Czym grozi brak lub zbyt mało estrogenów?

Wyniki badań potwierdzają, że najlepsze odchudzanie, to odchudzanie stopniowe /fot. Shutterstock
Brak żeńskich hormonów płciowych nie skutkuje co prawda utratą libido. Jest jednak najczęściej spotykaną pośrednią przyczyną tej sytuacji. Zarówno brak jak i zbyt mała ilość estrogenów pociąga za sobą wiele różnorodnych zaburzeń funkcjonowania organów płciowych.
/ 14.12.2010 13:18
Wyniki badań potwierdzają, że najlepsze odchudzanie, to odchudzanie stopniowe /fot. Shutterstock

Gdy brakuje estrogenów…

Jeśli ilość estrogenów jest zbyt mała, w organach płciowych dochodzi do zmian i masowych zaburzeń funkcjonowania. Brak żeńskich hormonów płciowych powoduje między innymi zanik tkanki podskórnej warg sromowych, zmiany degeneracyjne w obrębie pochwy, ścieńczenie błony śluzowej układu moczowo-płciowego i zmniejszenie ukrwienia narządów płciowych.

Zobacz też: Rak szyjki macicy - zobacz, czy Ci grozi

Gdy estrogenów jest mało…

Zbyt mała ilość estrogenów wpływa również negatywnie na środowisko wewnątrz pochwy. Wartość pH wzrasta, a tym samym wzrasta również ryzyko infekcji. W okresie przekwitania obniżony poziom wytwarzania estrogenów prowadzi do klasycznych objawów psychowegetatywnych, takich jak uderzenia gorąca, niestabilność psychiczna, obniżenie nastroju (a nawet depresja) oraz zaburzenia snu.

W połączeniu z miejscowymi skutkami braku estrogenów w obszarze genitalnym może to doprowadzić do zaburzeń funkcjonowania, gdyż niewystarczająca wilgotność pochwy i ścieńczenie błony śluzowej utrudniają stosunek płciowy. Dochodzą do tego bóle — co naturalnie niszczy w zarodku przyjemność z seksu. A bywa również tak, że z czasem pożądanie w ogóle zanika.

Zobacz też: Skąd się bierze ból podczas okresu?

Fragment pochodzi z książki „W pogoni za pożądaniem. Magiczny przewodnik po Twoich zmysłach” Brigit Frohn, Claudii Praxmayer i dr Johann Sievers (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za zgodą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA