Komórka jajowa, która z pęcherzyka jajnikowego wypływa z płynem pęcherzykowym, składa się z cytoplazmy jajowej (ooplazmy) z jądrem , jąderkiem i osłonki przeźroczystej. Jest otoczona komórkami nabłonka pęcherzykowego i przez zaopatrzony w strzępki lejek dostaje się do jajowodu. Pasaż komórki jajowej przez jajowód do jamy macicy trwa około 5 dni.

Jajeczkowanie paracykliczne, które wyzwala bodziec nerwowy (np. związany ze współżyciem) przez jednych jest uznawane a przez innych negowane. Bodziec nerwowy doprowadza do gwałtownego wydalania gonadotropin, które stają się bezpośrednią przyczyną jajeczkowania. Jajeczkowanie paracykliczne może zdarzyć się w każdym dniu cyklu miesiączkowego i doprowadzić do ciąży.

Jak sprawdzić czy jajeczkowanie występuje? Istnieją pewne oznaki, które wskazują na to czy jajeczkowanie miało miejsce czy też nie. Jednak na podstawie tych objawów nie można mieć absolutnej pewności, że jajeczkowanie nastąpiło. Ale warto dokonać obserwacji gdyż może być ona bodźcem do konsultacji ginekologicznej.

Oznaki jajeczkowania:
Odczuwanie bólu w połowie cyklu miesiączkowego
30% kobiet, u których dochodzi do jajeczkowania, odczuwa lekki ból. Ból najczęściej odczuwany jest w okolicy jajnika (po jednej stronie brzucha). Najczęściej ból nie trwa dłużej niż 36 godzin.

Miesiączki są bardzo regularne
Jeśli cykl miesiączkowy jest regularny i nie zmienia się więcej niż o 1-2 dni, zazwyczaj oznacza to, że kobieta ma owulację.

Występowanie bezbarwnej wydzieliny w pochwie
Szyjka macicy w okresie jajeczkowania wydziela wodnisty śluz. Wiele kobiet zauważa jego ślady na bieliźnie. Śluz jest bezbarwny lub biały, a w chwili owulacji może być lekko podbarwiony krwią. Bezbarwna wydzielina występuje około 15 dni przed wystąpieniem miesiączki i utrzymuje się maksymalnie dwa dni.

Odczuwanie tępego bólu w dolnym rejonie brzucha lub pleców
Taki ból bezpośrednio przed wystąpieniem miesiączki występuje częściej u kobiet jajeczkujących. Jednak należy pamiętać o tym, że niektóre kobiety (u których występuje prawidłowe jajeczkowanie) nie odczuwają bólu w dolnej części brzucha.

Występowanie bólu piersi
Kobiety, u których występuje owulacja mają wrażenie, że ich piersi są nabrzmiałe i bolesne. Najbardziej odczuwają ten stan przed samym wystąpieniem miesiączki.

Gdy jajeczkowanie nie zachodzi:
Nieregularne miesiączki
Wiele niepłodnych kobiet ma cykle np. raz 28-dniowe, a czasem ponad 40-dniowe. Może to oznaczać to brak owulacji.

Rzadkie i skąpe miesiączki
U kobiet, które nie mają owulacji miesiączki są skąpe i występują w odstępach czasu dłuższych niż 42 dni. Nierzadko przyczyną takiego stanu są jajniki wielotorbielowe. Nadmierna utrata wagi podobnie jak zyskanie dodatkowych kilogramów może powodować brak jajeczkowania.

Zatrzymanie miesiączki
20% kobiet mających zaburzenia jajeczkowania, nie ma miesiączki. Jednak należy pamiętać o tym, że u niektórych kobiet mimo braku miesiączki jajeczkowanie  występuje.

Brak bólu przedmiesiączkowego
Występuje on (brak) u 20% kobiet nie mających owulacji. W przypadku regularnych miesiączek może zdarzyć się tak, że komórka jajowa może powstać ale niskie stężenie progesteronu uniemożliwia przemiany błony śluzowej po owulacji. Wówczas komórka jajowa nie może przeżyć.

Zwiększenie owłosienia twarzy i ciała
Może ono nastąpić w wyniku powstania wielu torbielek w jajnikach.

Źródło:
„Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych” W. Kopaliński,
„Położnictwo praktyczne i operacje położnicze”. Joachim W. Dudenhausen,
„Połoznictwo i ginekologia”. J. Kiciński