Aby uniknąć problemów z potencją w starszym wieku, należy zadbać o leczenie chorób, które mogą ją spowodować /fot. Fotolia fot. Fotolia

Jak poprawić potencję w starszym wieku?

Przyczyn zaburzeń potencji w starszym wieku jest wiele. Niektóre z nich są nieuchronnym skutkiem starzenia się organizmu i, niestety, nie da się ich odwrócić. Jednak istnieje szereg przyczyn, z którymi da się walczyć i to całkiem skutecznie. Bycie seniorem nie musi oznaczać końca życia seksualnego, oczywiście o ile nadal są do tego chęci i siły.
/ 01.09.2010 12:10
Aby uniknąć problemów z potencją w starszym wieku, należy zadbać o leczenie chorób, które mogą ją spowodować /fot. Fotolia fot. Fotolia

Przyczyny problemów z potencją u mężczyzn

U starszych mężczyzn często przyczyną impotencji jest współistnienie schorzeń przewlekłych, takich jak choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Kluczem do sukcesu w tym przypadku, aby uniknąć problemów z potencją, jest właściwe leczenie tych chorób. Zmiany narządowe w chorobach przewlekłych nie powstają w jeden dzień. Miażdżyca czy cukrzyca nie doprowadzą do problemów ze wzwodem w ciągu miesiąca.

Jeżeli leczenie będzie właściwe i zostanie rozpoczęte w początkowym etapie choroby serca czy cukrzycy, powstawanie zmian w naczyniach czy nerwach obwodowych, także w prąciu, może nie nastąpić.

Leczenie farmakologiczne

Jeżeli jednak już wystąpią problemy ze wzwodem, istnieją różne formy kuracji. Najpowszechniejszym sposobem jest stosowanie leków doustnych. Najpopularniejsze są oczywiście tabletki na potencję (zawierające sildenafil). W wielu przypadkach są one bardzo skuteczne, jednak przed ich zażyciem należy się skonsultować z lekarzem, gdyż istnieje szereg przeciwwskazań do ich stosowania, w tym zaawansowana choroba wieńcowa i inne choroby serca, a stosowanie pewnych leków wyklucza ich używanie. Innymi sposobem leczenia doustnego jest używanie preparatów zawierających testosteron, którego wraz ze starzeniem się ubywa z organizmu mężczyzny, co może być przyczyną upośledzenia jakości życia seksualnego.

Mechaniczne wspomaganie wzwodu

Istnieją także bardziej agresywne formy wspomagania wzwodu. Stosuje się tzw. aparaty próżniowe, które zakłada się na prącie, a one wspomagają napływ krwi do niego. Aparat jest szczególnie skuteczny przy zaburzeniach potencji spowodowanych cukrzycą czy wycięciem prostaty. Taka metoda nie powinna być stosowana u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz ze skrzywieniem prącia. Jeszcze innym sposobem leczenia impotencji jest iniekcja do ciał jamistych, która polega na bezpośrednim wstrzyknięciu leków wspomagających wzwód do prącia. Początkowo wstrzyknięcie wykonuje lekarz, a następne pacjent wykonuje sobie ją sam. Terapia ta jest włączana, jeżeli żadna inna forma leczenia nie pomaga, gdyż wiąże się z nią wiele działań niepożądanych takich jak spadek ciśnienia, przyspieszenie akcji serca czy bolesny wzwód. Iniekcji do ciał jamistych nie powinni stosować mężczyźni w starszym wieku z poważnymi chorobami układu krążenia. Najbardziej ostateczną formą leczenia jest operacyjne założenie implantu, ale wykonuje się to bardzo rzadko.

Zobacz także: Czy wiesz jakie są naturalne sposoby leczenia impotencji?

Co powoduje i czym się objawia brak potencji u kobiet?

U kobiet w starszym wieku zaburzenia potencji są skutkiem zmian hormonalnych, spowodowanych menopauzą. Dochodzi do spadku libido, ale także do zmian w narządach rodnych, między innymi może pojawić się suchość w pochwie. W leczeniu oprócz środków hormonalnych, które mają tu kluczową rolę, stosuje się środki nawilżające. U kobiet bardzo częsta jest komponenta psychiczna – spadek samooceny, niezadowolenie z własnego wyglądu i skutków starzenia się. W takich sytuacjach bardzo pomocna może być psychoterapia.

Co sprzyja udanemu życiu seksualnemu w wieku emerytalnym?

Oprócz leczenia farmakologicznego do prowadzenia udanego życia seksualnego w starszym wieku niezbędna jest także właściwa kondycja fizyczna, zbilansowana dieta, a także powstrzymanie się od używek takich jak alkohol czy papierosy. Ale oczywiście najważniejsza jest chęć – bez tego nie pomogą żadne leki.

Zobacz także: Jakich produktów powinny unikać osoby starsze?