POLECAMY

Co to jest anorgazmia?

Wyjaśnień, czemu kobiety nie mają ochoty na seks jest pewnie kilkadziesiąt. Wynika to z ich charakteru, humorów, braku czasu, mnóstwa obowiązków. Natomiast część z nich mimo starań partnera po prostu nie doświadcza orgazmu. Zaburzenie to inaczej określane jest jako anorgazmia. Sprawdź, jak sobie z nim poradzić.
Co to jest anorgazmia?

Brak orgazmu u kobiety często oznacza mechaniczny seks niedający przyjemności. Anorgazmia to brak szczytowania pomimo, że kobieta osiąga w trakcie kontaktu podniecenie seksualne, a stosunek seksualny przebiega prawidłowo pod względem czasu trwania i pobudzania.

Problem ten, jak ustalono, dotyka 2 na każde 10 kobiet w światowej populacji pań - w wieku 40-80 lat.

Polecamy: Jak sport wpływa na psychikę człowieka?

Z tą dolegliwością można sobie jednak poradzić. Opisano kilka sposobów leczenia anorgazmii: farmakoterapię, różne rodzaje psychoterapii, hipnoterapię oraz metody treningowe.

Leczenie farmakologiczne opiera się przede wszystkim na stosowaniu leków zwiększających pobudzenie seksualne, w tym hormonoterapii. Jeśli występuje hiperprolaktynemia podawane są leki zmniejszające poziom prolaktyny.

Psychoterapia poznawcza ma na celu poprawić stosunek kobiety do seksu i do swojej aktywności płciowej a także usunąć w miarę możliwości czynniki zakłócające życie seksualne

Przede wszystkim kobieta powinna stworzyć sobie odpowiednie warunki podczas kontaktów płciowych (spokój, odpowiednie oświetlenie, muzykę), poza tym skupić się podczas seksu na przyjemnych odczuciach. Kolejną ważną rzeczą jest nabranie pozytywnego podejścia do partnera. Szczera i otwarta rozmowa na temat doznań i potrzeb seksualnych jest zalecana. W samotności należy poświęcać więcej czasu na fantazje erotyczne a także na studiowanie własnego ciała. Istotne jest, żeby wybierać takie pozycje seksualne, które pozwalają kobiecie regulować kierunek i szybkość ruchów. Nie bez znaczenia jest też wykazywanie inicjatywy w dawaniu sygnałów zachęcających do zbliżenia, a także większa aktywność kobiety podczas seksu.

Psychoterapia psychodynamiczna jest skierowana na odkrycie psychogennego podłoża powstania zaburzenia. Ma ogromne znaczenie np. w sytuacji, gdy anorgazmia wynika z traumatycznych przeżyć z dzieciństwa lub okresu dojrzewania.

Hipnoterapia może być wykorzystywana jako element psychoterapii psychodynamicznej lub osobno, wtedy ukierunkowana jest bardziej na dawanie odpowiednich sugestii („jestem kobietą zdolną do przeżycia orgazmu”).

Polecamy: Tabletki antykoncepcyjne - typowe problemy

Bardzo szeroko jest też rozwinięta terapia treningowa. Podczas ćwiczeń kobieta uczy się m.in. rozluźniać mięśnie i koncentrować się na zalecanych wyobrażeniach, trenować mięśnie dna miednicy, autostymulować się, (aby poznać swoją pobudliwość). Trening obejmuje też zamianę uczuć negatywnie kojarzonych z seksem najpierw na neutralne, a potem na pozytywne. Formę treningu należy odpowiednio dobrać indywidualnie dla kobiety, gdyż nie każda forma może przynieść u wszystkich oczekiwane rezultaty.

Różnorodność sposobów leczenia anorgazmii (leki, psychoterapia, trening) powoduję, ze każda kobieta jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiednią terapię, która umożliwi jej doświadczanie w pełni przyjemności płynącej z seksu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)