Grzybicze zapalenie pochwy

Ocenia się, że aż do 75% kobiet choruje przynajmniej raz w życiu na grzybice pochwy i sromu, a u blisko 40-50% ma ona charakter nawrotowy.
/ 27.11.2007 23:42

Ocenia się, że aż do 75% kobiet choruje przynajmniej raz w życiu na grzybice pochwy i sromu, a u blisko 40-50% ma ona charakter nawrotowy.

Przyjmuje się, że ok. 40% kobiet jest nosicielkami grzybów drożdżakopodobnych z rodzaju Candida ( tzw. nosicielstwo bezobjawowe). Do zakażenia grzybiczego, dochodzi najczęściej na drodze wewnętrznej – przez grzyby już bytujące w organizmie (np. w jelicie lub pochwie), które przerywają bariery obronne organizmu i wywołują stan infekcji. Do niedawna uważano, że grzyby drożdżopochodne stanowią część naturalnej, fizjologicznej flory tych okolic i dopiero ich nadmierny rozwój powoduje wystąpienie schorzenia. Większość uczonych twierdzi, że obecność grzybów drożdżopochodnych zawsze świadczy o zakażeniu i wymaga leczenia.

Grzybica pochwy wywoływana jest najczęściej przez drożdżaki z gatunku Candida albicans, a także Candida tropicalis, Candida kefyr, Candida guilliermondii, Candida glabrata, Candida krusei i inne, które stają się dominujące w mikroflorze pochwy. Szczególnie łatwo namnażają się one na błonach śluzowych i na wilgotnej skórze (zwłaszcza w fałdach skórnych).

Barierę ochronną przed wszelkiego rodzaju infekcjami, w tym grzybiczymi, stanowi odpowiednia mikroflora bakteryjna pochwy. Za utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia pochwy odpowiedzialne są przede wszystkim bakterie ją zasiedlające. Dominującą rolę odgrywają tu bakterie z rodzaju Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego).

Objawy
Do najczęstszych objawów podmiotowych należą świąd sromu (dotyczy 81 – 90% kobiet, nasila się podczas leżenia w łóżku lub ciepłej kąpieli) oraz bolesność i pieczenie sromu (75% kobiet, zwłaszcza podczas stosunku i przy oddawaniu moczu).

Przedmiotowo stwierdza się ciemnoczerwony rumień błony śluzowej sromu i pochwy z obecnością grudkowych, białawych nalotów. Błona śluzowa warg sromowych jest zaczerwieniona obrzęknięta. Charakterystyczne, serowate upławy pojawiają się w przebiegu zakażenia.
Rozpoznanie grzybiczego zapalenia sromu i pochwy ustala się na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego, badania pH wydzieliny pochwowej (4 - 4,5), badania mikroskopowego preparatów wydzieliny pochwowej pobranej z przedniego sklepienia lub z bocznej ściany pochwy, barwionej metodą Grama lub rozcieńczonej 0,9% roztworem NaCl lub 10% roztworem KOH.

Czynniki sprzyjające

  • niewłaściwe praktyki higieniczne (np. używanie wspólnych ręczników, korzystanie z publicznych toalet, a także nadmierna higiena – np. irygacje pochwy),
  • ciąża,
  • cukrzyca,
  • przyjmowanie antybiotyków,
  • terapia hormonalna,
  • osłabienie, przemęczenie, stres.

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (117)
/08.03.2016 21:51
Ja też miewałam niestety problemy po antykoncepcji. Zmienia się Ph pochwy, więc i infekcje są częste. Mi na szczęście pomaga teraz osłona. Nie mam od dłuższego czasu infekcji dzięki temu. Moim zdaniem najlepsze są talbetki Avenea firmy Pharma Labolatories. Są tanie i skuteczne ;)
/30.11.2007 16:18
Jestem dowodem na to, ze bardzo czesto grzyby w jelitach powoduja grzybice pochwy :/ Wpadlam na to w momencie, gdy 3 kolejne leczenia samymi lekami miejscowymi nie daly zadnych rezultatow :( Wiec dobrze brac tez leki doustne czasem. I dziewczyny, jak bedziecie szukaly probiotykow oslonowo i zapobiegawczo, to tylko lacibios femina! Bo on tez chroni oprocz pochwy przewod pokarmowy i pecherz, wiec dziala na najistotniejsze miejsca!
/30.11.2007 20:31
Ja miałam podobnie, ciągle była leczona miejscowo i nic. Ciągle grzybica szalała, a ja już całkowicie miałam dosyć. Dopiero jak zaczęłam łykać lacibios femina i dostałam kurację doustną się poprawiło, teraz cały czas łykam lf, mam dietę i jest dobrze. Mam nadzieję, że mój koszmarek juz nie wróci.
POKAŻ KOMENTARZE (114)