Jaki jest wpływ cukrzycy na potencję? /sxc.hu

Czy cukrzyca powoduje impotencję?

Problemy z potencją u seniora często nie są związane wyłącznie z wiekiem, ale także z chorobami współistniejącymi, np. z cukrzycą. Jednym z powikłań tego schorzenia, które nie pozostaje bez wpływu na prawie żaden narząd w organizmie człowieka, może być impotencja.
/ 01.09.2010 12:45
Jaki jest wpływ cukrzycy na potencję? /sxc.hu

Wpływ cukrzycy na potencję

Większość zmian narządowych, rozwijających się na skutek cukrzycy, zwykle pojawia się dopiero po długotrwałym przebiegu choroby. Tak samo jest z wpływem cukrzycy na potencję. Jej przykre objawy nie ujawniają się na początku choroby, ale dopiero po pewnym czasie.

Początkowo mogą być to jednorazowe niepowodzenia we współżyciu seksualnym, później u niektórych mężczyzn może dochodzić do problemów z uzyskaniem pełnej erekcji, inni mogą mieć trudności z utrzymaniem wzwodu. Często pacjenci nie zgłaszają tego problemu swojemu lekarzowi, gdyż po pierwsze nie wiążą impotencji z cukrzycą, a po drugie dlatego, że wstydzą się o tym mówić.

Zobacz także: Jakie są rodzaje impotencji?

Dlaczego cukrzyca obniża możliwości seksualne?

Cukrzyca znacząco zwiększa ryzyko impotencji. Diabetycy aż trzy razy częściej mają problemy z erekcją w porównaniu do mężczyzn nie obciążonych tą chorobą. Czasami impotencja może być pierwszym jej objawem.

Problemy z erekcją ma prawie 70% mężczyzn w 10 latach trwania cukrzycy.

Dlaczego w przebiegu tej choroby rozwija się impotencja? Po pierwsze wynika to z uszkodzenia naczyń krwionośnych (zarówno małego jak i dużego kalibru), do których dochodzi na skutek cukrzycy. Jeżeli proces dotyczy tętniczek prącia, krew nie dopływa w odpowiedniej ilości i nie może dojść do wzwodu.

Poza tym na skutek cukrzycy dochodzi także do uszkodzenia nerwów, które są odpowiedzialne za przewodzenie impulsów nerwowych do prącia. Jeżeli włókna nerwowe nie funkcjonują prawidłowo, nie może dojść do erekcji. Także u kobiet chorujących na cukrzycę uszkodzenie nerwów zaopatrujących narządy płciowe może powodować problemy w prowadzeniu aktywnego życia seksualnego.

Walka z cukrzycą to jednocześnie walka z impotencją

Nawet jeżeli zaburzenia potencji wynikają z cukrzycy, można z nimi walczyć. Kluczowe znaczenie ma właściwe leczenie choroby podstawowej, czyli cukrzycy, co spowolni jej rozwój, a tym samym postępu powikłań narządowych, w także tych upośledzających życie seksualne.

Korzystnie na potencję wpływa także umiarkowana aktywność fizyczna oraz właściwa dieta. Nikotynizm jest także jednym z czynników zwiększających ryzyko problemów ze wzwodem, dlatego zerwanie z nałogiem korzystnie wpłynie na potencję.

U chorych na cukrzycę stosowanie jest także leczenie wspomagające erekcję, czy to pod postacią leków doustnych, aparatów próżniowych, specjalnych zastrzyków czy nawet zabiegu chirurgicznego czyli implantu. Viagra niestety nie zawsze jest skuteczna u cukrzyków. Oczywiście przed zastosowaniem jakiejkolwiek formy leczenia konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Zobacz też: Jak zapobiec powikłaniom cukrzycy?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)