Zabójcza antykoncepcja?

Jeszcze nie tak dawno kobiety cieszyły się nowymi tabletkami antykoncepcyjnymi, które „nie powodują tycia”, „zawierają niską dawkę hormonów”, a przez to „są bezpieczne”. A teraz już w niektórych krajach, jak np. USA dąży się do wycofania ich z obiegu. Są to środki zawierające mi.n. gestagenny drospirenon (Yasmin, Yaz).
/ 14.01.2010 07:39

Jeszcze nie tak dawno kobiety cieszyły się nowymi tabletkami antykoncepcyjnymi, które „nie powodują tycia”, „zawierają niską dawkę hormonów”, a przez to „są bezpieczne”. A teraz już w niektórych krajach, jak np. USA dąży się do wycofania ich z obiegu. Są to środki zawierające mi.n. gestagenny drospirenon (Yasmin, Yaz).

Yasmin, Yaz i Yasminelle to tabletki dwuskładnikowe, IV generacji. Mają tą samą dawkę drospirenonu – 3 mg. Różni je zawartość składnika estrogenowego, etynyloestradiolu; Yasmin 0,03 mg, Yaz i Yasminelle – 0,02 mg.

Śledząc fora internetowe...
… nietrudno określić jednoznacznie, że ten rodzaj środka dużej części kobiet wyraźnie nie służy, co nie znaczy, że inne panie nie doświadczyły jego pozytywnego działania. Twierdzenie, że antykoncepcja hormonalna nie jest dla wszystkich, coraz częściej bywa podkreślane przez same forumowiczki i jest jak najbardziej prawdziwe.

Plamienia i krwawienia, bolesność piersi, kurcze łydek, obrzęki nóg i rąk, bóle głowy, spadek libido, senność, dobijające wahania nastroju oraz problemy z układem pokarmowym – bóle brzucha, wymioty i biegunka – to objawy, które najczęściej męczyły kobiety przyjmujące antykoncepcję z drospirenonem. Sporadycznie występowały długie i obfite krwawienia miesiączkowe, omdlenia, drętwienia kończyn, hirsutyzm, tycie, wzrost temperatury ciała oraz nieprawidłowe wyniki badania moczu – obecność w nim ciał ketonowych.

Zabójcza antykoncepcja?

Jak działa etynyloestradiol?
Etynyloestradiol to pochodna naszego naturalnego estrogenu – estradiolu. Ma on zastępować fizjologiczne działanie estrogenów, których wydzielanie podczas przyjmowania środków antykoncepcyjnych jest zahamowane. Niestety, substancja ta wykazuje zdolność do zatrzymywania wody w organizmie, stąd też objawy niepożądane, w postaci obrzmienia i bolesności piersi, obrzęków kończyn i wzrostu ciśnienia tętniczego krwi.

Jak działa drospirenon?
Drospirenon jest to składnik gestagenny, a więc jego działanie jest zbliżone do progesteronu. Drospirenon ma przeciwdziałać wspomnianej już wyżej retencji płynów w organizmie. Jednak niekoniecznie jego odwadniająca funkcja się ujawni. U kobiet (nie wszystkich), które przyjmowały środki z drospirenonem, zauważa się spadek masy ciała, związany z jego właściwościami odwadniającymi oraz złagodzenie objawów napięcia przedmiesiączkowego. Panie zgłaszają również poprawę stanu cery.

Ale... Drospirenon może przyczyniać się do podwyższenia poziomu potasu we krwi (hiperkalemia), co skutkuje późniejszymi problemami zdrowotnymi, głównie kardiologicznymi.
Odwodnienie, któremu sprzyja antykoncepcja Yaz/Yasmin/Yasminelle, skutkuje także zagęszczeniem krwi. Zwiększa się tym samym jej krzepliwość. Stąd duże ryzyko powikłań naczyniowych – zawał serca, udar mózgu, zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich, a także arytmie serca, problemy z pęcherzykiem żółciowym i nerkami. Problemy sercowo-naczyniowe mogą skończyć się nagłym zejściem śmiertelnym.

Yasmin na amerykańskiej Worst Pills...
Został umieszczony na liście leków „nie do użycia”, ze względu na to, że może podwyższać poziom potasu we krwi, co ma związek z powikłaniami sercowymi (arytmie, zawały serca, zakrzepy wewnątrzsercowe). Ponadto Amerykanie podkreślają, że nie jest to lepszy od innych – pod względem skuteczności – środek doustnej antykoncepcji.

W USA zanotowano kilkadziesiąt przypadków zgonów z powodu powikłań kardiologicznych u młodych kobiet. Powiązano je ze stosowaną antykoncepcją, co też wpłynęło na zamieszczenie tych leków na liście Worst Pills.

Warto jeszcze wspomnieć, że ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych wzrasta u kobiet palących, otyłych, prowadzących siedzący tryb życia oraz po 30-35 roku życia.

Już nawet w przeciwwskazaniach do antykoncepcji hormonalnej, w tym także tej z drospirenonem
, zaznacza się, że nie mogą jej stosować kobiety, które chorują lub chorowały na serce, zaburzenia krzepnięcia, nadciśnienie, kolagenozy. Również krótki okres po porodzie, operacji chirurgicznej i urazach stwarza ryzyko powstania zakrzepicy, więc i w tym czasie nie jest wskazane przyjmowanie jakichkolwiek leków antykoncepcyjnych.

A Wy jakie macie doświadczenia z tym rodzajem antykoncepcji?

Na podstawie:
http://www.lawyersandsettlements.com/features/yasmin-birth-control-yaz-pill.html
http://www.youhavealawyer.com/yaz/wrongful-death-lawsuit.html
http://www.yazinjurylawyers.com/yaz-history.html
http://www.worstpills.org/


Katarzyna Ziaja