Kora/fot. Fotolia

Catuaba – jak działa brazylijski afrodyzjak?

Brazylijska medycyna naturalna spopularyzowała catuabę – środek wytwarzany z kory niektórych drzew, reklamowany jako afrodyzjak bez skutków ubocznych oraz brazylijskie lekarstwo na wiele dolegliwości. Jak używać catuaby? I czy na pewno nie wywołuje niepożądanych efektów?
/ 06.06.2012 12:30
Kora/fot. Fotolia

Co to jest catuaba?

Brazylijczycy od lat wytwarzają i spożywają catuabę, czyli środek z kory drzew rosnących w ich kraju. Taka kora pochodzi z drzew Trichilia catigua i Erythroxylum vacciniifolium.

Catuabę najczęściej stosuje się jako afrodyzjak i lek pomagający w przypadku zaburzeń erekcji. W takich też celach jest sprzedawana przeważnie poza Brazylią.

Lokalne źródła wymieniają także inne nazwy catuaby: Chuchuhuasha, Tatuaba, Pau de Reposta, Piratancara i Caramuru.

Preparat jest dostępny w formie proszku, tabletek i herbaty. W Brazylii, gdzie dodaje się go także do wina, jest na tyle popularny, że powstało związane z nią przysłowie: „do sześćdziesiątki dzieci ojca należą do niego, po sześćdziesiątce należą do catuaby”.

Jak działa?

Warto wiedzieć, że poza właściwościami związanymi z funkcjami seksualnymi, inną bardzo ważną cechą catuaby jest pobudzanie centralnego układu nerwowego, dzięki znajdującym się w jej składzie chemicznym trzem alkaloidom, nazwanym catuabinami. Oprócz nich, catuaba zawiera również fitochemikalia, czyli pochodzące z roślin chemikalia, które pomagają zwalczać choroby, i flawonoidy, działające między innymi przeciwzapalnie, rozkurczowo i uszczelniająco na naczynia krwionośne.

W medycynie stosuje się ten farmaceutyk jako środek:

 • stymulujący pracę mózgu,
 • poprawiający koncentrację,
 • dostarczający energii,
 • wspomagający układ odpornościowy,
 • przeciwbólowy,
 • przeciwzapalny,
 • przeciwwirusowy,
 • rozszerzający i wzmacniający tętnice,
 • wzmacniający komórki krwi,
 • wspomagający zwalczanie patogenów,
 • poprawiający cyrkulację krwi.

Używana jest również w przypadku nerwowości, zmęczenia, bezsenności, hipochondrii, rwy kulszowej i kłopotów z pamięcią. Co ciekawe, według niektórych badań catuaba ma też zapobiegać przenoszeniu infekcji bakteryjnych oraz wirusa HIV.

Zobacz też: Grzybek tybetański - jak przygotować eliksir?

Skutki uboczne

Chociaż catuaba jest polecana jako afrodyzjak bez skutków ubocznych, jej oddziaływanie bezpośrednio na centralny układ nerwowy może wywoływać niepożądane efekty, takie jak zawroty i bóle głowy oraz problemy z koncentracją. Niektórzy stosujący ten środek mogą również doświadczyć skutków odwrotnych od spodziewanych, czyli zmniejszonej wydajności seksualnej.

Wprawdzie środek ten stosowany jest już od dawna, badania nad jego działaniem prowadzi się dopiero od 2010 roku, należy więc stosować go ostrożnie i nie przekraczać zalecanej dawki.

Zobacz też dział Afrodyzjaki