Impotencja – co z tym zrobić?

Impotencja – co z tym zrobić?

Jednym z najczęstszych problemów seksualnych u mężczyzn są zaburzenia erekcji, powszechnie określane jako impotencja. Sposobów na leczenie tej przypadłości jest bardzo dużo. Wprawdzie pierwsze, co przychodzi nam na myśl, jeśli chodzi o terapię to popularna Viagra, ale warto też poznać inne metody.
/ 14.07.2010 15:57
Impotencja – co z tym zrobić?

Masz problem z zaburzeniami erekcji? Nie wiesz jak można sobie z tym poradzić? Przeczytaj o sposobach leczenia impotencji.

Seks jest bardzo ważnym elementem życia każdego dorosłego człowieka. Problemy w tej sferze często tak frustrują i niepokoją, że znacznie upośledzają ogólnie dobrą kondycje psychiczną.

Schemat leczenia zależy od przyczyny zaburzenia. Jeżeli mamy do czynienia z dysfunkcją na tle hormonalnym stosuje się kurację testosteronem lub lekami zmniejszającymi poziom prolaktyny. Przyczyny neuronalne wymagają podania Sildenafilu ( Viagry), iniekcji w ciała jamiste, użycia próżnociągu lub wstawienia implantu.
Tło naczyniowe obejmuje leczenie Sildenafilem, Tadalafilem, Wardenafilem, antagonistami alfa 2 (Johimbiną), protezowanie członka lub iniekcje w ciała jamiste. Metod treningowych, poradnictwa, psychoterapii połączonych z podaniem Viagry użyjemy, jeśli zaburzenia wzwodu mają podłoże psychogenne.

Teraz trochę więcej o konkretnych sposobach leczenia. Zaczynając od najbardziej znanego, czyli Sildenafilu( Viagry) – jego działanie polega na rozszerzeniu naczyń krwionośnych, co wzmaga napływ krwi do członka. Nie zaleca się przyjmowania częściej niż raz na dobę. Początek działania obserwujemy średnio już po 10-25 min od zażycia. Poleca się przyjmowanie leku w 2 godz. po posiłku. Działa do 4-5 godzin (u niektórych pacjentów nawet dłużej – do 8 godzin). Odpowiednią dawkę ustala lekarz. Nie powinno się łączyć Viagry z innymi lekami erekcyjnymi. Nie powoduje uzależnienia ani reakcji uczuleniowej. Przeciwwskazania do jej stosowania to zażywanie mitratów ( nitrogliceryna), niedawno przebyty zawał lub udar mózgu a także niestabilne nadciśnienie tętnicze. Ważne jest, że do działania Viagry potrzebna jest stymulacją seksualną, bez niej lek nie działa.

Jeśli chodzi o Tadalafil (Cialis) działa dłużej od Viagry, bo nawet do 36 godzin! Dlatego zwany jest „tabletką weekendową”. Poza tym, jeśli spożywamy pokarm bogaty w tłuszcze może on opóźniać wchłanianie sildenafilu, nie ma natomiast żadnego wpływu na szybkość absorpcji tadalafilu. Nie wykazuje interakcji z alkoholem. Wardenafil (Levitra) w odróżnieniu od wcześniej wspomnianych leków ma większą siła działania. Podaje się go często pacjentom, którzy oprócz zaburzeń wzwodu chorują na cukrzycę. Trazodon polecamy jest szczególnie u osób z depresja lub przyjmujących leki przeciwdepresyjne.

Iniekcja do ciał jamistych – brzmi dość przerażająco jest to natomiast jedna z form terapii farmakologicznej. Mężczyzna po wcześniejszej instrukcji otrzymanej prze lekarza wprowadza strzykawką do penisa odpowiednią substancje, tuż przed kontaktem seksualnym. Jednym z leków podawanych w iniekcji jest Alprostadil. Taka forma leczenia jest polecana osobom, które nie reagują na leki doustne lub zażywają nitraty, co jak wcześniej wspomniano uniemożliwia branie Viagry.

Zobacz też: Jakie są rodzaje impotencji?

Metoda niefarmakologiczną są próżnociagi (aparaty próżniowe). Aparat taki nasunięty na członek tworzy podciśnienie zwiększając napływ krwi do prącia. Aby utrzymać erekcję przed ściągnięciem urządzenia należy nasunąć na penisa sprężysty krążek. Z tego sposobu korzysta się przed zamierzonym stosunkiem. Do używania aparatu nie trzeba znać przyczyny zaburzeń erekcji. Skuteczność waha się między 75 a 95%. Przeciwwskazania to zaburzenia krzepnięcia i zmiany naczyniowe.

W zakres leczenia chirurgicznego zaburzeń erekcji wchodzą operacje naczyniowe ( przeprowadzane zwłaszcza u młodych mężczyzn, u których doszło do naruszenia naczyń w wyniku urazu zewnętrznego) oraz endoprotezy dopenisowe( rozwiązanie w sytuacji, gdy inne metody nie przynosiły rezultatów).

Przeczytaj: Palisz? Grozi Ci impotencja!

Badania nad skutecznymi sposobami leczenia zaburzeń erekcji cały czas trwają. Dotyczą one zarówno wprowadzania nowych lekarstw, terapii mikrochirurgicznej jak i genetycznej.

Wyleczenie z zaburzeń wzwodu pozwala odzyskać zadowolenie z życia zarówno mężczyzny jak również jego partnerki. Warto, wiec mieć na uwadze różne sposoby leczenia i znaleźć dla siebie ten najbardziej skuteczny.