Co wiesz o pożądaniu?

Co wiesz o pożądaniu?

Twoje pożądanie utrzymuje się w dolnej strefie stanów niskich? Skąd ta pewność? Może jesteś lepszą kochanką niż myślisz.
/ 21.04.2008 13:32
Co wiesz o pożądaniu?
Na pytania odpowiadaj szczerze. Zaznacz tę odpowiedź, która wydaje Ci się prawdziwa i sprawdź na następnych stronach, czy Twoja opinia jest zgodna z wiedzą seksuologów. Do rozwiązania quizu zachęć też swojego partnera. To przyda się Wam obojgu. Pozwoli przełamać stereotypy na temat seksualności i pomoże w rozwiązaniu ewentualnych problemów.

1. Coraz więcej kobiet twierdzi, że seks ich nie interesuje.
- Prawda
- Fałsz

2. Normalna, zdrowa kobieta ma silne libido.
- Prawda
- Fałsz

3. Niektóre kobiety zniechęca do seksu przekonanie, że muszą mieć orgazm.
- Prawda
- Fałsz

4. Pary tworzące silne, pełne miłości związki wcale nie muszą często uprawiać seksu.
- Prawda
- Fałsz

5. Najlepszym sposobem, by wprowadzić kobietę w stan podniecenia, jest pieszczenie jej piersi lub narządów płciowych.
- Prawda
- Fałsz

6. Jest sprawą zupełnie normalną, że pary pozostające w stałych związkach uprawiają seks kilka razy w tygodniu.
- Prawda
- Fałsz

7. Wiele kobiet zaczyna odczuwać podniecenie dopiero po rozpoczęciu gry wstępnej.
- Prawda
- Fałsz

8. Pożądanie odczuwane przez kobietę w równym stopniu uzależnione jest od gry wstępnej, jak i od tego, co dzieje się poza sypialnią.
- Prawda
- Fałsz


Coraz więcej kobiet twierdzi, że seks ich nie interesuje.
Tak
Z badań na temat seksualności Polek, (Raport VAMEA, marzec 2005) wynika, że dla 42 proc. kobiet seks ma znaczenie średnio istotne; 10 proc. Polek określa kontakty seksualne jako nieznacznie istotne, a 7 proc. jako zupełnie dla nich nieważne. Jednak nie każda kobieta mówiąc, że seks jej nie interesuje, ma na myśli to samo. Niektóre uważają swoje pożądanie za słabe, ponieważ ich partner chciałby uprawiać seks codziennie, podczas gdy one – tylko raz w tygodniu. Dlatego, by prawidłowo ocenić swoje libido nie bierz pod uwagę, jak często Twój partner chce się z tobą kochać tylko, jak często Ty masz ochotę na seks. Nieważne jest, które z was inicjuje zbliżenie.

Normalna, zdrowa kobieta ma silne libido.
Nie
Skoro kobiety różnią się od siebie pod względem fizycznym i psychicznym, mają też inne predyspozycje seksualne oraz popęd płciowy. Jeśli lubisz kochać się ze swoim partnerem tylko od czasu do czasu, wszystko wskazuje na to, że nie cierpisz na żadną dysfunkcję seksualną. Po prostu należysz do tej grupy kobiet, dla których seks nie jest najważniejszy.

Niektóre kobiety zniechęca do seksu przekonanie, że muszą mieć orgazm.
Tak
Jest duża grupa kobiet, którym seks nie sprawia wielkiej przyjemności. Do zbliżeń zniechęca je obawa przed tym, czy będą miały orgazm. Tymczasem niektóre kobiety szczytują tylko raz na jakiś czas. A wiele spośród tych, którym orgazm przychodzi bez trudu, miewa okresowe (przejściowe) problemy z pobudzeniem, zwłaszcza gdy są zmęczone lub zestresowane. Z drugiej strony wiele pań uważa, że seks wcale nie musi prowadzić do orgazmu: jest przede wszystkim przejawem bliskości z partnerem. Taki delikatny akt seksualny może trwać krótko, a też zapewni kobiecie ekscytujące przeżycia, których potrzebuje.

Pary tworzące silne, pełne miłości związki wcale nie muszą często uprawiać seksu.
Tak
Powodów, dla których dwoje partnerów rzadko uprawia seks, może być wiele. Jedni najbardziej cenią sobie kontakt intelektualny, innym wystarcza przytulanie. Często jednak przyczyny są niezależne od nas. Przeszkodą w kochaniu się bywa stres (absorbująca praca albo jej brak, problemy ze zdrowiem, kłopoty z dziećmi).
Jeśli tak jest w Waszym przypadku, nie szukajcie winy w sobie. Wprawdzie Wasze kontakty seksualne nie są takie, jakbyście sobie tego życzyli, ale wyrzuty sumienia nic tu nie pomogą. Zamiast martwić się tym, czego brakuje Waszemu współżyciu, cieszcie się wszystkim, co się Wam wspólnie udaje.

Najlepszym sposobem, by wprowadzić kobietę w stan podniecenia, jest pieszczenie jej piersi lub narządów płciowych.
Nie
To sprawdza się tylko w przypadku zrelaksowanych kobiet. Jeśli jednak jesteś zestresowana lub zmęczona, takie pieszczoty mogą spowodować tylko irytację lub gniew. W takiej sytuacji być może wolałabyś delikatne przytulanie, pieszczoty twarzy, masaż ciała, czy nawet cichą, spokojną rozmowę.


Jest sprawą zupełnie normalną, że pary pozostające w stałych związkach uprawiają seks kilka razy w tygodniu.
Nie
Nie można ustalić jaka częstotliwość kontaktów seksualnych jest normalna. Średnia kształtuje się na poziomie: dwa zbliżenia tygodniowo. Z badań wynika, że 3 proc. Polek kocha się prawie codziennie, 33 proc. kilka razy w tygodniu, 18 proc. raz w tygodniu, 31 proc. kilka razy w miesiącu, 13 proc. rzadziej niż kilka razy w miesiącu. Ale ilość i regularność kontaktów seksualnych w dużym stopniu zależy także od rytmu życia. Jeśli Ty i Twój partner uważacie, że częstotliwość Waszych zbliżeń bardzo Wam odpowiada, wszystko jest w porządku. Jeśli natomiast Twój partner ma ochotę na seks częściej niż Ty (lub odwrotnie) i fakt ten jest źródłem napięć, musicie dążyć do rozwiązania, które usatysfakcjononuje Was oboje.

Wiele kobiet zaczyna odczuwać podniecenie dopiero po rozpoczęciu gry wstępnej.
Tak
Mężczyźni odczuwają pożądanie prawie automatycznie, np. na widok nagiego biustu. W przypadku kobiet sprawa wygląda inaczej. Wiele z nas podnieca się dopiero po rozpoczęciu gry wstępnej. Dlaczego? Seksuologowie twierdzą, że dla ponad połowy kobiet największym problemem jest samo podjęcie decyzji o zbliżeniu. Często zdarza się, że kobieta potrzebuje długiego "rozbiegu", ochota na seks przychodzi stopniowo. Kiedy jednak się "odblokuje", odpręży, kontakt seksualny zaczyna być bardzo satysfakcjonujący i kończy się orgazmem.

Pożądanie odczuwane przez kobietę w równym stopniu uzależnione jest od gry wstępnej, jak i od tego, co dzieje się poza sypialnią.
Tak
To prawda. Podczas gdy większość mężczyzn traktuje seks jako wspaniały sposób na odprężenie, np. po stresującym dniu, kobieta podchodzi do sprawy zdecydowanie inaczej. Jej libido uzależnione jest przede wszystkim od psychiki. Ma ono bezpośredni związek z tym, czy kobieta jest szczęśliwa, czy ma oparcie w partnerze, czy czuje się z nim bezpieczna. Ponadto w ciągu dnia zazwyczaj musi uporać się z obowiązkami, nie ma więc czasu na myśl o kochaniu. I jeszcze jedna różnica: mężczyzna zwykle postrzega seks jako dobry sposób łagodzenia konfliktów z partnerką. Jeśli zaś chodzi o kobiece pożądanie, nic nie zabija go skuteczniej niż niechęć do partnera. Za to, jeśli kobietę łączy z mężczyzną poczucie bliskości, czuje się w związku rozumiana, o wiele łatwiej i częściej mówi: tak.

Co to jest libido?
Termin ten jest powszechnie używany przez seksuologów, psychologów, psychoanalityków. Według definicji ze "Słownika wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych" W. Kopalińskiego: libido [łac. żądza, chuć, kaprys] oznacza energię uczuciową i psychiczną płynącą z prymitywnych impulsów biologicznych; popęd płciowy; żądzę.