Ryzyko wystąpienia myśli samobójczych można przewidzieć

Czy homoseksualiści częściej zapadają na choroby psychiczne?

Homoseksualizm sam w sobie nie jest chorobą psychiczną. Został wykreślony z listy zaburzeń psychicznych przez Światową Organizację Zdrowia w 1991r. Jednak homoseksualiści statystycznie częściej zapadają na choroby psychiczne niż osoby heteroseksualne, zwłaszcza na depresję.
/ 15.07.2010 20:51
Ryzyko wystąpienia myśli samobójczych można przewidzieć

Częściej są depresyjni

Depresja jest często chorobą wśród homoseksualistów. Najprawdopodobniej wynika to z życia w nieprzychylnym społeczeństwie. Człowiek, który publicznie przyznaje się, że jest gejem lub lesbijką, często zostaje napiętnowany. Brak akceptacji środowiska, a w związku z tym życie w ciągłym stresie, u osób mniej odpornych psychicznie, może być czynnikiem wyzwalającym depresję. Depresja to poważna choroba, której nie można lekceważyć, trzeba się leczyć. Oprócz leczenia farmakologicznego czyli przyjmowania leków, przy depresji niezbędne jest wsparcie przez najbliższych. Niestety homoseksualiści takiego wsparcia często nie mają. Ich rodzice bardzo często wstydzą się swojego dziecka, więc trudno tu mówić o pomocy czy podtrzymaniu na duchu podczas walki z chorobą.

Czytaj też: Terapia depresji

Często złe kontakty właśnie z rodzicami mogą być przyczyną negatywnego nastawienia do świata oraz samego siebie, co może przerodzić się w prawdziwą depresję. Jeżeli homoseksualiści żyją w stałych związkach często bardzo dużą pomocą może być partner. Nieleczone depresja może mieć bardzo poważne skutki, zarówno jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Przewlekła depresja może prowadzić do samobójstwa. Liczba samobójstw w populacji homoseksualistów jest wyższa niż wśród osób heteroseksualnych. 

Częściej popadają w nałogi

Homoseksualiści także często popadają w uzależnienia, zarówno od alkoholu, papierosów jak i narkotyków. Z jednej strony może to wynikać z tych samych powodów co depresja – traktują używki jako sposób uciekania od problemów, a zwłaszcza poczucia inności w społeczeństwie, którym żyją. Z drugiej strony problemem może być środowisko w którym się obracają. Homoseksualiści obracają się raczej w zamkniętych grupach osób o tej samej orientacji seksualnej. Często sięganie po używki może być wywołane presją grupy, w której się obracają. Bardzo groźne jest zwłaszcza wspólne stosowanie narkotyków dożylnych, używanie tych samych strzykawek i igieł stwarza ryzyko zakażenia wirusem HIV, które w tej grupie i tak jest podwyższone ze względu na stosunki analne i częste zmiany partnerów. Silne uzależnienie może być także przyczyną depresji, a zwłaszcza próby wychodzenia z uzależnienia, kiedy człowiek jest na głodzie narkotykowym.

Czytaj też: Jak rozpoznać, że ktoś zażywa narkotyki

Homoseksualizm to nie choroba, a skutki tego, że część społeczeństwa nadal uważa orientację tę za patologię, mogą bardzo źle oddziaływać na psychikę tych ludzi, co może sprawić, że naprawdę będą chorzy.