Co sprawia, że nie chcemy uprawiać seksu?

Brak ochoty, dysfunkcje seksualne, przyczyny psychogenne – co najczęściej sprawia, że nie mamy ochoty na seks i unikamy zbliżeń? Jakie są największe kobiece i męskie problemy w łóżku?
/ 13.06.2014 10:07

seks

fot. Fotolia

Dlaczego niektóre kobiety nie chcą się kochać?

Namiętna, ponętna i zawsze chętna na miłosne igraszki – oto ideał kobiety-kochanki. Niestety nie każda przedstawicielka płci pięknej jest jego ucieleśnieniem. Przyczyną są różnego rodzaju dysfunkcje seksualne stanowiące złożony problem z pogranicza biologii, psychiki i relacji interpersonalnych. Nie należą one wcale do rzadkości.

27% kobiet w wieku 40-80 lat doświadcza braku zainteresowania sferą seksualną, 22% ma zaburzenia pożądania, a u 29% diagnozuje się zespół obniżonego popędu płciowego, czyli hipolibidemię. Nie małą grupę pań – bo 20-40% – dotyka też anorgazmia, czyli niemożność osiągnięcia orgazmu. Dyspareunia – ból odczuwany podczas stosunku – to przypadłość 14% kobiet. Zaś 2% trawi pochwica definiowana jako niezależny od woli skurcz mięśni otaczających pochwę, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia wprowadzenie członka.

– Zespół napięcia przedmiesiączkowego, menopauza, infekcje dróg rodnych i moczowych, endokrynopatie, leki antykoncepcyjne i inne oraz nowotwory i choroby neurologiczne to tylko niektóre z organicznych przyczyn tych zmian. Do psychogennych zalicza się zaś lęk przed ciążą, stres, depresję, urazowe doświadczenia seksualne, nerwice czy zaburzenia osobowości – wskazuje lek. med. Joanna Ślusarczyk, seksuolog, specjalista psychiatrii, psychoterapeuta. 

Męskie problemy w łóżku

Choć każdy facet chciałby być panem sytuacji w łóżku, nie wszystkim się to udaje.

Wśród typowych męskich problemów w sferze seksualnej na prowadzenie wysuwają się przedwczesny wytrysk (37%) i zaburzenia erekcji (od 5-20%, a w grupie wiekowej powyżej 70 lat – aż 75%).

Przedwczesny wytrysk polega na ejakulacji po minimalnej stymulacji seksualnej – przed penetracją pochwy lub wkrótce po jej rozpoczęciu. Powodów tej nieprawidłowości może być wiele – od łatwości podniecania się i dużej czułości żołędzia prącia przez lęk zadaniowy i złe doświadczenia seksualne z przeszłości po infekcje dróg moczowych, zaburzenia neurologiczne oraz uwarunkowania związane z masturbacją. Przeciwieństwem PW jest wytrysk późny lub opóźniony, tj. następujący po godzinie lub więcej od rozpoczęcia spółkowania.

Przyczyną są m.in. wady wrodzone układu moczowo-płciowego, operacje (głównie gruczołu krokowego i pęcherza moczowego), stosowane leki, nowotwory jelita grubego oraz neuropatie. Również ból podczas stosunku może się przydarzyć tak paniom, jak i panom.

– To dość częsty objaw powodowany stanami zapalnymi w obrębie miednicy i narządów genitalnych, skrzywieniem penisa, przepukliną pachwinową oraz – w sferze psychiki – urazowymi doświadczeniami seksualnymi, rygoryzmem religijnym i zaburzeniami relacji w związku – wyjaśnia lekarz. 

Zobacz też: Zastrzyk orgazmu – na czym polega powiększanie punktu G?

Kiedy wzwód sprawia zawód  

Zaburzenia erekcji (ang. erectile dysfunction – ED) to jeden z liderów męskich problemów z seksem zwany popularnie impotencją.

Impotent to określenie obraźliwe, pejoratywne. Impotencja oznacza utratę sił witalnych i obejmuje szersze pojęcie niż ED. Ma związek z utratą potrzeb seksualnych lub/i lęku przed zbliżeniem, ale także brakiem zdolności do ejakulacji – podkreśla lek. med. J. Ślusarczyk.

Z ED – czyli brakiem lub niemożnością podtrzymania wzwodu do czasu odbycia stosunku – boryka się 1,5 mln Polaków. W obiegowym przekonaniu zaburzenia erekcji przypisuje się panom w dojrzałym wieku. Owszem, częstotliwości występowania tej dysfunkcji wzrasta wraz z upływem lat, ale nie sam wiek jest tu winowajcą, lecz towarzyszące mu choroby. Schorzenia prostaty, choroby układu krążenia, choroby nerek, choroby neurologiczne, zmiany naczyniowe, zaburzenia hormonalne czy cukrzyca to tylko początek długiej listy organicznych przyczyn tej przypadłości. Obok nich wymienia się czynniki psychogenne. Dla rozwoju ED nie bez znaczenia pozostaje też palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, stres i przepracowanie.   

Twój problem, lekarza głowa 

Zaburzenia erekcji, jak i inne zaburzenia seksualne, choć kłopotliwe, w większości podlegają skutecznemu leczeniu. W przypadku ED zadowalające efekty terapii przynoszą tzw. inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE-5), jak awanafil, który blokuje czynności enzymu PDE-5 rozkładającego cGMP – substancję niezbędną do wywołania erekcji.

Za sprawą awanafilu rozkład cGMP zostaje zablokowany, co umożliwia rozluźnienie tkanki gąbczastej, napływ krwi do ciał jamistych, a tym samym wzwód. By stanąć na wysokości zadania, wystarczy zażyć tabletkę na 30 minut przed stosunkiem, a współżycie będzie możliwe nawet po 15 minutach od aplikacji leku.

Jednak inhibitory PDE-5 to tylko środek doraźnego stosowania. W leczeniu zaburzeń erekcji punktem wyjścia jest prawidłowa diagnoza ich przyczyny. Nie obejdzie się więc bez wizyty u lekarza, którzy przeprowadzi wnikliwy wywiad, wykona badanie fizykalne i zleci odpowiednie badania.

– Pacjent może spodziewać się pytań na temat ogólnego stanu zdrowia, dotychczasowego leczenia i aktualnie przyjmowanych leków, schorzeń występujących w rodzinie, stosowania używek, aktualnej sytuacji życiowej i dotychczasowego życia seksualnego – zaznacza seksuolog i dodaje – Jeśli istnieją ku temu przesłanki, lekarz prosi o konsultację neurologiczną, urologiczną, psychiatryczną bądź badanie psychologiczne i CT głowy. Warto porozmawiać też face to face z partnerką. Niedomówienia rodzą bowiem niepotrzebny stres i problemy, a szczerość bywa lekarstwem na niejedno niepowodzenie w życiu intymnym.

Zobacz też: Jak rozmawiać z partnerem o problemach w seksie? 3 zasady!

Źródło: materiały prasowe Eagle Way/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/21.04.2017 10:18
U mojego męża problemy z erekcją wynikały z nadmiernego stresu w pracy. Wystarczyło trochę "wyluzować", dać sobie więcej czasu i zacząć suplementację Permenem King. Po około 5 tygodniach pojawiły się pierwsze pozytywne efekty.
/27.02.2016 21:49
u nas też podobny problem ;/
/21.07.2015 15:04
proponuję Orgasm control (dostępny jest w spray i tabletkach)Zakupiłem przez internet na taboo69.pl, jest to spray opóźniający wytrysk i zwiększający doznania i naprawdę działa!!!
POKAŻ KOMENTARZE (15)