Wyjście zapasowe

Nie tylko Postinor. Inne metody antykoncepcji "po".
/ 03.04.2008 13:49
 
Zastosowanie Postinoru jako środka antykoncepcyjnego stosowanego po stosunku budzi wiele kontrowersji, wynikających głównie z nieznajomości działania tego preparatu. Nie zawsze też można go szybko zdobyć. Na szczęście nie jest to jedyna możliwość zabezpieczenia się przed ciążą "po fakcie". Czasem mimo zażywania pigułek antykoncepcyjnych kobieta czuje się niepewnie - np. z powodu zaburzeń żołądkowych wchłanianie hormonów hamujących owulację może zostać osłabione. Jak sobie radzić?

Spirala domaciczna
Może zapobiec niechcianej ciąży, jeśli Twój ginekolog założy Ci ją w ciągu dwóch, trzech dni po niezabezpieczonym stosunku. Choć skuteczna blisko w 100 proc., jest najbardziej kontrowersyjna. Wielu lekarzy uważa, że jeśli mimo zastosowania tej metody kobieta zajdzie w ciążę, może dojść do poronienia. Wówczas spirala nie działa antykoncepcyjnie, ale poronnie.

Metoda Yuzpego
Polega na podaniu zwykłych tabletek antykoncepcyjnych, ale w zwielokrotnionej dawce. Jej wadą są efekty uboczne związane z przyjęciem tak dużej dawki estrogenu.
W Polsce do tej metody najczęściej używana jest tabletka antykoncepcyjna o wysokiej dawce hormonów, np. Gravistat 125. Skuteczność tej formy zapobiegania ciąży to około 92,5 proc. Inne środki, które można zastosować to: preparaty zawierające 30-35 ug Estrogenów (np. Cilest, Femoden, Marvelon, Microgynon, Minulet, Rigevidon, Triquilar) - należy przyjąć je w poczwórnej dawce jak najwcześniej po stosunku (jednak nie później niż 24 godziny) lub w podwójnej dawce jeden z preparatów zawierających 50 ug Estrogenów (np. Anteovin, Loveston, Minisiston, Restovar).

Anna Mandes/Pani
Ilustracje Danuta Szenfeld