Co oznacza ból podczas seksu?

Co oznacza ból podczas seksu?

Ból pojawiający się podczas seksu lub zaraz po nim, paraliżuje życie seksualne i znacznie je ogranicza. Nie należy go bagatelizować, bo może być objawem poważnych zaburzeń. Dowiedz się jakich.
/ 14.07.2010 13:36
Co oznacza ból podczas seksu?

Jaki powinien być idealny seks? Romantyczny, spontaniczny, namiętny… czegokolwiek byśmy nie powiedzieli, pewne jest, że powinien być przyjemny.

Niestety nie dla wszystkich taki on jest. Ból pojawiający podczas lub na skutek kontaktu płciowego staje na drodze do osiągnięcia satysfakcji podczas seksu. Dolegliwości bólowe mogą mieć zarówno charakter ostry jak i nawracający. Taki zespół bólowy określamy mianem dyspareunii. Może się ona pojawiać u obu płci. U kobiet jednak występują znacznie częściej. Źródła podają, że może dotyczyć co 10. z nich.

Jaka jest typowa lokalizacja bólu?

Najczęściej jest to pochwa, przedsionek pochwy, srom, narządy w obrębie miednicy mniejszej. Wyróżniamy dyspareunię pierwotną, czyli taką, która pojawiła się od początku aktywności seksualnej oraz wtórną, czyli występującą po okresie bez bólowych kontaktów seksualnych.

Przykre odczucia bólowe niepokoją, osłabiając pożądanie i chęć współżycia. Wiele kobiet zadaje sobie wtedy pytania: co ze mną jest nie tak, czemu mnie boli?

Przyczyny bólu podczas seksu

Przyczyn dyspareunii jest naprawdę wiele. Dotyczą one zarówno ciała jak i psychiki.

Przyczyną bólu zlokalizowanego w sromie są najczęściej:

  • uczulenia;
  • stany zapalne (zapalenia sromu i pochwy spowodowane zakażeniem zarówno bakteryjnym, wirusowym jak i grzybiczym);
  • zmiany zanikowe.

Ból w przedsionku pochwy może być spowodowany:

  • przebytymi operacjami;
  • porodem (blizny krocza po porodzie);
  • urazami pochwy;
  • chorobami przenoszonymi droga płciową;
  • zmianami zanikowymi oraz uczuleniami. 

U kobiet w okresie około menopauzalnym często występuje zespół zapalenia pochwy i jej przedsionka. Zmniejszenie poziomu hormonów negatywnie wpływa na śluzówkę pochwy, co czyni ja bardziej podatną na zakażenia. Wszystkie te czynniki mogą spowodować wzmożoną bolesność podczas kontaktów seksualnych.
Natomiast, jeśli ból lokalizuję się głęboko w pochwie prawdopodobnie wynika z wad wrodzonych, endometriozy, różnego rodzaju infekcji, guzów, torbieli, zespół nadwrażliwego jelita.

Polecamy: Tampon czy podpaska?

Były to przyczyny organicznie, natomiast tak jak wcześniej wspomniano dyspareunia może mieć też podłoże psychogenne.

Wśród czynników psychicznych możemy wyróżnić negatywny stosunek do partnera lub ogólnie do seksu. Ból, jako symptom choroby jest wtedy wymówką, żeby nie uprawiać seksu z mężczyzną, do którego ma się awersję. Opisany został również ból narządów płciowych przed stosunkiem w wyniku wcześniej przebytych urazów i szoków seksualnych, nieodpowiedniej sztuki miłosnej, depresji, zaburzeń osobowości, tendencji masochistycznych, zaburzeń obsesyjno - kompulsywnych, fanatyzmu religijnego.

Bolesność odczuwana zwłaszcza na początku stosunku może być wynikiem niedostatecznego nawilżenia pochwy. W takiej sytuacji zalecana jest dłuższa gra wstępna, która umożliwi dotarcie odpowiedniej ilości wydzieliny do wejścia pochwy. Jeżeli lubrykacja jest blokowana w wyniku negatywnych emocji (głownie strach) należy usunąć możliwą tego przyczynę. Gdy nawilżenie jest wciąż niedostateczne powinno się używać środków zwilżających, na przykład lubrykowanej prezerwatywy.

Polecamy: Profilaktyka zakażeń pochwy

Powody dyspareunii są różnorodne i często przyczyna bolesności może być złożona. Warto jednak podjąć próbę zdiagnozowania źródła dolegliwości, dlatego, że leczenie bywa bardzo często skuteczne i może umożliwić powrót do normalnej aktywności seksualnej.