Zapalenie zatok nosowych najczęściej spowodowane jest przez szerzenie się zakażenia z błony śluzowej wyścielającej jamę nosową na błonę śluzową jednej lub kilku zatok

Czy cukrzyca może powodować impotencję?

Częstość występowania cukrzycy w społeczeństwie rośnie. Jednym z jej ważnych powikłań są zaburzenia erekcji, które znacznie obniżają stan psychiczny chorego. Zaspokojenie w sprawach seksualnych niewątpliwie wpłynie na dobrą adaptację mężczyzny do życia z cukrzycą.
/ 01.07.2010 16:20
Zapalenie zatok nosowych najczęściej spowodowane jest przez szerzenie się zakażenia z błony śluzowej wyścielającej jamę nosową na błonę śluzową jednej lub kilku zatok

Cukrzyca – choroba cywilizacyjna, która dotyka bardzo wiele osób. Powikłania cukrzycy w większości są dobrze znane. Jednak bardzo często pomija się jej wpływ na życie seksualne. Zapominają o tym często nawet sami lekarze. W badaniach poświęconych temu zagadnieniu okazało się, że aż 63% pacjentów z cukrzycą nigdy nie było zapytanych o jakość życia seksualnego. Natomiast u około 50% diabetyków dochodzi do zaburzeń erekcji!

Może to cukrzyca?

Ten problem jest też ważny ze względu na to, że postępujące zaburzenia wzwodu mogą pojawiać się jako pierwsze objawy cukrzycy. Dlatego pacjentom cierpiącym na nieprawidłowości w funkcjach seksualnych poleca się wykonanie badań przesiewowych w kierunku tej choroby metabolicznej. Czasami jednak problemy z życiem seksualnym pojawiają się dopiero po kilku latach od diagnozy. Zaburzenia erekcji mogą wystąpić u diabetyków niezależnie od wieku, częściej jednak występują u starszych osób w związku z narastającą miażdżycą. Prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z erekcją u osób z cukrzycą jest aż trzykrotnie większe niż u zdrowych mężczyzn.

Polecamy: Gorzkie jest życie cukrzyka

Skąd się bierze problem?

Możemy zadać sobie pytanie, czemu zatem cukrzyca negatywnie wpływa na potencję? Podawane są dwa główne elementy – negatywny wpływ na układ nerwowy (tzw. neuropatia układu nerwowego) oraz niekorzystne oddziaływanie na naczynia krwionośne (angiopatia cukrzycowa). Czynniki te często współdziałają przyczyniając się do zaburzeń wzwodu. Wielokrotnie wraz z cukrzyca współistnieją choroby naczyniowe, które tylko pogłębiają problem.

Zaburzenia potencji znacznie wpływają na ocenę jakości życia przez osobę z tym problemem. Przyzwyczajenie do życia z cukrzycą jest często bardzo trudne. Dochodzące do tego problemy w sferze seksualnej mogą dawać objawy depresji oraz obniżoną samoocenę. Pojawiają się obawy, że nie zaspokoi się partnerki a tym samym lęk o trwałość związku. To wszystko znacznie pogarsza sytuacje diabetyka. Pocieszające jest, że w niektórych przypadkach w momencie, gdy rozpocznie się leczenie cukrzycy wraca zdolność do erekcji.

Co robić?

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy zaburzenia wzwodu występują, mimo dobrej kontroli glikemii?

Leczenie farmakologiczne obejmuje podawanie sidenafiliu (viagry). Jeśli uszkodzenie naczyń nie jest zbyt poważne, można używać aparatów próżniowych lub wykonywać sobie zastrzyki do ciał jamistych prącia. Jest też możliwość implantacji protez doprąciowych. Jednakże istnieje spore ryzyko komplikacji po tym zabiegu, ze względu na gorsze gojenie się ran oraz większe ryzyko infekcji u pacjentów z cukrzycą. Jeżeli zaburzenia erekcji występujące u diabetyka mają podłoże psychogenne zalecana jest psychoterapia oraz terapia seksualna.

Polecamy: Masturbacja a zaburzenia potencji

Częstość występowania cukrzycy w społeczeństwie rośnie. Dlatego ważne jest by pamiętać o jednym z jej ważnych powikłań, jakim są zaburzenia erekcji, które znacznie obniżają stan psychiczny chorego. Zaspokojenie w sprawach seksualnych niewątpliwie wpłynie na dobrą adaptację mężczyzny do życia z cukrzycą.