Dlaczego czujesz ból podczas stosunku?

Dlaczego czujesz ból podczas stosunku?

Do wysuszania pochwy dochodzi w przypadku, gdy kobieta pali papierosy, ma wysokie ciśnienie, arteriosklerozę lub cukrzycę. Taki stan rzeczy powoduje najczęściej ból podczas stosunku, prowadzi nawet do zapaleń. Co jeszcze może zaszkodzić życiu miłosnemu?
/ 15.12.2010 10:59
Dlaczego czujesz ból podczas stosunku?

Choroby – wróg miłości

Nie tylko zawirowania fal hormonalnych mogą zaszkodzić życiu miłosnemu. Również w przypadku licznych chorób należy się liczyć z zaburzeniami hormonalnymi: problemy z miłością i pożądaniem występują jako zjawisko towarzyszące lub jako skutek innych chorób. Choroby takie jak zaburzenia przemian lipidów, depresja lub psychozy mogą wpływać na seksualność.

Nierzadkie są zaburzenia seksualne spowodowane przez operacje macicy lub inne interwencje chirurgiczne w obszarze miednicy. Jeśli masz problemy wynikające z przyczyn organicznych, terapia zaburzeń seksualnych musi współdziałać z leczeniem choroby podstawowej. Jeżeli na przykład w przypadku cukrzycy zostanie unormowany poziom cukru we krwi, może się to wydatnie przyczynić do zlikwidowania problemów seksualnych.

Zobacz też: Jak leczyć grzybicę?

Złe ukrwienie

Wysokie ciśnienie, arterioskleroza i cukrzyca, jak również palenie dużej liczby papierosów wiążą się ze zwężeniem naczyń krwionośnych. Z powodu złogów na ich ściankach krew nie może przepływać swobodnie, a tym samym docierać w optymalnej ilości do pochwy i łechtaczki.

Pochwa pozostaje w dużym stopniu sucha, co może prowadzić do bólu, a nawet zapaleń. Dodatkowo złe ukrwienie łechtaczki może być przyczyną spadku umiejętności osiągnięcia orgazmu, co wrzuca więcej piasku w tryby machiny seksu — w najprawdziwszym sensie tego słowa…

Zobacz też: Co oznacza ból podczas stosunku?

Fragment pochodzi z książki „W pogoni za pożądaniem. Magiczny przewodnik po Twoich zmysłach” Brigit Frohn, Claudii Praxmayer i dr Johann Sievers (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za zgodą wydawcy.