Baaaczność!

Baaaczność!

Niby tacy z nich twardziele, ale wystarczy trochę stresu, by zmiękli. Jak im pomóc w awaryjnych sytuacjach? Cała nadzieja w nas, słabych kobietkach. Impotencję można pokonać. Oto recepty na sukces.
/ 12.05.2008 13:54
Baaaczność!
Myślałaś kiedyś o tym, jaki jest najbardziej koszmarny sen twojego mężczyzny? Otóż taki, że chce, ale nie może. Kochać się z tobą oczywiście. Dlatego gdy taki problem pojawi się na jawie, nawet tylko jeden jedyny raz, twój partner może zacząć unikać intymnych sytuacji z obawy przed kompromitacją (tak, tak, oni właśnie w ten sposób do tego podchodzą). Co wtedy robisz? Zwykle podejrzewasz go, że znalazł sobie inny obiekt pożądania. A więc co wieczór czeka go niemiła atmosfera i wymówki. To niestety jeszcze pogarsza sprawę. Tymczasem warto zacząć od uspokojenia faceta. O prawdziwych problemach z erekcją można mówić dopiero wtedy, gdy nie udaje się co najmniej połowa prób podjęcia współżycia. Daj mu więc drugą szansę. A najlepiej jeszcze sporo kolejnych. Gdy jednak okaże się, że nieudanych prób jest więcej, warto, byś uświadomiła sobie, że to nie jest tylko jego problem. To wasz problem. I najlepiej, gdy rozwiążecie go wspólnie. Zacznijcie od poznania prawdopodobnych przyczyn.

Dziesięć możliwych przyczyn jego słabości
Okazuje się, że w znacznej większości źródło problemu tkwi w męskiej psychice. Stresy, nadmiar pracy, brak poczucia akceptacji – to najczęstsze przyczyny. Czasem jednak kłopoty z uzyskaniem wzwodu zwiastują jakieś dolegliwości zdrowotne. Poniżej przedstawiamy przegląd sytuacji, które powinniście wziąć pod uwagę, szukając źródła waszych kłopotów.

1. Problemy w związku
Nagły spadek jego formy to czasem sygnał, że w waszym związku coś szwankuje. Może go krytykujesz, kontrolujesz lub jesteś zbyt nadopiekuńcza? Chowasz urazy, zamiast otwarcie rozmawiać? Albo też unikasz seksu lub urozmaiceń? To może podkopywać jego seksualną wartość.
Rada Vity: Czas pomyśleć o liftingu waszego związku, np. seksualnych inspiracjach filmowych czy internetowych. Tak, tak – erotyczne filmy skutecznie mogą podgrzać atmosferę. Jeżeli jednak nie poprawią sytuacji, wybierzcie się do psychologa seksuologa lub poradni małżeńskiej.

2. Przepracowanie
Nadmiar obowiązków służbowych, praca do późnych godzin, mało snu, rywalizacja w pracy i... jego organizm przestawia się na tryb walki o przetrwanie. Nie w głowie mu więc figle z ukochaną. Jeśli widzisz u niego syndromy pracoholizmu, pora wkroczyć do akcji.
Rada Vity: Zaproponuj mu na początek jeden rodzinny weekend w miesiącu. Uzgodnij, co będziecie wtedy robić (no, może bez zbytnich szczegółów) i wpisz termin do kalendarza. Przypominaj mu
o tym co jakiś czas, ale niekoniecznie pukając palcem w terminarz. Wystarczy króciutki SMS, np. to już tylko dwa dni..." albo "myślę właśnie o tym, co będziemy robić w sobotę". Wspólna zabawa i relaks powinny przywrócić go twoim zmysłom.

3. Apatia i depresja
Za 30 procent przyczyn spadku zainteresowania seksem odpowiada złe samopoczucie psychiczne. Jeśli on np. stracił pracę, źle mu idzie w interesach, jest wciąż przygnębiony, to seks naprawdę mu nie w głowie.
Rada Vity: Wybierz się z nim do psychologa albo do psychiatry. Kuracja odpowiednimi lekami antydepresyjnymi wyrwie go z letargu. Jak najczęściej wyciągaj go z domu i namawiaj na drobne szaleństwa.

4. Lęk przed oceną
Silne uczuciowe zaangażowanie lub onieśmielenie atrakcyjnością kobiety bywa przyczyną problemów ze wzwodem, zwłaszcza w początkowych fazach związku. Potrzeba sprawdzenia się i lęk przed kompromitacją pogłębiają impotencję.
Rada Vity: Nie komentuj jego dolegliwości, nie wyśmiewaj się z niego. Nie rezygnujcie z seksu. Wręcz przeciwnie, namawiaj go częściej, nie zrażaj się porażkami. Przez jakiś czas poprzestańcie na pieszczotach. Eksperymenty oralne czy tylko petting z czasem pomogą mu przywyknąć do myśli, że erekcję może w każdej chwili przywołać.

5. Za dużo papierosów
Kłopotów może spodziewać się większość panów wypalających dziennie ponad 20 papierosów. Nikotyna powoduje skurcz tętnic i żył doprowadzających krew do ciał jamistych członka. Obniża też poziom testosteronu.
Rada Vity: Namów go na rzucenie palenia, a jeśli sama palisz, czas dać mu dobry przykład.

6. Wahania hormonalne
Nieposłuszeństwem penisa kończą się zwykle obniżenie poziomu testosteronu (to problem co trzeciego mężczyzny około pięćdziesiątki) i zbyt duża ilość prolaktyny. Można to łatwo sprawdzić za pomocą badań krwi.
Rada Vity: W przypadku kiedy zauważysz, że traci włosy, a wraz z nimi ochotę na seks, zapisz go do endokrynologa. Kuracja testosteronem pod okiem lekarza może przynieść poprawę sprawności.

7. Alkohol w nadmiarze
U 85 proc. mężczyzn uzależnionych od alkoholu, a także po prostu często pijących lub zażywających narkotyki, sprawność seksualna gwałtownie się pogarsza.
Rada Vity: Koniec z trzema piwami podczas wieczornego seansu filmowego czy codziennym drinkiem dla relaksu przed snem. Lampka wina to absolutne maksimum.

8. Za tłusta dieta
Gdy w jego diecie przeważa mięso, naczynia krwionośne obrastają cholesterolem. Zwężenie naczyń krwionośnych odbija się zatem negatywnie na jego sprawności seksualnej.
Rada Vity: W jego diecie powinno się znaleźć dużo nabiału, drobiu i owoców morza (np. krewetek), gotowane i pieczone ziemniaki (ale podawane bez tłuszczu czy skwarek), marchew, seler, ananas, grejpfrut, banany, daktyle, brokuły, kalafior, kapusta. Płatki zbożowe, owoce morza i warzywa strączkowe mają sporo cynku, który wspomaga potencję.

9. Przerost prostaty
Doskwiera niektórym mężczyznom już od 30 roku życia. Dodatkowo leki hamujące rozrost gruczołu krokowego mogą niekorzystnie wpływać na popęd seksualny i potencję.
Rada Vity: Pilnuj, by unikał przeziębień (mogą zaostrzyć problemy z prostatą). Pamiętaj też, że wąskie, uciskające krocze siodełka rowerowe prowadzą do mikrourazów, te zaś podrażniają prostatę.

10. Cukrzyca
Kryzys męskości może być jednym z objawów cukrzycy (zwłaszcza ukrytej, typu 2). Zaawansowana choroba prowadzi nawet do uszkodzenia unerwienia ciał jamistych prącia.
Rada Vity: Zachęć swojego faceta do sprawdzenia poziomu cukru we krwi.

Tekst: Violetta Nowacka, psycholog, terapeuta, specjalista ds. edukacji seksualnej.
Źródło: nowa Vita, dostępna w kioskach.