Co kręci facetow fot. Fotolia

Jak nawilżyć pochwę - 7 pytań o przyczyny i sposób radzenia sobie z uczuciem suchości pochwy

Sprawia ból, krępuje, nie pozwala w pełni cieszyć się seksem. Jak sobie poradzić z nadmierną suchością intymnych okolic? Tu znajdziesz wszystkie odpowiedzi.
Marta Wilczkowska / 26.11.2013 14:58
Co kręci facetow fot. Fotolia
Z tym problemem w różnych okresach życia styka się większość kobiet. Odczuwamy wtedy duży dyskomfort, bo suchość pochwy jest nie tylko dokuczliwa fizycznie. Ma również niekorzystny wpływ na nasze doznania w sferze seksualnej. Warto zatem poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z tą dolegliwością:

1. Skąd bierze się uczucie suchości pochwy?


Za odpowiednie nawilżenie pochwy odpowiedzialne są wytwarzane przez jajniki estrogeny. Gdy ich poziom w ustroju spada (np. w okresie menopauzy), ścianki pochwy wytwarzają mniej wilgoci, co może właśnie wywoływać uczucie suchości.

2. Co może pogłębić to zaburzenie?


Choćby stres czy nawet zwykłe przemęczenie mogą spowodować, że suchość pochwy stanie się bardziej odczuwalna.

3. Czy leki też mogą zakłócić prawidłowe nawilżanie pochwy?


Tak. Są to m.in.
  • niektóre środki antykoncepcyjne,
  • antybiotyki,
  • leki na chorobę wrzodową,
  • leki na nadciśnienie tętnicze,
  • leki przeciwalergiczne,
  • leki przeciwdepresyjne.
Także niektóre ginekologiczne zabiegi chirurgiczne (np. usunięcie macicy) mogą zaburzyć proces wytwarzania śluzu w pochwie.

4. Po czym poznać, że wystąpił ten problem?


Typową dolegliwością jest ból w trakcie stosunku. Przypadłości tej często też towarzyszy skłonność do stanów zapalnych w okolicach intymnych.

5. Czy kłopotom można zaradzić samemu?


Gdy dolegliwości są przejściowe, można sięgnąć po żele nawilżające (tzw. lubrykanty), które są dostępne w aptekach bez recepty - np. Femi-gel, Feminon, Intimel. Dyskomfort podczas zbliżeń łagodzą też prezerwatywy ze środkiem nawilżającym.

6. Jak się stosuje lubrykanty?


Można ich używać zawsze, kiedy odczuwamy dyskomfort związany z nadmierną suchością. Są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Niewielką ilość żelu nakładamy po prostu na narządy płciowe.

7. Kiedy wybrać się do lekarza?


Gdy dolegliwości utrzymują się ponad miesiąc, są dokuczliwe. Ginekolog zaleci wtedy odpowiednią terapię, która może być różna w zależności od wieku kobiety. U pań w okresie menopauzy najczęściej stosuje się leczenie za pomocą hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) lub preparatami miejscowymi w postaci globulek dopochwowych z estrogenem.

Pomocna dieta:


Dla wyrównania deficytu estrogenów warto sięgnąć po tzw. fitoestrogeny – czyli substancje roślinne imitujące kobiece hormony.
  • Najwięcej fitoestrogenów zawierają produkty sojowe. Jedz też dużo kiełków fasoli, zielony groszek, seler, nasiona słonecznika, a także orzechy, jabłka
  • i czereśnie.
  • Fitoestrogeny występują też w niektórych ziołach, np. w pluskwicy groniastej, koprze włoskim, lukrecji, zielu przywrotnika.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Anny Leo-Wiśniewskiej z Pani Domu
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/23.02.2017 12:26
mi od kilku miesiecy pomaga zel mucovagin, zaczelam go stosowac na infekcje, ale zostal ze mna jako lubrykant. Nie odczuwam juz bolu podczas stosunku
/04.06.2014 00:10
Na suchość pochwy i problem z bolesnymi stosunkami stosuje Hydrovag, żele i lubrykanty nie pomagały. Wystarczyła tygodniowa kuracja, by przywrócić naturalne nawilżenie, a dodatkowo chroni przed infekcjami, dzięki zawartości kwasu mlekowego. Działanie długofalowe, a nie tylko jednorazowe jak w przypadku lubrykantów.
/04.04.2008 19:35
W z g l ę d n i e c i e k a w y a r t y k u ł